Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Dzieci w sieci – aplikacje ochrony rodzicielskiej

Internet i nowoczesne technologie to nieodłączny element dzisiejszego świata. Nawet najmłodsi korzystają ze smartfonów i komputerów na co dzień, w celach edukacyjnych i rozrywkowych. Internet może być też narzędziem ochrony dzieci w sieci. Przedstawiamy kilka aplikacji ochrony rodzicielskiej, na które warto zwrócić uwagę.

Dzieci w sieci – zagrożenia

W Internecie na dzieci czyha szereg zagrożeń. Do najpopularniejszych należy cyberprzemoc oraz uzależnienie od telefonów komórkowych i komputerów. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic miał możliwość zaobserwowania objawów niepożądanych sytuacji i posiadał narzędzia, by im zapobiegać. Zdarza się też, że dzieci publikują – świadomie lub nie – swoje lub rodziców dane osobowe, najczęściej w mediach społecznościowych. Prowadzi to do sextingu, kradzieży tożsamości, nawiązania niebezpiecznych znajomości. Co więcej, w Internecie zakupów dokonać można jednym kliknięciem.

Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, naruszenie danych i włamania zdarzają się niemal codziennie i nigdy nie było ważniejsze, aby chronić swoją tożsamość online. W przypadku kradzieży tożsamości online cyberprzestępca może uzyskać dostęp do haseł, danych bankowych, uzyskać karty kredytowe lub pożyczki pod czyimś nazwiskiem i nie tylko.

Ponieważ dzieci korzystają czasem z publicznych sieci WiFi – na przykład w szkole, bibliotece lub w centrum handlowym warto zadbać również o ochronę danych przed potencjalnym atakiem hakerów. Dostępne na rynku aplikacje wirtualnej sieci prywatnej VPN szyfrują połączenie internetowe, tworząc dodatkową warstwę zabezpieczeń. Warto również wykupić większy pakiet transferu danych i pouczyć dziecko, by używało własnego połączenia internetowego.

Najciekawsze aplikacje ochrony rodzicielskiej

Aby zapobiegać opisanym zagrożeniom, warto wybrać i zainstalować aplikacje ochrony rodzicielskiej, które pomagają zlokalizować dziecko oraz monitorować jego działalność w Internecie. Na przykład Qustodio to aplikacja przeznaczona do kontroli korzystania z mediów społecznościowych. Nieodpowiednie dla wieku dziecka treści zostają automatycznie przefiltrowane, nawet jeśli używany jest tryb przeglądania prywatnego. Program posiada również funkcję lokalizacji i dodatkowego zabezpieczenia antywirusowego dla urządzenia.

Aplikacja FamilyTime Parental Control pozwala na stworzenie bezpiecznych stref – takich jak szkoła lub dom, w których dziecko powinno przebywać w danych godzinach. Jeśli pociecha opuści dane miejsce, rodzic otrzyma natychmiast powiadomienie na swój telefon komórkowy. Co więcej, program pozwala dziecku użyć przycisku alarmowego SOS, żeby poinformować o niebezpieczeństwie, a rodzicom daje wgląd do historii przeglądarki internetowej w telefonie malucha.

Dla dzieci poniżej 13 roku życia Google przygotowało Family Link – program, który daje rodzicom wgląd w działalność dzieci w sieci. Generuje raporty aktywności, pozwalające sprawdzić ile czasu dziecko poświęciło na dane aplikacje. Dzięki powiadomieniom rodzic ma możliwość akceptowania lub odrzucania pobierania nowych programów ze sklepu Google Play. Może też zdalnie zablokować dostęp do danych aplikacji, na przykład gier, jeśli są używane zbyt długo oraz określić godzinę snu, o której nie będzie można korzystać z urządzenia.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Microsoft Family Safety oferuje bardzo ciekawą funkcję, a mianowicie przeciwdziałanie mikrotransakcjom. Każdy zakup aplikacji lub inna aktywność, która wiąże się z poniesieniem kosztów musi zostać podwójnie zweryfikowana przez rodzica. Jednym kliknięciem można też ustawić limity dotyczące aplikacji i gier, a także limity dotyczące samych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.