Kategorie
Polecamy

Alergia u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Alergia u dziecka może dawać wiele niecharakterystycznych objawów, ale przeważnie przyczynia się do częstych infekcji, zatkanego nosa i przekrwienia oczu. Przeprowadzenie odpowiednich badań bardzo szybko utwierdzi nas w przekonaniu, że dolegliwości te są spowodowane uczuleniem na pyłki, pokarmy lub inne alergeny. Jak jeszcze może objawiać się alergia u najmłodszych i co zrobić, by się jej pozbyć? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Alergik kojarzy nam się z cieknącym nosem, podkrążonymi oczami i nieustannym kichaniem. To podstawowe objawy, które powinny skłonić nas do przeprowadzenia testów alergicznych u dziecka. Pamiętajmy jednak, że symptomy te nie zawsze są mocno nasilone, a alergia może objawiać się np. spaniem z otwartymi ustami lub chrapaniem. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest przerośnięty trzeci migdałek, który na skutek alergii zmienia swój rozmiar i uniemożliwia normalne oddychanie przez usta. Niestety nie da się go dostrzec przy klasycznym badaniu u lekarza rodzinnego, dlatego warto wybrać się do laryngologa, który potwierdzi nasze przypuszczenia.

Schoolchild with old photo camera sitting with crossed legs near purebred dog on bed at home

Testy alergiczne powinny zostać wykonane zawsze w sytuacji, gdy nasza pociecha często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych i ma problem z wodnistym, lejącym się katarem, który nasila się po spaniu lub w porze letniej. Wdrożenie odpowiedniego leczenia i zastosowanie pewnych zmian w domu może przyczynić się do bardzo szybkich efektów i rozwiązaniu naszego problemu ze zdrowiem malucha.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak leczyć alergię u dzieci?

Alergie u dzieci leczy się dokładnie tak samo jak u pacjentów dorosłych. Lekami pierwszego wyboru są preparaty przeciwhistaminowe oraz leki sterydowe, które przeważnie podawane są w formie donosowej. Maja one obkurczać naczynia krwionośne, zapobiegać katarowi i blokować kichanie. Są niezwykle skuteczne, ale mogą też powodować skutki uboczne. Niezwykle ważne jest, by zapewnić dziecku odpowiednie warunki w domu. Powinniśmy sprawdzić, na czym śpi nasze dziecko i czym przykryte jest w trakcie snu. Złej jakości materace i kołdry z pierza mogą nasilać dolegliwości, dlatego tak ważne jest zapewnienie komfortowych warunków do snu.

W pościeli i na materacach żyją miliony roztoczy, a to właśnie na nie przeważnie uczulone są dzieci. Nie da się ich całkiem zlikwidować, ale stosowanie dobrych materacy może zapewnić znaczną poprawę stanu zdrowia naszego dziecka. Jeśli nie chcemy od razu zmieniać całego łóżka, to warto zdecydować się na bardzo popularne materace nawierzchniowe, które zobaczyć można na stornie https://sennamaterace.pl/20-materace-nawierzchniowe. Dzięki nim możemy regulować twardość i w zależności od potrzeby wybrać materac miększy lub twardszy od bazy w naszym łóżku. Te antyalergiczne rozwiązania są szczególnie istotne w momencie, gdy dziecko jest uczulone na roztocza, ale warto je stosować również w przypadku innych powodów alergii.

Top view of cute awaking school girl with her toy animals wearing in light pink pajama with unicorn hoody, happy family concept, indoor horizontal portrait

Jak wybrać taki materac? Sprawa jest bardzo prosta. Należy dokładnie zmierzyć spanie dziecka i dopasować materac nawierzchniowy w taki sposób, by idealnie pokrywał całe łóżko, najlepiej te z renomowanej marki Hilding Anders. Do wyboru mamy różne rozmiary takie jak 80×190 (https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190), 160×190 czy 90×190 (https://sennamaterace.pl/116-materace-90×190). Nie powinniśmy więc mieć żadnego problemu, by wybrać coś, co będzie pasować do łóżka naszej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.