Kategorie
Niemowlę

BLW. 10 zasad bezpieczeństwa

Ryzyko zadławienia się istnieje niezależnie od tego, czy karmimy zgodnie z BLW czy papkami. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Ryzyko zadławienia się istnieje niezależnie od tego, czy karmimy zgodnie z BLW czy papkami. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przy okazji rozmów o BLW często padają pytania o bezpieczeństwo. Tymczasem nie ma przesłanek, które mówiłyby, że  BLW jest bardziej niebezpieczne niż karmienie papkami. Światowa Organizacja Zdrowia akceptuje jedzenie w kawałkach (tzw. „finger food”) jako jeden z pierwszych pokarmów po ukończeniu przez dziecko pół roku.

Ponieważ jednak „przezorny zawsze ubezpieczony” podajemy zasady bezpiecznego jedzenia, które powinny obowiązywać zawsze:

  1. to wy jesteście odpowiedzialni za swoje dziecko. Nigdy nie zostawiajcie go samego podczas jedzenia
  2. dziecko podczas jedzenia powinno siedzieć. Karmienie w leżaczkach czy w pozycji półleżącej jest niedopuszczalne, ponieważ uniemożliwia dziecku odkrztuszenie zbyt dużych kawałków pokarmu
  3. nie podawajcie małemu dziecku całych orzechów, a małe owoce przekrójcie na pół i wyjmujcie z nich pestki
  4. niech dziecko je samodzielnie. Unikajcie podawania mu jedzenie i wszelkich „ułatwień”, ponieważ uniemożliwiają dziecku kontrolę nad jedzeniem – a ta jest podstawą bezpieczeństwa
  5. podawajcie jedzenie dostosowane do wieku dziecka. Półroczne dziecko nie będzie potrafiło zjeść samodzielnie zielonego groszku, ale świetnie sobie poradzi z gotowaną marchewką (podaną w całości czy pokrojoną w słupki), innymi gotowanymi lub pieczonymi warzywami (np. kalafior, brokuły, fasolka szparagowa; wiele innych propozycji pierwszych potraw znajdziecie w książce o BLW)
  6. nie podawajcie małym dzieciom miodu (ryzyko botulinizmu), niedogotowanych jajek (ryzyko zatrucia salmonellą) oraz surowego mięsa (możliwa obecność pasożytów). Dorosły organizm dużo lepiej radzi sobie z zagrożeniami ze strony tych produktów niż organizm dziecka
  7. unikajcie „fast-foodów” i przetworzonego jedzenia o niewiadomym pochodzeniu (np. parówek). To pozwoli dziecku poznać smak prostych i zdrowych produktów i polubić go. Glutaminian sodu, często obecny w przetworzonej żywności, silnie dominuje inne smaki
  8. dowiedzcie się, na czym polega BLW – przeczytajcie książkę, zajrzyjcie na strony internetowe, porozmawiajcie z doświadczonymi rodzicami. Wiele niebezpiecznych zachowań wynika z błędnego stosowania BLW (np. rozszerzania diety zbyt małym dzieciom, podawania niewłaściwych produktów)
  9. wytłumaczcie BLW każdemu, kto będzie zajmować się waszym dzieckiem. BLW to nie schabowy dla półroczniaka jak może to nieopatrznie zrozumieć babcia!
  10. nie każdy kaszel przy jedzeniu stanowi zagrożenie. Przy zachowaniu powyższych zasad bezpieczeństwa, Wasze dziecko najprawdopodobniej świetnie poradzi sobie ze zbyt dużym kawałkiem jedzenia i po prostu je wypluje. Zadbajcie o bezpieczeństwo wcześniej, a później – zaufajcie dziecku, będąc jednocześnie obok.

Przyjemnego jedzenia:)

Artykuł jest częścią projektu: Baby-Led Weaning. Jak nie wychować niejadka?

Foto

Autor/ka: Anna Zdrojewska

Z wykształcenia kulturoznawczyni i animatorka kultury. W Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje doktorat dotyczący kulturowych aspektów macierzyństwa. Założycielka wydawnictwa Mamania, które narodziło się z pasji do książek i spotkań z innymi matkami. Prywatnie mama dwuipółletniej Bronki, z którą wspólnie odkrywa rodzicielstwo bliskości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.