Kategorie
Zdrowie

Czarny bez – niezastąpiony podczas infekcji i przeziębienia

Czarny bez zawiera dużo witamin, działa przeciwzapalnie i pomaga w walce z przeziębieniem. Jest też składnikiem wielu popularnych farmaceutyków. Zamiast sięgać po gotowe, apteczne preparaty warto samemu przygotować syrop lub sok i korzystać z jego leczniczych właściwości. To bez wątpienia nie tylko tańsze, ale także dużo zdrowsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej o tym, jak działa czarny bez.

Bez lekarski (Sambucus nigra L), zwany także bzem dzikim albo czarnym bzem, można spotkać na teranie całego kraju. Ten dziko rosnący krzew znany jest nam od setek lat, a dzięki zdrowotnym i uniwersalnym właściwościom zyskał ogromną popularność. Surowcem leczniczym są najczęściej kwiaty i owoce. Drewno bzu jest niezwykle trwałe, wywar z liści działa owadobójczo i przeczyszczająco, a kora ma działanie bakteriobójcze. A to tylko nieliczne walory dzikiego krzewu.

Późnym latem i jesienią możemy korzystać z leczniczych dobrodziejstw owoców czarnego bzu. Trzeba jednak pamiętać, by były one zupełnie dojrzałe. Małe, czarne kuleczki są bogate w witaminy A, B, C oraz minerały takie jak wapń, miedź, żelazo, potas, fosfor i magnez, zawierają również bardzo duże ilości antyoksydantów.

Czarny bez – lecznicze właściwości

Owoce czarnego bzu są niezastąpione podczas infekcji czy przeziębienia, ponieważ hamują rozwój wirusów oraz bakterii i ogólnie wzmacniają organizm. Zwalczają gorączkę, oczyszczają oskrzela, a także działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu poprawiają ogólne samopoczucie chorego i przyspieszają jego powrót do zdrowia.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto włączyć do swojej diety przetwory z czarnego bzu, które poprzez wzmocnienie błon śluzowych i uszczelnienie naczyń krwionośnych wpłyną na poprawę naszej odporności. Ponadto preparaty sporządzone na bazie kwiatów lub owoców tej rośliny wspierają pracę układu pokarmowego i przyspieszają przemianę materii.

Czarny bez działa również antyhistaminowo, dzięki czemu doskonale nadaje się do walki z alergią.

Należy pamiętać, by nie jeść surowych owoców czarnego bzu. Wcześniej trzeba je ususzyć lub podgrzać do minimum 80 stopni Celsjusza.

Jak wykorzystać czarny bez?

O tej porze roku świeże owoce są niedostępne, ale suszone można bez trudu dostać w sklepach zielarskich lub z żywnością ekologiczną. Jagody czarnego bzu mogą być składnikiem domowych syropów, soków, nalewek i konfitur. Warto zrobić je samemu zamiast kupować gotowe preparaty apteczne. Po pierwsze, to dużo tańsze rozwiązanie. Po drugie, organizm dużo lepiej przyswaja witaminy naturalne, zawarte w pokarmie niż te syntetyczne, zamknięte w szklanych butelkach syropów dostępnych w aptekach. Oto kilka prostych przepisów, które posłużą całej rodzinie! Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

3 przepisy na wykorzystanie jagód czarnego bzu:

1. Herbata

  • 10 g jagód czarnego bzu,
  • 150 ml zimnej wody.

Owoce zalać wodą, odstawić na chwilę, a następnie zagotować i parzyć przez 10 minut. Herbatę pić odcedzoną.

2. Sok

  • 2 kg jagód,
  • skórka z 1 cytryny,
  • 3 szklanki wody.

Owoce zalać wodą, zagotować, aż puszczą sok. Dodać skórkę z cytryny i odstawić na pół godziny. Następnie zagotować, odcedzić i gorący wywar przelać do butelek lub słoiczków. Można dodatkowo pasteryzować 20 minut w piekarniku. Gotowy sok przed podaniem można wymieszać z miodem.

3. Konfitura

  • 300 g obranych i umytych jagód,
  • 200 g jabłek,
  • 200 g miodu lub erytrolu (miód służy tu jedynie jako słodzik),
  • sok z cytryny.

Do garnka o grubym dnie wsypać owoce, jabłka i dodać miód. Podgrzać, a gdy owoce puszczą soki, smażyć około 10 minut. Dodać sok z cytryny i zmniejszyć ogień. Smażyć około 20 minut do zredukowania dżemu o około ⅓. Przelać do słoiczków i zapasteryzować.

Autor/ka: Agata Lisiecka

Trenerka i założycielka klubu nordic walking ALS Szczecin. Prowadzi blog kulinarny, na którym udowadnia, że zdrowe jedzenie może być pyszne. Przede wszystkim szczęśliwa i dumna mama Izabelli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.