Kategorie
Naturopatia

Czy homeopatia działa?

Homeopatia wzbudza kontrowersje. Jej zwolennicy uważają, że działa bezpiecznie i skutecznie. Przeciwnicy argumentują, że działanie homeopatii jest naukowo niemożliwe, twierdzą, że jej praktyka może być manipulacją lub nawet oszustwem.

Sceptycy podkreślają, że lek homeopatyczny wiąże się z ogromnym rozcieńczeniem środka leczniczego, którego nie pozostaje w leku nawet pojedyncza cząsteczka. Mimo to niektórzy naukowcy, nawet ci nie darzący homeopatii miłością, uważają, że oryginalna substancja ma działanie nawet po tym procesie (po rozcieńczaniu).

Jednym z najbardziej znanych i cenionych miłośników homeopatii jest już nieżyjący francuski immunolog, Jacques Benveniste. W czasie, kiedy pracował dla francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Medycyną (w latach 80. XX wieku), rozcieńczył roztwór przeciwciał w ludzkich bazofilach. Jego odkrycia wspierały koncepcje homeopatii. Biolodzy byli zaskoczeni wynikami Benveniste, ponieważ tylko cząsteczki wody, a nie cząsteczki pierwotnego przeciwciała, pozostały w tych wysoko rozcieńczonych roztworach. Benveniste doszedł do wniosku, że konfiguracja cząsteczek wody była aktywna biologicznie.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dziś głównym badaczem w tej dziedzinie jest Laureat Nagrody Nobla, także Francuz – Luc Montaignier. Niedawno potwierdzono, że homeopaci mają rację. Kolejne roztwory nadal zawierają ślady oryginalnej substancji.

Często, gdy inni badacze próbują powtórzyć te wyniki, nie są w stanie tego zrobić. Być może jest tak z powodu zjawiska zwanego „stronniczością wiarygodności”. Polega ono na tym, że obserwatorzy pracują nad homeopatią i w nią nie wierzą lub właśnie wierzą, bez względu na dowody. Kierują się w działaniu oraz w ocenie faktów i zjawisk wyłącznie własnym sposobem widzenia, czyli są stronniczy. Być może dotyczy to nie tylko naukowców, ale także pacjentów?

Są wśród nich osoby przekonane, że wszelkie korzyści płynące z homeopatii muszą wynikać wyłącznie z efektu placebo. Jednak efekt ten nie wyjaśnia, dlaczego zwierzęta, dzieci, a nawet niemowlęta, które nie mogą wierzyć lub nie wierzyć w działanie leku, tak dobrze reagują na prawidłowo dobrany lek homeopatyczny lub dlaczego źle wybrany homeopatyczny jest mało efektywny.

Kiedy człowiek próbuje nowej metody czy leku, które mogą pomóc wrócić do zdrowia, sceptycyzm, czy też raczej ostrożność, jest wskazana. Z drugiej strony, ciężko ignorować dowody empiryczne z udziałem milionów ludzi na całym świecie, którzy są pewni, że ich dobre samopoczucie jest spowodowane działaniem homeopatii. Jednym z najprostszych sposobów by sprawdzić, czy homeopatia działa, jest jej po prostu spróbować.

Źródło: naturalhealth365.com

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.