Kategorie
Polecamy

Ekologiczne środki do higieny intymnej

Naturalne płyny, wielorazowe albo kompostowalne podpaski oraz kubeczki menstruacyjne są pozbawione szkodliwych substancji, które mogą powodować uczulenia czy choroby. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby korzystały z nich nastolatki, które miesiączkują po raz pierwszy.

Ekologiczne płyny do higieny intymnej – w 100% naturalny skład

Ekologiczne płyny do higieny intymnej tworzy się wyłącznie z naturalnych składników. Dzięki temu są delikatne, mają fizjologiczne pH, a w ich formule znajdziemy wyciągi z roślin o różnych właściwościach – antybakteryjnych, przeciwzapalnych czy łagodzących podrażnienia. Co ważne, wszystkie zioła pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych upraw, a to znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii oraz daje gwarancję bezpieczeństwa dla zdrowia.

Roślinne ekstrakty są kluczowym składnikiem ekopłynów, który decyduje o ich skuteczności. W płynie Pierpaoli Anthyllis Eco Bio znajdziemy zapobiegający podrażnieniom wyciąg z nagietka czy odżywczy i odświeżający ekstrakt z borówki. Płyny z serii Ekos Personal Care zostały natomiast wzbogacone wyciągami z organicznego rumianku bądź wykazującego działanie antybakteryjne tymianku. Oba kosmetyki mają kwaśne pH, charakterystyczne dla zdrowej mikroflory pochwy.

Płyny dostępne drogeriach także posiadają w swoich składach naturalne esencje, jednak można w nich znaleźć wiele niepotrzebnych, a nawet szkodliwych związków chemicznych.

Co konkretnie wyróżnia naturalne kosmetyki?

  • ekopłyny są wolne od SLS, SLES, PEG, parabenów, fenoksyetanolu, alkoholu etylowego czy parafiny- składniki te wysuszają skórę, powodują reakcje alergiczne i świąd,
  • w naturalnych produktach nie ma również sztucznych zapachów czy barwników,
  • wiele biopłynów do higieny intymnej jest badanych na obecność metali ciężkich, takich jak kobalt, chrom i nikiel. W kontakcie ze skórą pierwiastki te mogą powodować alergie i wypryski.

Podpaski wielorazowe – wygodne i trwałe

Podpaski wielorazowe są przyjazną dla środowiska i ciała alternatywą dla zwykłych podpasek czy tamponów. Warto wiedzieć, że jednorazowe produkty wykonane są  z bawełny (którą podczas uprawy obficie pryska się pestycydami), celulozy oraz syntetycznego jedwabiu. Takie podpaski bieli się także chlorem, dodaje chemiczne pochłaniacze wilgoci oraz sztuczne substancje zapachowe. To dlatego w jednorazowych produktach znajdziemy toksyczne związki i substancje rakotwórcze.

Taki skład nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Długotrwałe i regularne stosowanie tradycyjnych podpasek może powodować alergie oraz infekcje pochwy, a w przypadku tamponów doprowadzić nawet do powstania syndromu szoku toksycznego, czyli zakażenia krwi.

Podpaski wielorazowe marki Soft Moon wykonane są z dwóch warstw chłonnych oraz przyjemnego w dotyku mikropolaru, który odprowadza wilgoć do wnętrza. Warstwa zapewniająca ochronę przed zaplamieniem odzieży zrobiona jest z laminowanego poliestru, a dodatkowym zabezpieczeniem są specjalne przeszycia.

Podpasek wielorazowych, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, nie przykleja się do bielizny, a mocuje za pomocą napek. Dzięki temu możemy dostosować ich rozmiar do szerokości majtek. Na rynku istnieje także specjalna bielizna, zaprojektowana na czas menstruacji, trzymająca podpaskę jeszcze stabilniej na swoim miejscu. Ponadto możemy wybrać odpowiadający nam rozmiar, a nawet wzór i kolor.

Co istotne, ich stosowanie jest tańsze w porównaniu do produktów jednorazowego użytku. Zasada jest prosta – jeśli kobieta podczas jednej menstruacji zużywa 20 podpasek, powinna zaopatrzyć się w podobną liczbę produktów wielorazowych.  Taka inwestycja zwróci się po kilkunastu miesiącach.

Wiele kobiet przed pierwszym zastosowaniem podpasek wielorazowych obawia się problemów z przeciekaniem. Warto jednak pamiętać, że artykuły dostępne w drogeriach także nie zapewniają nam całkowitej pewności. Ponadto tego typu produkty bardzo często “nie oddychają”, co prowadzi do powstawania odparzeń, a rozkładająca się w nich krew wydziela nieprzyjemny zapach.

Jak prać podpaski wielorazowe?

  • zużyte podpaski wielorazowe przechowuje się w zamkniętym pojemniku, najlepiej w zimnej wodzie z dodatkiem kropli płynu do prania lub odkażacza,
  • po namoczeniu można je uprać w pralce w proszku lub płynie, w temperaturze do 60 stopni C,
  • nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpaski prać razem z bielizną, ręcznikami bądź pieluszkami wielorazowymi,
  • po wyciągnięciu z pralki wystarczy rozwiesić je do wyschnięcia, a następnie schować do bawełnianego woreczka.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli z różnych powodów nie chcemy regularnie używać podpasek wielorazowych, warto mieć je w szafce na przykład na końcowe dni miesiączki, kiedy krwawienie nie jest już tak intensywne, zakładać wyłącznie w domu bądź na noc.

Podpaski jednorazowe kompostowalne – wyraz troski o środowisko

W ciągu życia kobieta zużywa od 8 do 17 tysięcy podpasek lub tamponów. Należy mieć świadomość, że zarówno ich produkcja, jak i utylizacja, są sporym obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Już na etapie uprawy bawełny czy pozyskiwania celulozy dochodzi do zanieczyszczenia przyrody. Podobnie w przypadku rozkładu jednorazowych produktów – podczas degradacji podpaski uwalniają wszystkie szkodliwe substancje chemiczne. Część z nich trafia także do kanalizacji i stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ryb, ptaków oraz ssaków morskich.

Alternatywą dla jednorazówek są podpaski kompostowalne, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne produkty, jednak różnią się od nich materiałem i składem. Podpaski Vivicot Bio wykonane są z ekologicznej, certyfikowanej bawełny. Nie znajdziemy w nich chloru, wybielaczy ani sztucznych substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę. Ponadto są miękkie i delikatne, a ich chłonność porównywalna jest z popularnymi podpaskami z drogerii.

Używanie podpasek kompostowalnych przynosi nie tylko korzyści zdrowotne. To także wyraz troski o środowisko naturalne – ich skład pozwala bowiem na całkowitą biodegradację, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby produkowanych przez nas odpadów. Z powodzeniem można je utylizować w kompostowniku albo wrzucać do pojemnika na odpady naturalne.

Kubeczki menstruacyjne – innowacyjne i ekologiczne

Kubeczki menstruacyjne to innowacyjna alternatywa dla tamponów. Ich aplikowanie jest równie proste, a w przeciwieństwie do jednorazowych produktów zapewniają ochronę nawet do 8 godzin. W dodatku są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem. Dobrze zadbany kubeczek może nam służyć 15 lat! Jak to możliwe?

Kubeczki marek Lady Cup i Yuuki zostały wykonane z atestowanego silikonu medycznego, który nie uczula i nie absorbuje płynów. Materiał ten jest odporny na bakterie – uniemożliwia ich przywieranie do ścianek oraz namnażanie. To oznacza, że krew, która znajdzie się w kubeczku, nie będzie się rozkładać ani wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Kubeczki menstruacyjne są elastyczne, gładkie i całkowicie bezpieczne. Kobiety mogą wybierać pomiędzy różnymi rozmiarami oraz stopniami miękkości. Te twardsze lepiej sprawdzą się u kobiet aktywnych fizycznie, z silnymi mięśniami dna miednicy, a takie mają osoby jeżdżące konno, ćwiczące jogę i pilates. Co ważne, kubeczka mogą używać już nastolatki, nawet podczas pierwszej miesiączki. Jego aplikację ułatwią lubrykanty bądź zwykła woda.

Jak w praktyce wygląda używanie kubeczka?

  • na początku miesiączki należy go wygotować przez około 5 minut,
  • tak przygotowany, sterylny kubeczek zwija się (na przykład na połowę, w kształt litery S lub “różyczkę”) i umieszcza w pochwie- złożony kieliszek wróci w ciele do pozycji wyjściowej,
  • przed wyjęciem wystarczy nacisnąć podstawę, następnie opróżnić go z krwi i opłukać wodą ,po tych zabiegach kieliszek jest znowu gotowy do użycia,
  • po skończonej miesiączce kubeczek można umyć, wysuszyć i schować do bawełnianego woreczka.
Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.