Kategorie
ekowiadomości

Nie pal w ciąży. Oczywistość nie dla wszystkich.

Społeczeństwo „wie”, że kobiety w ciąży nie mogą palić papierosów i pić alkoholu. To jest bezwzględnie zakazane i nie wolno wierzyć, że lampka wina czy jeden papieros nie zaszkodzi dziecku. Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone – to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety.

W 2009 roku Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przeprowadzili ogólnopolskie badanie ok. 3,3 tys.kobiet ciężarnych. Wyniki były szokujące – 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży regularnie paliło (zdarzyło się zapalić 38 proc.), a 14 proc. – że piło alkohol. Co setna pytana przyznała nawet, że w ciąży brała narkotyki.

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Western Ontario oraz z McMaster University postanowili zbadać mechanizm wpływu nikotyny na szczury. Samice podzielono na dwie grupy. Jedna z nich stanowiła grupę kontolną, której podawano codziennie zastrzyk z solą fizjologiczną. Druga grupa otrzymywała nikotynę w ilości 1 mg / kg masy ciała – to dawka średniego spożycia nikotyny przez ludzkiego palacza papierosów. Celem naukowców było zbadanie, jak nikotyna wpływa na przebieg ciąży i laktację oraz jak oddziałuje na wątrobę. Po 180 dniach rozpoczęto badania potomstwa. Okazało się, że poza problemami z wątrobą, szczurze dzieci z drugiej grupy mają większe predyspozycje do otyłości, cukrzycy i problemów sercowo-naczyniowych niż potomstwo z grupy kontrolnej. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że naturalny stan genetyczny rodziców nie przyczynia się do niezdrowego rozwoju ich potomstwa, ale substancje, na jakie jest narażona kobieta w trakcie ciąży wpływają na genetykę potomstwa i to zwykle negatywnie.

Źródło: naturalnews.com

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *