| Jak bezpiecznie bawić się z psem?

Jak bezpiecznie bawić się z psem?

Zabawa z psem niesie za sobą wiele korzyści – obniża poziom stresu, działa relaksująco i pomaga poprawić sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową. Obecność czworonoga w domu wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, szczególnie wtedy, kiedy towarzyszem harców jest również dziecko. Jak zorganizować bezpieczną zabawę?

Oswojenie zwierzaka z domownikami

Wspólne zabawy z psiakiem musi poprzedzać oswojenie, dzięki któremu zwierzę zaufa domownikom (także tym najmłodszym!) i nie będzie niczego się obawiało. Jest to kluczowa kwestia, odgrywająca ogromną rolę w budowaniu zdrowych i mocnych więzi, które pozwolą wszystkim czuć się swobodnie i bezpiecznie. Szczególnie ważne jest doglądanie relacji psiaka z maluchem – warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki dziecko zachęca go do zabawy. Prawidłowe i bezpieczne rozpoczęcie wspólnych aktywności powinno rozpoczynać się delikatnym głaskaniem między łopatkami lub w okolicy klatki piersiowej, a następnie stopniowo przechodzić do zabawy piłeczką, ulubioną maskotką lub dostępnymi m.in. w internetowych sklepach zoologicznych takich jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Zabawki-dla-psa/105 akcesoriami.

Stała kontrola i obserwacja

Aby zabawa dziecka z czworonogiem nie wymknęła się spod kontroli, warto obserwować ich wspólne aktywności i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Zarówno maluch, jak i pupil powinni znać granice i nie pozwalać sobie na ich przekraczanie – jeśli psiak wyraźnie sygnalizuje, że jest już zmęczony (np. nie chce przynosić piłeczki, coraz częściej odpoczywa), nie powinno się go dodatkowo mobilizować do podejmowania kolejnych czynności i na odwrót – jeżeli maluch pokazuje, że chciałby zakończyć zabawę i nie jest zainteresowany jej kontynuowaniem, psiak nie powinien być w stosunku do niego napastliwy.

Najważniejsze zasady

Bezpieczna rozrywka psa z dzieckiem opiera się przede wszystkim na wzajemnym szacunku. Rodzice w pierwszej kolejności powinni uświadomić maluchowi, że czworonożny przyjaciel w taki sam sposób odczuwa ból, a wszelkie niedelikatne zachowania, takie jak szarpanie za ogon, łapki czy uszy nie mogą mieć miejsca. Co więcej, należy wytłumaczyć dziecku, że nie powinno ono inicjować zabawy w czasie, kiedy zwierzę się posila, odpoczywa lub śpi. Dzięki temu ryzyko niebezpieczeństwa zostanie zredukowane do minimum, a maluch dodatkowo będzie ćwiczył swoją empatię oraz zyska wiernego i oddanego kompana na długie lata.

WSKAZÓWKI

  • Należy unikać zabaw umożliwiających dominację. Zaliczają się do nich np. przeciąganie (m.in. sznurka, pluszowej zabawki) oraz gonitwa (zabieranie zwierzakowi przedmiotu i uciekanie przed nim).
  • Warto wybierać aktywności opierające się na obustronnym szacunku, m.in. nauka komend, ukrywanie smakołyków, własnoręcznie wykonany tor przeszkód.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.