Kategorie
Polecamy

Jak rozwiązać kłopot z zasypianiem, gdy mamy dużo na głowie?

Niepewna sytuacja zawodowa, problemy ekonomiczne, konflikty rodzinne – wszystko to jest źródłem stresu, który wpływa na jakość snu. Organizm, który nie jest w stanie w pełni się zregenerować, przestaje efektywnie pracować. Warto więc sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów na rozwiązanie problemów z zasypianiem, gdy codzienny stres znacznie je utrudnia.

Zrezygnuj z ucinania sobie drzemek w ciągu dnia

Gdy poprzedniej nocy późno zasnąłeś, z pewnością odczuwasz w ciągu dnia duże zmęczenie. Trudno wówczas oprzeć się pokusie krótkiej drzemki. Niestety, jeśli zmagasz się z trudnością w zasypianiu, drzemka nie rozwiąże problemu, a wręcz może go spotęgować. Organizm zregeneruje się częściowo w tym czasie i nocą ponownie ciężko Ci będzie zasnąć. Zamiast więc krótkich drzemek zadbaj o rutynę. Zacznij wstawać bardzo wcześnie i kładź się spać o stałych porach. Dzięki wprowadzonej rutynie utrwalisz nowy tryb dnia, co korzystnie wpłynie na jakość twojego odpoczynku nocą. 

Sport na dobry sen

Nie od dzisiaj wiadomo, jak korzystny wpływ na zdrowie ma nawet umiarkowana aktywność fizyczna. Regularnie uprawiany sport pozytywnie wpływa także na jakość snu oraz łatwość w zasypianiu. Jeśli więc natłok myśli utrudnia Ci odpoczynek – zacznij regularnie ćwiczyć. Szczególnie korzystny wpływ będzie mieć trening aerobowy oraz na świeżym powietrzu. Jeśli w ciągu dnia nie udało Ci się znaleźć chwili, żeby poćwiczyć – udaj się na wieczorny spacer, podczas którego dotlenisz organizm.

Dieta a kłopoty z zasypianiem

Trudność z zasypianiem może potęgować nieprawidłowo zbilansowana dieta. Posiłki spożywane wieczorem powinny być bogate w węglowodany i jednocześnie ubogie w białko, a przy tym mieć niski indeks glikemiczny, aby nie obciążać organizmu trawieniem w czasie, gdy powinien się regenerować. Z tego samego powodu nie należy jeść kolacji zbyt późno i w dużych ilościach. Również wieczorna filiżanka kawy czy mocnej herbaty nie jest dobrym pomysłem, ponieważ mózg będzie pobudzany kofeiną lub teiną przez kilka godzin.

Wsparcie w formie suplementów

Niedostatki snu negatywnie oddziałują na koncentrację i zdolność do podejmowania decyzji. Aby temu zapobiec – stosuj zbilansowaną dietę a w razie potrzeby sięgnij po suplementy diety. W odprężeniu i utrzymaniu zdrowego snu pomoże Ci wyciąg z melisy. Możesz też skorzystać z wyciągu z rumianku, który ułatwi odprężenie psychicznie i fizycznie po dniu pełnym wrażeń. Oba wyciągi roślinne znajdziesz w produktach Formula CannabiGold, skomponowanych na bazie oleju z nasion konopi włóknistych. Możesz je dozować bezpośrednio doustnie lub zastosować w formie dodatku do sałatki, owsianki czy owocowego koktajlu.

Unikaj przed snem światła niebieskiego!

Leżysz w łóżku, a sen długo nie przychodzi? Instynktownie sięgasz więc po smartfon, by wypełnić czymś czas. Niestety, już po kilku minutach zamiast większej senności czujesz pobudzenie. To efekt wpływu światła niebieskiego, emitowanego przez urządzenie – daje mózgowi sygnał, by zaczął pracować, zamiast odpoczywać. 

Jeśli masz trudności z zasypianiem, już na co najmniej dwie godziny przed udaniem się na spoczynek nie korzystaj z telefonu ani komputera. Zamiast tego posłuchaj muzyki, poczytaj książkę albo pomedytuj.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.