Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Czy warto czytać dzieciom klasykę i dlaczego tak – „Jaś” Krasickiego

Koniecznie musicie wiedzieć, że bajka Krasickiego wydana przez Mamago to nie jest takie sobie zwykłe kolejne wydanie, jakich pełno w bibliotekach szkolnych. To przepiękna edycja, której nie sposób się oprzeć.

Czy wydawnictwo Mamago postanowiło porwać się z motyką na słońce? Bajka Krasickiego? Wydanie dla dzieci? Taka ramota? Przecież rodzicom tych dzieci do dziś się śnią te owce, wilki i ptaszki w klatce, o których musieli uczyć się na pamięć. Krasicki ma swoje miejsce w panteonie najbardziej niecierpianych szkolnych lektur, w zacnym zresztą towarzystwie Mickiewicza (Dziady – masakra, kto wie, o co tam chodziło), Żeromskiego (trupy, kruki, generalnie dół), Krasińskiego (biedak wiecznie mylony z Krasickim) czy Kochanowskiego (tysiąc pięćset depresyjnych trenów), paru innych jeszcze by się znalazło. A Krasicki to ten od wierszyków o zwierzątkach głównie. Nuuuda…

Jas2

Czy ma zatem sens czytanie klasyki dzieciom? Z własnej, nieprzymuszonej woli? Ma. Można czytać,a nawet trzeba. Ponieważ, moi drodzy, czytanie klasyki:

  • poszerza horyzonty (wykraczamy poza tu i teraz),
  • rozwija słownictwo,
  • jest fajnym przyczynkiem do rozmowy o przeszłości,
  • pozwala obcować z piękną polszczyzną, z rymem i rytmem,
  • przygotowuje dziecko do poznawania obowiązkowych lektur szkolnych pisanych często archaicznym językiem,
  • (tu będzie patetycznie) pozwala poznać dziedzictwo kulturowe,
  • daje dziecku po prostu szansę polubienia klasycznej literatury, bo jak ma lubić, jak nie zna?
Jas1


Książka do schrupania

Cudna, zielona okładka wiązana na zieloną kokardkę kojarzy się ze świeżością zielonego, chrupiącego jabłka. Naprawdę! Tekstowi towarzyszą świetne nowoczesne grafiki Magdaleny Nowakowskiej-Troniewskiej. Czterobarwne ilustracje doskonale uzupełniają tekst. Sam układ poszczególnych wersów bajki zachęca czytelników do zabawy i logicznego myślenia, co było zresztą celem twórczości samego Krasickiego. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie w książce odręcznego pisma autora. W czasach, gdy książki powstają na komputerze, jest to interesująca ciekawostka.

Jas3

Jaś otrzymał wyróżnienie od Komitetu Ochrony Praw Dziecka w XIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

Pomysł odświeżenia klasyki i wydania jej na nowo jest po prostu wydawniczym strzałem w dziesiątkę. Na swojej stronie internetowej wydawnictwo zamieściło filmik o Jasiu, ale też o innych bajkach Krasickiego. Wygląda na to, że jest szansa na kolejne bajki wydane w ten sposób. Nie mogę się doczekać!

jas

Książkę „Jaś” – Ignacy Krasicki możecie nabyć w sklepie natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.