Kategorie
Ekowiadomości

(Nie)bezpieczne grillowanie

Wraz z nadejściem prawdziwej wiosny rozpoczął się sezon na grillowanie. Polacy lubią potrawy z rusztu, cenią szybkość ich przygotowania i delektują się atmosferą, celebrują czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa korzystania z grilla. Szczególnie chodzi tu o niedopieczone mięso, które może być siedliskiem bakterii.

Mięso z grilla

Mikrobiolodzy ostrzegają, że jedzenie niedopieczonego mięsa z grilla może być groźne dla zdrowia. Urządzając letnie grillowanie trzeba pamiętać, aby mięso piec długo, tak, aby nie było krwiste. Nawet jeśli mięso przechowujemy w lodówce, mogą rozwinąć się w nim bakterie, które mnożą się w żywności już w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Bakterie lub pasożyty mogą być obecne w wieprzowinie, w mięsie wołowym oraz w drobiu. Jedna z bakterii, Yersinia enterocolitica, wywołuje biegunkę, gorączkę, zapalenie stawów, spojówek i cewki moczowej, a nawet niezwykle groźne choroby autoimmunologiczne. Jeszcze niedawno bakteria ta występowała jedynie w Ameryce, jednak pojawiają się również zakażenia w Polsce.

  • Rozpoczynając sezon grillowy pamiętajmy o oczyszczeniu rusztu z pozostałości po wcześniejszym użytkowaniu. Stary brud zawiera toksyczne substancje.
  • Rozpałka – najlepiej węgiel czy brykiet, w żadnym razie nie czasopisma i gazety. Należy pamiętać także o sposobie samego pieczenia.
  • Używajmy marynat z ziół (najlepiej rozmarynu), octu, wina – znacznie zmniejsza to rozwój groźnych związków chemicznych. Z badań zaprezentowanych w Journal of Agricultural Chemistry and Food Economy wynika, że marynowanie czerwonego mięsa na dwie godziny przed obróbką termiczną znacznie ogranicza powstanie szkodliwych substancji. Naukowcy uważają, że przeciwutleniacze z marynat tworzą na produkcie ochronną barierę.
  • Głównym zagrożeniem dla zdrowia podczas grillowania jest przypalony tłuszcz. Jeżeli z mięsa wytapia się jakaś jego część, często zdarza się, że kapie ona bezpośrednio do ognia. Tam się pali, a wytworzony dym zawiera bardzo niebezpieczne związki (głównie węglowodory aromatyczne i nadtlenki), które przedostają się do grillowanej potrawy. Jest na to rada. Możemy używać odpowiedniego rusztu, zawierającego rynienki, którymi wytopiony tłuszcz będzie spływał do jakiegoś oddzielnego pojemnika. I drugi sposób – można wykorzystać przystosowane do tego aluminiowe tacki z podobnymi perforacjami.
  • Warto wcześniej podpiec mięso w piekarniku i dopiero później położyć je na grillu na kilka minut. Nabierze wtedy odpowiedniego aromatu, a szkodliwe substancje nie zdążą się wytworzyć w tak dużym stopniu.

Gotowym zestawom mówimy: nie!

W sklepach dostępne są tacki z gotowymi zestawami – mięsem już podzielonym na szaszłyki i kotlety, zamarynowanym, ochlapanym „sosem”. Kuszą klientów, ponieważ wymagają zerowego nakładu pracy. Oczywiście, niektóre są z wysokiej jakości mięsa, ale bywają i takie, które są niebezpieczne. Często w takich zestawach znajdziemy mięso drugiego gatunku, ze zwrotów zalegających w magazynach. Sos, którym polana jest potrawa nie przypomina tego znanego nam z domowej kuchni. Taka marynata ma na celu zwykle jedno: zamaskować nieświeżość mięsa. W sosie znajdują się sztuczne aromaty, które po podgrzaniu na grillu zaczynają wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Smaczne warzywa i zdrowa ryba

Na szczęście coraz częściej rezygnujemy z tłustego grillowanego mięsa, na rzecz szaszłyków warzywnych, owoców morza i aromatycznej ryby. Jeśli jednak nie możemy przekonać rodziny do zdrowej alternatywy dla kiełbasy, zadbajmy o to, by na stole znalazły się świeże warzywa, np. w postaci sałatki. Zawierają one bowiem witaminy antyoksydacyjne, które zneutralizują potencjalnie wydzielające się w czasie grillowania szkodliwe substancje i dostarczą błonnika pokarmowego, który pomoże strawić obfity posiłek.

Pamiętajmy o higienie

Kierownik Pracowni Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Przewodu Pokarmowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – dr n.med Jolanta Szych, mówi: „Surowe mięso w kuchni powinno być zawsze traktowane jako czynnik zakaźny. Nie można kroić mięsa na jednej desce lub tym samym nożem razem z warzywami spożywanymi na surowo. Trzeba też pamiętać o umyciu rąk po dotykaniu mięsa. Nawet uchwyt kranu, pod którym mięso było płukane, należy umyć mydłem lub płynem do zmywania naczyń, aby nie przenieść zarazków na inne potrawy lub sprzęty kuchenne”.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.