Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jakie okno wybrać do pokoju dziecka? Na co zwrócić uwagę przy planowaniu miejsca dla najmłodszych?

Pokoik malucha powinien zapewniać małemu lokatorowi przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Aby je zagwarantować, należy starannie wybrać nie tylko meble i dodatki, ale także okna przeznaczone do pokoju dziecięcego. Ładne okna uzupełnią aranżację wnętrza, a dzięki odpowiednim parametrom ochronią dziecko przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych. Izolacja od hałasu i zimna, bezpieczne szyby, łatwość pielęgnacji czy dodatki takie jak klamki z kluczykiem – te oraz inne elementy, istotne przy wyborze okien do pokoju dla najmłodszych, omówiliśmy dla Was w poniższym artykule.

Chroń dziecko przed chłodem i hałasem

Każdy rodzic, troszczący się o zdrowie i samopoczucie swojego dziecka, stara się chronić je przed chorobą i zapewnić mu spokojny sen. Może to być utrudnione, jeśli w dziecięcym pokoju panują nieodpowiednie warunki. Chłód przenikający zimą od okien, będzie przeszkadzał nawet w najlepiej ogrzanym pomieszczeniu. Hałasy dobiegające z zewnątrz – dźwięki ruchu ulicznego, muzyka puszczana gdzieś w okolicy, głosy przechodniów czy szczekanie psów – łatwo mogą zakłócić sen dziecka.
Od 2017 roku wszystkie oferowane przez producentów okna i drzwi muszą spełniać podwyższone normy unijne, ograniczające utratę ciepła. Mimo tych standardów, do dziecięcego pokoju warto wybrać okna oznaczone jako energooszczędne, a więc zapewniające maksymalną termoizolację. Dokonując wyboru zwracajmy uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej Uw: im jest niższy, tym lepiej. Energooszczędne okna to po pierwsze gwarancja, że twoje dziecko nie zmarznie w chłodniejsze dni i noce, po drugie, to oszczędność na rachunkach za ogrzewanie.
Aby zapewnić dziecku zdrowy, spokojny sen, zadbaj o odpowiednią izolację akustyczną pokoju. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dziecięca sypialnia znajduje się od strony ulicy albo gdy pokój mieści się na parterze. O tym, na ile okna tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz informuje współczynnik Rw – w tym przypadku im wyższy, tym lepszy. O wartości tego współczynnika decydują szczelność, wymiary, konstrukcja profilu, a także parametry pakietów szybowych. W ofercie firm zajmujących się sprzedażą okien można znaleźć specjalne szyby, które powstały właśnie z myślą o zapewnieniu lokatorom ciszy. Na przykład trzyszybowy pakiet szyb „cisza i bezpieczeństwo” od DAKO ma wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej Rw=39dB.

Gdy dziecko zaczyna poznawać świat – wybór okien bezpiecznych

Psychologowie dziecięcy twierdzą, że posiadanie własnego kącika i możliwość zachowania prywatności są ważne dla harmonijnego rozwoju dziecka. Energię rozpierającą dzieci, czasem ciężko jednak okiełznać – ledwo nauczą się chodzić, chcą ruszać na podbój świata. Niespuszczanie z oczu nawet na ułamek sekundy ruchliwego kilkulatka jest misją niemożliwą do wypełnienia. Należy liczyć się z tym, że dziecko prędzej czy później wykorzysta moment nieuwagi opiekuna i wdrapie się na parapet – a to z nudów, wypatrując rodzica wracającego z pracy, czy też chcąc zobaczyć, co jest za oknem. Może też podczas zabawy rzucić w szybę piłką czy, co gorsza, jakąś ciężką zabawką.
Obecnie na rynek trafiają dość trwałe pakiety szybowe i ich rozbicie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak nasza pociecha to dziecko bardzo aktywne i obawiamy się, że w zabawie może uszkodzić okno, a przy okazji zrobić sobie krzywdę, można wybrać szyby o wysokiej odporności na rozbicie. Alternatywą są też tak zwane „szyby bezpieczne”, które po rozbiciu nie rozsypują się na ostre kawałki ale – albo pozostaje jedną całością, albo rozbijają się na odłamki o tępych, nie kaleczących krawędziach.

Dbając o bezpieczeństwo dziecka

Okna w pokoju dziecięcym warto dodatkowo zabezpieczyć. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy taki pokoik znajduje się na piętrze. Niestety, słyszy się czasem o przypadkach dzieci, które wypadły przez otwarte okno (czasem nawet otworzyły je wcześniej samodzielnie). Lepiej dmuchać na zimne i wcześniej rozważyć zainwestowanie w okienne zabezpieczenia. Może to być na przykład klamka z kluczykiem lub inna blokada, uniemożliwiająca maluchowi otworzenie okna. Alternatywa to specjalnie konstrukcje, które chronią przed wypadnięciem przez już otwarte okno. Takie jak linki ograniczające maksymalnie uchylenie okna.

Łatwość pielęgnacji

Chyba każda matka dobrze wie, jak wielki bałagan potrafi stworzyć małe dziecko. Na szybach łatwo mogą pojawić się odciski małych rączek, może się też okazać, że dziecko uznało ramy okienne za świetną powierzchnię do ozdobienia. Plastelina przyklejona do okna, kwiatki narysowane mazakiem na ramie, kolorowe plamy farb zdobiące okno… To wszystko może zdarzyć się w dziecięcym pokoju. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, do pokoju dziecięcego najlepiej wybrać okna łatwe w pielęgnacji. PVC albo aluminium sprawdzi się więc zwykle lepiej niż drewno.
– Okna o gładkich ramach z PVC są najczęściej wybierane do pokoi dziecięcych – twierdzi specjalista ds. sprzedaży firmy DAKO. – W dużej mierze ze względu na to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są łatwe w czyszczeniu, a jednocześnie możliwe do kupienia w atrakcyjnej cenie.

Okno to element aranżacji

Okna w pokoju dziecięcym warto dobrać przede wszystkim tak, by były funkcjonalne i bezpieczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by były przy tym także ładne – szeroki wybór produktów dostępnych na rynku umożliwia połączenie tych wszystkich cech w jednym produkcie. Szczególnie duże pole do popisu mamy, jeśli dopiero przygotowujemy się do budowy – wtedy już na etapie projektowania budynku możemy zdecydować się np. na okna o niekonwencjonalnych kształtach. W przypadku okien standardowych, aby podkreślić wyjątkowość pokoju dziecka i dodatkowo go udekorować, można zdecydować się na wybór ram kolorowych. Warto jednak pamiętać, że okna będą służyć lokatorowi przez długie lata – w związku z tym lepiej dokonać wyboru produktu trochę bardziej uniwersalnego, który będzie mógł z powodzeniem spełniać swoją rolę także wtedy, kiedy starsze już dziecko zażyczy sobie zmian wystroju.
Można za to popuścić wodze wyobraźni przy wyborze elementów dekoracyjnych okna. Specjalne naklejki okienne, kolorowe rolety, barwne zasłonki, firanki przedstawiające bajkowych bohaterów – to wszystko pięknie uzupełni aranżację pokoju malucha. Przy okazji dobrze też pamiętać, że właściwie dobrane rolety mają chronić pomieszczenie przed nadmiarem światła. Powinny więc być dobrze dopasowane do okna i lepiej nie decydować się na takie z cienkiego materiału w jasnej barwie, które gorzej pochłaniają światło i ciepło promieni słonecznych.

Estetyka, ochrona przed hałasem i chłodem, bezpieczeństwo, wpuszczanie odpowiedniej ilości światła – to te właściwości powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając okna do dziecięcego pokoju. Okna to zakup na długie lata, a dokonany wybór w dużej mierze wpływać może na komfort użytkowania pokoju przez dziecko. Warto więc postawić na naprawdę wysoką jakość.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.