Kategorie
Ciąża i narodziny Intuicja i wsparcie

Pożegnanie z nienarodzonym dzieckiem jest niezbędne dla zdrowia związku

Poronienie często jest nagłe, zaskakuje rodziców w trakcie snucia planów na przyszłość, wyobrażania sobie nowego członka rodziny, radowania się i oswajania lęku związanego z nadchodzącą zmianą. Potem scenariusz jest podobny – pobyt w szpitalu i wielka pustka po powrocie do domu. W głowie mamy kołaczą się pytania, na które nie ma odpowiedzi – dlaczego ja? Czy coś złego zrobiłam? Co by było, gdyby? Pojawia się ogromny żal, smutek, bezradność, zagubienie, złość, cierpienie.

Żałoba

Kobieta staje się matką, gdy w jej głowie i sercu zaczyna budować się obraz nienarodzonego dziecka. Już wtedy tworzy się relacja. Mężczyzna staje się ojcem, gdy zaczyna planować życie z nowym członkiem rodziny, gdy patrzy na swoją partnerkę również jak na matkę swoich dzieci. Proces tworzenia się więzi z dzieckiem rozpoczyna się dużo wcześniej niż jego narodziny. Rodzice mają prawo opłakać swoje stracone dzieci, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży zdarzyło się poronienie.

książki dla rodziców

Czując. Rozmowy o emocjach 

34,71 PLN

Ważne jest, żeby mieć taką przestrzeń w głowie, w której można myśleć o tym, co się czuje.

Żałoba trwa około roku, jest przeżyciem straty przez wszystkie pory roku, ważne rocznice, święta. Ma swoją dynamikę, choć trzeba pamiętać, że reakcja bólu psychicznego i fizycznego jest zindywidualizowana. Bowlby wyodrębnił jej cztery etapy:

  • w pierwszym przychodzi szok i zaprzeczenie, poczucie odrealnienia, jakby to nie działo się naprawdę,
  • potem pojawia się silny ból psychiczny, myśli i emocje krążą wokół nienarodzonego dziecka. Pojawia się głęboki smutek, a także gniew, poczucie winy,
  • kolejna faza, nazwana etapem dezorganizacji i rozpaczy, wymaga zmierzenia się z tym, co umarło w nas w związku ze stratą,
  • potem nadchodzi reorganizacja, która przynosi akceptację śmierci i przebudowanie relacji ze światem.

Granice między zdrowym a zaburzonym przeżywaniem żałoby są bardzo płynne

Na pewno niepokojące jest zaprzeczanie, niezdolność do przeżywania żałoby i odraczanie jej w czasie, np. gdy para natychmiast stara się o kolejne dziecko, a ciąża przynosi strach i nieustające powracanie do poprzedniej. Dużym utrudnieniem dla przeżywania żałoby mogą być traumatyczne doświadczenia z pobytu w szpitalu, brak wsparcia otoczenia, niezakończony proces żałoby z wcześniejszych etapów życia. Kobiety po stracie dziecka poczętego są zagrożone wystąpieniem PTSD (zaburzenie lękowe, będące efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia) oraz depresji. Według badań Izabeli Barton-Smoczyńskiej u 40% kobiet rozwijają się objawy stresu pourazowego (PTSD), a 11% reaguje epizodem depresji. Negatywne konsekwencje często dotykają też związku. Poronienie jest niezwykle trudnym sprawdzianem; 70% par przechodzi kryzys, 40% rozstaje się. Często jest to związane z innym sposobem przeżywania straty i trudnością we wzajemnym wspieraniu się. Zamiast zbliżać się, partnerzy oddalają się od siebie, cierpiąc w samotności.

Często dla przeżycia żałoby przez kobietę, mężczyznę czy parę wystarczające jest wsparcie w związku, od rodziny, przyjaciół. Czasami jednak niezbędna jest wizyta u psychoterapeuty, indywidualnie bądź w parze. Pożegnanie z nienarodzonym dzieckiem jest niezbędne dla zdrowia związku oraz stworzenia nieobciążonej relacji z kolejnym dzieckiem.

Jak zrozumieć się w rodzinie
34 PLN
Być razem
27,75 PLN

Złość w związku
30,72 PLN

Wszystkim rodzicom, którzy stracili nienarodzone dziecko i osobom wspierających ich w przeżywaniu żałoby polecamy książkę Izabeli Barton-Smoczyńskiej “O dziecku, które odwróciło się na pięcie”.

15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Pamiętajmy o nich i ich rodzicach.

Foto: flikr.com/james_sickmind

Autor/ka: Małgorzata Bułhak

Psycholog i psychoterapeutka. Prywatnie żona i mama 15-miesięcznej córeczki. Od niedawna - razem z koleżanką - prowadzi gabinet psychoterapii Strefa Dobrych Więzi.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *