Kategorie
Polecamy

Praca w przedszkolu – na jakie obowiązki trzeba być gotowym?

Szukasz nowych możliwości zawodowych? Masz predyspozycje do nauczania i prowadzenia zajęć z dziećmi? W takiej sytuacji ciekawym wyborem może okazać się praca w przedszkolu. Wielu młodych pedagogów obawia się pierwszego dnia na nowym stanowisku. W poniższym artykule przedstawimy, na czym polega praca nauczyciela w przedszkolu i jak przygotować się do nowej roli.

Jak wygląda praca nauczyciela w przedszkolu?

Każde dziecko do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje rutyny i ramowo zaplanowanego czasu. Dzień pracy rozpoczyna się przeważnie około 8 rano, kiedy rodzice zaczynają przyprowadzać swoje dzieci. Następnie po pożegnaniu i przejściu do sal podawane jest śniadanie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nauczycielki wychowania przedszkolnego mają za zadanie przystosowanie dzieci do codziennego życia. Podczas posiłków także realizowana jest podstawa programowa. Dzieci uczą się prawidłowego korzystania ze sztućców oraz kształtują prawidłowe nawyki dotyczące jedzenia.

Następnie w zależności od placówki realizowany jest program dydaktyczny prowadzony w krótkich blokach dostosowanych do wieku podopiecznych. W planie dnia przewidziany jest także obiad, podwieczorek oraz czas wolny na zabawę. Jednocześnie zadanie przedszkolanki nie ogranicza się jedynie do pilnowania bezpieczeństwa. Nauczyciel powinien zachęcać dzieci do podejmowania nowych aktywności.

Praca w przedszkolu – zakres obowiązków

Głównym zadaniem przedszkolanki jest zapewnienie bezpieczeństwa. Jednocześnie nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz kształtuje umiejętności niezbędne na dalszych etapach nauki. Dlatego właśnie pedagog powinien odznaczać się nie tylko cierpliwością, ale także kreatywnością oraz umiejętnościami plastycznymi.

Oprócz nauki czytania i pisania nauczyciel pomaga w nabywaniu zdolności interpersonalnych oraz komunikacyjnych, często stając się mediatorem dziecięcych sporów. Uczestniczy w kompleksowym rozwijaniu dziecka w sferze fizycznej, umysłowej, społecznej oraz emocjonalnej. Jednocześnie jako osoba spędzająca najwięcej czasu z dziećmi staje się łącznikiem między placówką a rodzicami. Jesteś zainteresowany podjęciem pracy na stanowisku nauczyciela lub asystenta edukacji przedszkolnej? Sprawdź oferty na portalu: https://www.aplikuj.pl/praca.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć nauczyciel w przedszkolu?

Zarobki nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej zależą od szeregu czynników takich jak: rodzaj placówki, staż pracy, wielkość miasta oraz posiadane doświadczenie i wykształcenie. Dodatkowo warto podkreślić, iż na inne stawki mogą liczyć nauczyciele z dodatkowymi kwalifikacjami, którzy prowadzą zajęcia językowe, taneczne lub muzyczne.

Mediana zarobków w całym kraju wynosi 3700 zł brutto. Warto jednak podkreślić, iż pracownicy prywatnych placówek w większych miastach mogą liczyć na wypłatę rzędu 5000 zł brutto. Ponadto wiele przedszkoli oferuje dodatkowe pakiety pracownicze takie jak ubezpieczenie zdrowotne czy prywatną opiekę medyczną. Dokładną wysokość zarobków zweryfikuj na: https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen. W placówkach publicznych zarobki określa rozporządzenie. Nauczyciel początkujący zarabia 3424 zł brutto, nauczyciel mianowany 3597 zł, natomiast nauczyciel dyplomowany 4224 zł brutto.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.