Kategorie
recenzje

Przerwane oczekiwanie. Poradnik dla kobiet po poronieniu

Warto przeczytać. Mamy wokół siebie więcej rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka, niż nam się wydaje. Ta książka pozwala zrozumieć takie przeżycia i mam przeczucie, że bardzo może pomóc rodzicom po stracie dziecka

“Przerwane oczekiwanie. Poradnik dla kobiet po poronieniu” Giorgia Cozza Wydawnictwo Mamania 2013

Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc.

Kahlil Gibran

Autorka jest kobietą po doświadczeniu poronienia. Opisuje przeżycia swoje i innych rodziców, etap po etapie. Napisała tę książkę, ponieważ nie znalazła żadnej tego typu pozycji dla siebie po własnych trudnych przejściach. Napisała ją również dla osób pracujących z rodzinami po stracie i dla personelu medycznego, stąd nie zdziwi pierwsza część, na którą składają się wyjaśnienia dlaczego mogło dojść do utraty dziecka. Jest bardzo medyczna, pozbawiona emocji, konkretna. Potrzebna, ponieważ czasem są istotne takie odpowiedzi na pytania. Kobieta, która traci dziecko w dowolnym momencie ciąży, przechodzi drogę, która we właściwym dla niej czasie i jej własnym sposobem doprowadzi ją do zaakceptowania straty. Niekiedy początkiem tej drogi są pytania natury medycznej. Kiedy indziej przenosi się to na sferę emocjonalną, duchową. I tu jest druga część książki. Stratę przeżywa również ojciec dziecka, tracą nienarodzone rodzeństwo dzieci. Nie ma rytuału społecznego dotyczącego żałoby po stracie nienarodzonego dziecka. A przecież ono się narodziło!

książki dla rodziców

Czując. Rozmowy o emocjach 

35,19 PLN

Ważne jest, żeby mieć taką przestrzeń w głowie, w której można myśleć o tym, co się czuje.

Bronimy się przed cudzym nieszczęściem ciężkim milczeniem, unikaniem tematu, a kobieta i tak o tym dziecku wciąż myśli. Minimalizujemy cierpienie, rzucamy słowa, które nie pocieszają. Czy można cierpieć za bardzo lub za długo? Towarzyszenie osobie cierpiącej nigdy nie jest łatwe, a pokusa omijania tematu ogromna. Książka podpowiada, co w takiej sytuacji może wesprzeć, pomóc.

przerwane-oczekiwanie

Czytamy o tym, jak wyglądają procedury szpitalne, jak zachowywał się personel szpitalny, co wspierało, co utrudniało te przejścia. Opisane są również procedury pogrzebowe i jest dodatek dotyczący polskiej rzeczywistości. Czy ważna jest kontynuacja wsparcia? Autorka przedstawia badanie: kobiety z grupy kontrolnej, do której sześć tygodni po stracie zadzwoniła położna lub lekarz obecny w szpitalu w trakcie poronienia, miały niższy poziom depresji i lepiej się czuły w stosunku do tych, które takiej ciągłości wsparcia nie otrzymały.

W tej książce pojawił się rozdział o kolejnym dziecku. Poruszony został aspekt fizyczny i psychiczny, w zależności od etapu ciąży, na jakim nastąpiło poronienie. Jest mowa o czasie i jego wpływie na kolejną ciążę, jak przeżyć kolejną ciążę. Ojciec i nowa ciąża – emocje i potrzeby drugiego rodzica w tej sytuacji. Jak wspierać całą rodzinę?

Połowa książki to autentyczne opowieści kobiet i mężczyzn, którzy utracili swoje dzieci na różnych etapach ciąży. Bardzo poruszyły mnie dwie historie, które są opowieściami o zaplanowanej aborcji potraktowanej jako utrata dziecka.

W naszym społeczeństwie poronienie, zwłaszcza we wczesnych tygodniach ciąży nie jest prawdziwą żałobą. “Ty, która (który) cierpisz, nie poddawaj się i nie rezygnuj z tłumaczenia światu, że nienarodzone dziecko jest pełnoprawnym synem i córką i że jego utrata pozostawia wielką pustkę. Tych, którzy stykają się z takim bólem, przestrzegam, aby nie uciekali, ale zatrzymali się i pomyśleli, aby uszanowali ten ból. Bo samemu jest zawsze trudniej.”

Warto przeczytać. Mamy wokół siebie więcej rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka, niż nam się wydaje. Ta książka pozwala zrozumieć takie przeżycia i mam przeczucie, że bardzo może pomóc rodzicom po stracie dziecka.

Uważne współczucie
79,10 PLN
Być razem
27,75 PLN

Świadome rodzicielstwo
32,97 PLN

Autor/ka: Gosia Borecka

Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania doula, z powołania mama czterech córek i dwóch synów. Od 2003 roku przygotowuje do porodów i towarzyszy przy nich, wspiera w ciąży i macierzyństwie kobiety i ich rodziny. Propaguje ideę podejmowania świadomych wyborów, powrotu do instynktu i intuicji w macierzyństwie. Prezeska Stowarzyszenia DOULA w Polsce. Prywatnie przepada za słowem pisanym i przedwojennymi polskimi filmami


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *