Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Sekrety sadzenia tulipanów

Tulipany to gatunek kwiatów z rodziny liliowatych, do którego zaliczamy ponad 15 000 różnych odmian. Te wiosenne rośliny są niezwykle popularnymi kwiatami, którymi chętnie obdarowuje się kobiety, szczególnie w święto przypadające 8 marca. Wzbudzają wiele emocji, wiąże się z nimi mnóstwo anegdot, a nawet przesądów.

Tulipany to wyrastające z cebul byliny, o kwiatach pełnych lub pojedynczych i kształcie kubkowatym, miseczkowatym lub kielichowatym. Kwitną zazwyczaj od kwietnia do czerwca i zachwycają ogromną paletą kolorowych, wiosennych barw. Podstawą uprawy tulipanów jest ich właściwe zasadzenie. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek jak wprowadzić do swojego ogrodu te urokliwe kwiaty.

Wybór cebul

Kluczem do owocnej uprawy tulipanów jest wybór odpowiedniej cebuli. W sprzedaży pojawiają się one już z końcem sierpnia lub początkiem września. Niektóre można zakupić w specjalnych opakowaniach, które chronią cebule przed uszkodzeniami i dają gwarancję dobrej jakości. Te, które sprzedawane są luzem mogą być uszkodzone lub spleśniałe. Dlatego tak ważne jest aby dokładnie oglądać każdą sztukę i wybierać tylko te zdrowe i niewadliwe egzemplarze. Odchodzącą zewnętrzna łuska nie jest defektem.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jeśli już uda nam się zakupić zdrowe cebule to ważny jest również sposób ich przechowywania do momentu zasadzenia. Wybierajmy miejsce suche i chłodne, ponieważ wilgoć powoduje powstawanie pleśni. Najlepiej trzymać je krótko, w opakowaniach lub papierowych torebkach.

Bogatą ofertę cebulek tulipanów znajdziecie Państwo pod tym adresem sklep.swiatkwiatow.pl/tulipany/

Gdzie i kiedy sadzimy tulipany?

Tulipany preferują gleby żyzne, przepuszczalne i próchniczne, o pH mieszczącym się w granicach 6,5-7,5. Najlepiej aby podłoże było lekko wilgotne lub umiarkowanie suche, piaszczysto-gliniaste. Rośliny te źle tolerują gleby kwaśne i zbyt wilgotne. Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu lub półcieniu, w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Średnio co trzy lata powinniśmy zmieniać stanowisko, na którym uprawiamy te wiosenne kwiaty.

Tulipany możemy sadzić na rabatach, trawnikach, w ogródkach skalnych czy w pojemnikach. Będą też doskonałe do tworzenia nasadzeń. Większość odmian sadzimy jesienią, we wrześniu lub w połowie października.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem cebul najpierw powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. 2-3 tygodnie wcześniej glebę dokładnie przekopujemy i usuwamy z niej chwasty. Następnie zasilamy ją warstwą kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. Szczególnie gleby lekkie i piaszczyste warto nawieźć kompostem lub obornikiem, aby wzbogacić je w próchnicę. Ważny jest odpowiedni odczyn podłoża, jeśli nie mieści się w granicach 6,5-7,5 pH to glebę powinno się zwapnować.

Sadzenie tulipanów

Kiedy już wybierzemy zdrowe, dorodne cebule, stanowisko pod uprawę oraz odpowiednio przygotujemy glebę to możemy przejść do meritum czyli do sadzenia tulipanów. Cebule możemy sadzić we wcześniej wykopanych dołkach lub pojemnikach. Do przygotowanych dołków wsadzamy cebule, umieszczając je czubkiem do góry. Wygodnym sposobem jest także sadzenie cebul w pojemnikach o głębokości co najmniej 20 centymetrów.

Istotna jest również głębokość sadzenia, która powinna wynosić średnio od 10 do 15 centymetrów. Ogólną zasada mówi też, że zasadzone cebule pokrywamy warstwą ziemi, która dwukrotnie przekracza ich wysokość. Tulipany ładnie prezentują się sadzone grupami, po kilka lub kilkanaście w jednym miejscu.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.