Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Stymulacja słuchu z króliczkami Alilo

Zmysły to narzędzia, dzięki którym na podstawie odbieranych bodźców dzieci zdobywają wiedzę o sobie i otaczającym je świecie. Poza tak ważnymi zmysłami jak dotyk czy wzrok warto również skupić się na stymulacji słuchu, który rozwija się już w życiu prenatalnym. Odgrywa on bardzo ważną rolę jeszcze przed urodzeniem się dziecka, ponieważ pozwala mu reagować, choćby zmianami ułożenia ciała, na docierające do niego dźwięki – bicie serca i głos matki, muzykę i mowę. Zachęca się więc rodziców do słuchania muzyki czy czytania i śpiewania jeszcze nienarodzonym maluchom.

Jak rozwija się słuch?

Po urodzeniu świat akustyczny dziecka całkowicie się zmienia. Maluszek słyszy wszystko głośniej, wyraźniej, przystosowuje się do warunków poza organizmem mamy. Dziecko uczy się rozróżniać dźwięki. Porusza się słysząc te głośne, a uspokaja czy nawet uśmiecha przy łagodnych. W początkowym etapie życia warto wspomagać rozwój słuchu malucha częstym mówieniem do niego, śpiewaniem, ale również wzbogacać doznania słuchowe poprzez dawanie grzechotek wydających różne dźwięki.

Już od około 6 miesiąca życia, czasem wcześniej, dzieci zaczynają bawić się swoim głosem. Pojawia się gaworzenie, które charakteryzuje się dużym bogactwem dźwięków artykułowanych.

alilo2

W kolejnych miesiącach życia dziecko doskonali swoje umiejętności manipulacyjne, które również powiązane są ze zdolnością słuchania, ponieważ maluch zaczyna badać właściwości akustyczne różnych przedmiotów np. uderzając nimi o ziemię. Takie doznania rozwijają tym samym umiejętność rozróżniania wrażeń słuchowych na tle innych doznań zmysłowych. W tym celu nie zabierajmy dzieciom zabawek, kiedy „hałasują”, one dzięki temu się rozwijają!

Pod koniec pierwszego roku życia pojawia się zdolność naśladowania, dziecko próbuje więc wypowiadać słowa powtarzane przez najbliższe osoby. W tym czasie pojawia się również zdolność rozumienia znaczenia niektórych wypowiedzi i ich zabarwienia emocjonalnego. Dlatego tak ważne jest dostarczanie dziecku różnych wrażeń słuchowych, ponieważ odpowiednia stymulacja słuchowa pomaga maluchom rozumieć i interpretować otaczający świat oraz przygotowuje je do późniejszej nauki w szkole.

Jak stymulować słuch małego dziecka?

Na pewno mówić, czytać, śpiewać – to najlepsze, co możemy zrobić, by stymulować rozwój słuchu naszych maluszków. Oczywiście pamiętajmy, by nie spieszczać, mówić poprawnie, z różną intonacją oraz natężeniem głosu, dzięki czemu dzieci będą miały okazję do nauki różnicowania dźwięków.

alilo3

Wspólne czytanie nie tylko wzbogaca doznania zmysłowe czy poszerza słownictwo i repertuar reakcji społecznych, ale również buduje silną więź z rodzicem.

Warto podkreślić, że muzyka, wspólne śpiewanie czy słuchanie piosenek wspaniale wpływają na rozwój dziecka, na jego pamięć i kreatywność, poprawiają koncentrację, a także ułatwiają naukę czytania i pisania, podwyższają motywację, opóźniają objawy zmęczenia. Dają możliwość uwolnienia drzemiącej w dziecku energii, a tym nieśmiałym pozwalają pokonywać trudności np. podczas zajęć grupowych. Zabawy muzyczne świetnie wpływają na rozwój motoryki. Skakanie czy taniec stymulując również inne zmysły, jak dotyk czy wzrok.

Młodsze dzieci nie potrafią się jednak szybko wyciszyć i, by zapaść w błogi sen, często potrzebują dodatkowej stymulacji – np. w postaci białego szumu. Dlatego warto mieć w pobliżu małego, wyjątkowego pomocnika – króliczka Smarty Bunny, który uspokoi nasze maleństwo.

Ten zabawny króliczek, a także inne z wielkiej rodziny Alilo, to również idealni towarzysze zabaw naszych dzieci już od pierwszych dni.

alilo6

Dlaczego króliczki Alilo są takie wyjątkowe?

  • Mogą śpiewać i nucić kołysanki, melodie klasyczne oraz emitować biały szum, który uspokaja niemowlęta.
  • Mogą być lampką nocną dbającą o dobry sen naszych pociech.
  • Mogą posłużyć jako pomoc dydaktyczna w nauce języka angielskiego, ponieważ rozpoznają 9 różnych kolorów w języku angielskim i polskim (Alilo Smarty Bunny).
  • Posiadają wysokiej jakości głośnik, który zapewnia czysty i głośny dźwięk, co ma ogromne znaczenie przy kształtowaniu słuchu dziecka.
  • Są odpowiednie dla dzieci i bardzo proste w obsłudze.
  • Mają miękkie silikonowe uszy wykonane ze specjalnego materiału zgodnego ze standardami RoHS, bezpiecznego do gryzienia dla niemowląt i dzieci, dzięki czemu stymulują również zmysł dotyku i wzroku.
  • Dają możliwość wgrywania swoich ulubionych piosenek czy bajek, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni tylko do fabrycznego repertuaru zabawki.
  • Są również dyktafonem, dzięki czemu rodzice mogą nagrać czytaną przez siebie ulubioną bajkę, którą później dziecko będzie mogło odtworzyć w każdej chwili
  • Mogą być wykorzystywane jako pomoc w terapii logopedycznej oraz w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Świetnie się sprawdzą jako pomoc edukacyjna, nie tylko przy nauce języków obcych, ale również wszelkiego rodzaju wierszyków, piosenek itp. Dziecko może nagrywać siebie i sprawdzać, jak dużo się już nauczyło, tym samym podnosząc swoją samoocenę.

Zobacz króliczki Alilo na alilo.pl

alilo4

Fot. Mietek Małek

Avatar photo

Autor/ka: Wioleta Skawińska

Mama syna i córki. Psycholożka i pasjonatka budowania relacji z dziećmi przez zabawę i kontakt ze zwierzętami. Nieustannie ciekawa świata dzieci. Bliska rodzicielstwu bliskości. Pasjonuje się fotografią.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.