Kategorie
Ekowiadomości

Wyższy VAT na pieluszki wielorazowe

Od 01.01.2012 wzrósł VAT na odzież i buciki niemowlęce z 8% na 23%. W konsekwencji wzrośnie nie tylko ich cena, ale także cena pieluszek wielorazowych, które podlegają tej samej kategorii w klasyfikacji PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wraz ze stawkami VAT)

Nie wszystkie noworoczne zmiany są zmianami na lepsze – od 01.01.2012 wzrósł VAT na odzież i buciki niemowlęce z 8% na 23%. W konsekwencji wzrośnie nie tylko ich cena, ale także cena pieluszek wielorazowych, które podlegają tej samej kategorii w klasyfikacji PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wraz ze stawkami VAT).

Z racji tego, że nie ma kategorii PKWiU, do której można jednoznacznie przypisać pieluszki wielorazowe, producenci stosowali zamiennie dział 14 (odzież) lub 17 (wyroby z papieru). Zarówno w jednym, jak i w drugim dziale obowiązywała obniżona stawka VAT. Od początku roku stawki uległy zmianie – w jednej VAT wynosi 23%, w drugiej, jak dawniej, 8%. Tradycyjne jednorazówki podlegają nadal preferencyjnej stawce VAT, co decyduje o ich korzystniejszej cenie. W gorszej sytuacji znaleźli się producenci i użytkownicy pieluszek wielorazowych, które zostały objęte wyższą stawką VAT.

Aby zmienić tę niekorzystną sytuację, należy stworzyć taki zapis PKWiU, który będzie traktował pieluszki wielorazowe jako pieluszki, a nie odzież, i pozwoli utrzymać obniżoną stawkę VAT.

Dołącz do akcji Nie dla 23% Vat na pieluszki wielorazowe na Facebook’u!

Autor/ka: Damian Malorny

- mąż Kasi i ojciec trójki dzieci - Małgosi, Agatki i Helenki. Prowadzi z żoną darmową wypożyczalnię Pożycz Pieluszkę i sklep internetowy Chmurka Biała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.