Nosidełko Tonga
| Nosidełko Tonga

Nosidełko Tonga

Wiecie czym jest Tonga? Jeśli nie, koniecznie musimy to zmienić. Dostaliśmy od Sklepu w kropki.pl nosidełko Tonga i jesteśmy nim zachwyceni!

Czym jest Tonga?

To lekkie nosidło do mocowania na ramieniu, które umożliwia wygodne przenoszenie dziecka, a jednocześnie jest bardzo poręczne i niekłopotliwe w zakładaniu. Składa się z pasa i siatki, reguluje klamrą. Mieści się w kieszeni. Nosimy w nim dziecko bezpiecznie na biodrze, asekurując jedną ręką; drugą mamy swobodną, by trzymać nią zakupy, torbę czy starsze dziecko. Tongę mamy od miesiąca. Jest z nami wszędzie i przydaje się prawie zawsze!

Skąd pomysł?

Tonga® została zaprojektowana i opatentowana przez francuską antropolog Arlette Schlegel – Liebert, na podstawie obserwacji różnych sposobów noszenia dzieci w wielu kulturach świata. Produkowana jest we Francji, powstaje z ekologicznej bawełny, spełnia normę bezpieczeństwa i jakości UE 13209-2-2005.

Dla kogo?

Dla najmłodszych dzieci – od urodzenia do około trzeciego roku życia lub do wagi 15 kilogramów. Moja córka ma ponad trzy, ale nie waży 15 kg tylko niecałe 14 kg i na szczęście kwalifikujemy się do korzystania :) Myślę, że Tonga może bardzo przydać się w okresie, kiedy maluch zaczyna chodzić. Wiadomo, że dość szybko się męczy, łatwo zniechęca – wtedy wyjmujemy Tongę z torebki i już! Zajmuje bardzo mało miejsca, zmieści się nawet do większej kieszeni tatusiowego polaru. Zresztą dziecko może być noszone przez rodziców, dziadków, przyjaciół. Ważne, by potrzeba noszenia dziecka została zaspokojona. Z kolei noszenie starszego dziecka w Tonga rozkłada ciężar na ramię i na biodro. Uwierzcie, jest o wiele lżej! Pozwala też dzieciom obserwować otoczenie bez oddalania się od dorosłego, nosidełko w żaden sposób nie ogranicza dziecka.

Jak nosić?

Najmłodsze dzieci (nie trzymające główki, o niestabilnych pleckach) należy nosić w pozycji półleżącej. Maluch przytula się do rodzica. Jest prawie całkowicie otoczony siatką, z główką spoczywającą w zagłębieniu podtrzymującego je ramienia. Starsze niemowlę, około 6. miesiąca życia, można nosić w pozycji znanej każdemu rodzicowi, tzn. „na biodrze”. Pozycja ta jest przeznaczona dla dzieci stabilnie siedzących.

Instrukcja w kilku krokach:

  1. Na początku należy wyregulować długość pasa klamrą, tak by całość przylegała do ciała, z siatką ponad biodrem (obwód nie może być za luźny). Klamra powinna znajdować się na plecach. Jak ustalić długość? Zależy ona od wzrostu, masy, grubości ubrania rodzica, wieku dziecka i wybranej pozycji noszenia.
  2. Następnie należy wsunąć pupę i część plecków dziecka w siatkę i posadzić je sobie na biodrze, asekurując jego barki jedną ręką. To znacznie łatwiejsze niż wiązanie chusty :) Regulować wystarczy raz, potem tylko rozwijać Tongę i gotowe. Oczywiście kolejne przesunięcie klamry nastąpi, kiedy nasz maluch podrośnie.
  3. Właściwie posadzone dziecko opiera się lekko o Twoje ciało, siedzi stabilnie w siatce, ale nie kołysze się luźno.
  4. Opiekun musi pamiętać o tym, by podtrzymywać dziecko od tyłu jedną ręką.

Do nosidełka Tonga jest dołączona instrukcja obsługi. Mnie osobiście w prawidłowej regulacji długości bardzo pomógł filmik instruktażowy umieszczony na stronie SklepWkropki.pl. Aktualnie SklepWkropki.pl ma w swojej ofercie 9 kolorów Tongi.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: