Kategorie
Ekowiadomości

Prawo dziecka do soboty bez telewizora

Dziecko ma prawo do soboty bez telewizora i podróżowania z rodzicami w weekendy. Poprzyj akcję ZnaneNieznane!

Znane czy nieznane?

Organizatorem akcji „Podróże kontra telewizor“ jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy, założyciel portalu www.znanenieznane.pl, którego głównym celem jest szybkie i bezproblemowe planowanie rodzinnych wycieczek. Właśnie rodzinne spędzanie czasu jest głównym wątkiem kampanii społecznej , którą zorganizowało  Stowarzyszenie. – Chodziło nam w głównej mierze o to, aby nakreślić problem, jakim jest malejąca liczba czasu spędzana wspólnie przez rodziny. Z jednej strony pokazaliśmy więc złą diagnozę, ale z drugiej od razu podsuwamy gotowe rozwiązanie, jakim niewiątpliwie są właśnie rodzinne wyjazdy, które najlepiej organizować w weekendy – mówi Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu znanenieznane.pl.  Kampania przygotowana przez  Stowarzyszenie jest inicjatywą ustawodawczą z przymrużeniem oka na Sejm Dzieci i Młodzieży.

W ramach inicjatywy zbierane są kolorowe odciski dłoni, jako znak poparcia dla nowych praw:

1. Prawo dziecka do soboty bez telewizora

2. Prawo dziecka do podróżowania z rodzicami w weekendy.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jakość więzi i bliskości w rodzinie. Rozwiązaniem i pomysłem na ciekawsze formy spędzenia wolnego czasu w rodzinnym gronie jest ZnaneNieznane.pl, które pomaga rodzinom w znalezieniu gotowych pakietów turystycznych lub samodzielnym zaplanowaniu wspólnych wyjazdów.
„Jesteśmy z Dolnego Śląska, dlatego właśnie tu zaczęliśmy naszą kampanię i zbieranie podpisów pod nowymi prawami dzieci. 11 maja w Świdnicy miał miejsce start akcji na świdnickim rynku. Zebraliśmy ok. 3,5 tysiąca głosów poparcia. Gościem specjalnym był znany podróżnik Marek Kamiński. Przez kolejne 3 tygodnie otrzymaliśmy nowe podpisy, tradycyjne i te kolorowe w postaci odbitych rączek dzieci, ze szkół i przedszkoli. Wsparły nas dzieci ze Świdnicy, Wałbrzycha, Legnicy, za co serdecznie im dziękujemy. Podpisy były dodawane na licznik na stronie www.inicjatywa.znanenieznane.pl.“ – mówi Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu.

Warszawa biła rekord

Pod koniec maja Warszawa podjęła próbę pobicia Dolnego Śląska w poparciu dla nowych praw dzieci. 29 maja, w trakcie pikniku w ogrodach przy Zamku Królewskim udało się zebrać ok. 4 tysięcy symboli poparcia akcji. Akcję i prawo do soboty bez telewizora poparli także masowo… ludzie telewizji, aktorzy, celebryci i dziennikarze. Kolorowy odcisk swojej dłoni, czyli znak poparcia dla „ZnanychNieznanych praw dziecka”, złożyli m.in. Edyta Jungowska, Laura Łącz, Katarzyna Pakosińska, Joanna Orleańska, Jacek Borkowski, Wojciech Majchrzak, Anna Świątczak, Ewa Szabatin, dziennikarze telewizyjni: Beata Tadla, Rafał Poniatowski i Grzegorz Miecugow.
W tym czasie w trakcie Festiwalu Reżyserii Filmowej do akcji włączyli się aktorzy i reżyserzy obecni w Świdnicy, m.in.: Katarzyna Figura, Sonia Bohosiewicz, Robert Gonera, Jerzy Radziwiłowicz i Janusz Zaorski.

Wielki Finał

1 czerwca przy SP nr 12 w Warszawie, w pobliżu Sejmu, gdzie dzieci składały swoje podpisy, inicjatorzy akcji gościli patrona honorowego, czyli rzecznika praw dziecka – Marka Michalaka z córką oraz Pani Henryka Krzywonos, wybitna działaczka opozycji w okresie PRL i mama 12 dzieci. Oni również złożyli swoje poparcie wśród innych kolorowych odcisków dłoni. Tego dnia, w święto wszystkich dzieci, ZnaneNieznane złożyło pierwszą i najdłuższą inicjatywę „ustawodawczą” z przymrużeniem oka na Sejm Dzieci i Młodzieży. Kulminacyjny moment miał miejsce przy samym Sejmie. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 12 w optymistycznym pochodzie przeniosły płótna z kolorowymi odciskami poparcia dla swoich nowych praw. Część podpisów w postaci 10 metrów płótna została złożona na ręce Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Co wydarzy się dalej? Organizatorzy akcji czekają teraz na odpowiedź Marszałka i kontynuują zbieranie głosów na: www.inicjatywa.znanenieznane.pl.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.