Kategorie
Zdrowie

Woda mineralna – naprawdę najzdrowsza?

Butelki plastikowe używane jako opakowania do wody wykonane są najczęściej z poliwęglanu. Większość z nich zawiera bisfenol A (BPA), który jest powszechnie używany do ich utwardzania. W 2011 r. zakazano w Unii Europejskiej stosowania tej substancji przy wyrobie butelek dla niemowląt

Partnerem artykułu jest:
warer_star_logo_dziecisawazne

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wiele miejsca poświęca się zaletom wynikającym z picia wody. Coraz więcej rodziców świadomie wybiera wodę zamiast herbat, soków czy innych napojów, wierząc, że to najzdrowszy sposób zaspokojenia pragnienia nie tylko dzieci, ale całej rodziny. Niestety podczas codziennych zakupów często zapominamy o pewnych niuansach. Nie przywiązujemy do nich wagi albo po prostu nie zdajemy sobie z nich sprawy. Tymczasem coraz więcej badań pokazuje, że nie warto kupować wody w plastikowych butelkach.

woda-butelkowa

Szkodliwe BPA

Butelki plastikowe używane jako opakowania do wody wykonane są najczęściej z poliwęglanu. Większość z nich zawiera bisfenol A (BPA), który jest powszechnie używany do ich utwardzania. W 2011 r. zakazano w Unii Europejskiej stosowania tej substancji przy wyrobie butelek dla niemowląt.

BPA budową przypomina kobiecy hormon estrogenu, a jego oddziaływanie na organizm może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Badania dowodzą, że BPA ma działanie kancerogenne (szczególnie mężczyźni są narażeni na raka prostaty), powoduje zaburzenia hormonalne – może być nawet przyczyną niepłodności, udowodniono także korelację z astmą i otyłością.

Zakaz stosowania BPA przy produkcji butelek dla niemowląt nie rozwiązuje jednak problemu. Substancja znajduje w większości opakowań plastikowych, także w butelkach z wodą mineralną, skutecznie obniżając jej jakość. Woda butelkowana wchodzi w reakcje z opakowaniem, szczególnie jeżeli dochodzi do podwyższenia temperatury plastiku, np. w wyniku ogrzania. Przechowywanie zgrzewek wody w nasłonecznionym miejscu lub w bagażniku samochodowym może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Klient nie wie, w jakich warunkach był przechowywany i transportowany towar, który kupuje.

Czy woda butelkowana na pewno jest czysta i zdrowa?

Warto wiedzieć, że normy jakości dla wód butelkowanych są identyczne jak dla wody kranowej: dopuszcza się występowanie pewnej ilości szkodliwych dla zdrowia pierwiastków i związków. Jako konsumenci nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oprócz cennych minerałów woda może zawierać także pierwiastki promieniotwórcze (np. rad, uran), związki toksyczne (np. bar, azotany, azotyny) oraz bakterie. Prawo nie nakłada na producentów obowiązku informowania o tym konsumentów. Zawartość pierwiastków promieniotwórczych jest szczególnie szkodliwa dla najmłodszych, ponieważ dzieci w znacząco większym stopniu absorbują wapń, są przez to narażone także na większą absorbcje radu.

Odcisk węglowy

Butelkowanie wody przyczynia się także do zwiększenia odcisku węglowego. Odcisk węglowy to całkowita suma emisji dwutlenku węgla (CO2), który został wyemitowany do atmosfery. Obecnie chyba każdy aspekt ludzkiej działalności przyczynia się do tej emisji, jednak w miarę możliwości należy starać się ograniczać ją do minimum. Butelkowanie wodysprawia, że emisja CO2 do atmosfery znacznie się zwiększa: potrzeba energii, aby napełnić butelki wodą w fabryce, przetransportować je ciężarówkami, pociągami czy statkami do użytkownika, schłodzić w sklepach spożywczych lub lodówkach domowych, a następnie puste butelki wyrzucić lub poddać recyklingowi. To niepotrzebny koszt, także energetyczny.

  • Wyprodukowanie butelek tylko dla rynku amerykańskiego kosztuje tyle energii, co równowartość 17 mln baryłek ropy naftowej, z wyłączeniem energii dla transportu.
  • Butelkowanie wody powoduje wyprodukowanie ponad 2,5 mln ton CO2.
  • Do wyprodukowania litra wody butelkowej potrzeba aż 3 litrów wody!

Ukryte koszty

Woda butelkowa jest droga – warto wiedzieć, że jedynie 3,5% ceny stanowi koszt produkcji (7 groszy z ceny 2 zł), a reszta to transport, reklama i marketing (1,97 z ceny 2 zł).

Fakty

  • 5 000 000 – tyle butelek i puszek produkuje się codziennie w Stanach Zjednoczonych.
  • 1 500 000 – tyle ton rocznie dostarczają na świecie odpady z plastikowych butelek. Dla porównania stalowa wieża Eiffla waży 200 razy mniej!
  • 1500 – tyle butelek plastikowych rocznie zużywa czteroosobowa rodzina.
  • 23 – jedynie tyle procent odpadów z plastikowych butelek zostaje ponownie przetworzonych.
  • 450 – tyle lat trwa rozkład plastikowej butelki PET.
  • 24 – tyle procent rynku wody butelkowanej w Stanach Zjednoczonych mają dwaj najwięksi jej producenci (Pepsi z wodą Aquafina oraz Coca-Cola z wodą Dasani). Obaj producenci filtrują i butelkują wodę miejską.

Produkcja wody butelkowej przyczyniła się do powstania nowego sektora przemysłowego, nowych miejsc pracy i jest źródłem ogromnych dochodów. W tym samym czasie stała się niestety także olbrzymim problemem dla środowiska naturalnego.

Partnerem artykułu jest:

water-star_dziecisawazne

Water Star to firma specjalizująca się w domowych rozwiązaniach systemów filtracji wody pitnej oraz saturatorów.

„Promujemy ekonomiczne, zdrowotne i ekologiczne korzyści z picia wody mineralnej i napojów z własnego, domowego ujęcia”

Adres www: water-star.pl
Fanpage: https://www.facebook.com/waterstarnet
Telefon: 601 56 59 57

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

5 odpowiedzi na “Woda mineralna – naprawdę najzdrowsza?”

Tylko woda z dystrybutorów waterpoint system. Mamy w biurze dystrybutor a w domu system podkranowy – innej wody swojemu dziecku nie dam. Na pewno nie woda z plastików, ktore są mega szkodliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.