Kategorie
Ekowiadomości

11 maja – Dzień bez śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 lat temu polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych

Dziś obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 lat temu polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Poza tym mamy pełnię pięknej wiosny, wokół jest zielono, jesteśmy naładowani pozytywną energią, którą możemy efektywnie wykorzystać. „Trafiłem do Recyklingu!” – to hasło tegorocznej, szóstej już edycji kampanii organizowanej przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Tegoroczna kampania jest elementem programu współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Segreguj Odpady, to Się Opłaca”.

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów, współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol.

Każdego roku wytarzamy w Polsce ponad 13 mln ton odpadów. 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Według najnowszych badań Eurostatu statystyczny Polak segreguje niewiele ponad 10 kg odpadów, podczas gdy np. Niemiec kilka razy więcej. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki Pet, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na „drugie życie odpadów”, na to, do czego mogą zostać ponownie wykorzystane, co z nich powstaje w wyniku procesu recyklingu. Nie śmiecić się nie da – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie. Trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych.

Zobacz: dzienbezsmiecenia.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.