Kategorie
Ekowiadomości

5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo

Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że kilkanaście lat temu znaczna większość dzieci do przedszkola czy szkoły chodziła pieszo, ewentualnie jeździła na rowerze. Na drugi plan schodziła odległość między domem a instytucją, ponieważ dawniej nie stanowiła ona problemu. Dzieci chodziły zwykle do najbliższej szkoły.

Dziś kwestia drogi do szkoły wygląda inaczej. Na wsiach zwykle dzieci jeżdżą do szkoły autobusem, w miasteczkach i miastach są albo odwożone przez rodziców, albo korzystają z komunikacji miejskiej. Współcześnie dzieci nie zawsze chodzą do najbliższej placówki. Często do przedszkoli położonych najbliżej pracy rodziców, do wymarzonej szkoły, czasem w innej dzielnicy. Innym razem na przeszkodzie staje pogoda. A zupełnie odrębną kwestią jest troska o bezpieczeństwo dzieci. I faktycznie trudniej o to, by dzieci mogły dojść do szkoły pieszo. Może warto czasem zrobić wyjątek, wstać wcześniej, i do szkoły po prostu pójść lub pojechać na rowerze?

Kilka powodów, dla których warto spacerować do szkoły:

  1. Aby dzieci rosły zdrowo – statystyki mówiące o otyłości wśród dzieci są przerażające. Liczba otyłych dzieci w ciągu 30 lat zwiększyła się trzykrotnie. Niestety rodzice często nie dostrzegają problemu albo uważają, że nie mają na to wpływu. Epidemia otyłości jest spowodowana przez wiele czynników, ale głównym z nich jest zła dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego dzieci mają słabą kondycję, fizyczne zmiany w mózgu i słabo rozwinięte umiejętności poznawcze, nie wspominając o ogromnym ryzyku choroby wieńcowej, cukrzycy czy udaru mózgu w przyszłości.
  2. „Jestem odważny” – zdarza się, że dzieciom w wieku szkolnym brakuje pewności siebie, odwagi i niezależności. Często to rodzice powodują w nich strach i poczucie niemożności, oczywiście w trosce o ich dobro. Aby dzieci były w przyszłości zdrowe, szczęśliwe i niezależne, to raz na jakiś czas rodzice powinni spuścić je z oczu:)
  3. Zabawa i szczęście – współcześnie dzieci są uzależnione od samochodów. Natomiast dla dzisiejszych trzydziestolatków chodzenie do szkoły było świetną zabawą. To czas spędzany w grupie, z przyjaciółmi. Wspólne znajdowanie skrótów, rozmowy, harce pozwalały rozładować napięcie przed zbliżającym się stresem szkolnym. Więcej dzieci równa się więcej zabaw.
  4. Mniej CO2 – jazda samochodem zwiększa emisję dwutlenku węgla. W krajach zachodnich zaczęto na to zwracać uwagę i coraz częściej na drogach można tam spotkać autobusy, które emitują minimalną ilość CO2. Na Zachodzie realizowane są projekty, które mają na celu promocję chodzenia i jazdy do szkoły na rowerze czy hulajnodze.
  5. „Jestem skoncentrowany” – naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu Aarhus potwierdzają, że uczniowie, którzy do szkoły chodzą pieszo lub jeżdżą na rowerze, koncentrują się na lekcjach bardziej niż rówieśnicy korzystający z transportu publicznego lub podwożeni przez rodziców. Słowem – więcej chłoną, szybciej się uczą, są bardziej wypoczęci i chętni do aktywności fizycznej.

Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły. W miastach mamy problem z zanieczyszczeniem powietrza. Dzieci powinny chodzić do szkoły z pominięciem głównych, zatłoczonych ulic. Na wsiach ciągle brakuje chodników. Piesza wędrówka poboczem drogi może być naprawdę niebezpieczna.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo”

chodniki na wsiach są nie potrzebne, wystarczy spojrzeć na zachód Anglię czy Norwegię, nie robią ze wsi miasta z chodnikami i latarniami! należy edukować kierowców, wyczulić na jazdę mniejszymi drogami, dzieci powinny być oznaczone, zaopatrzone w odblaskowe ubrania, tornistry, Uważam, że należy pracować nad kulturą jazdy, a nie od razu zmieniać piękny krajobraz kulturowy!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.