Kategorie
Zdrowie

5 sposobów, jak uchronić dziecko przed ukąszeniem owadów

Z nastaniem ciepłych dni dziecko jest narażone na ukąszenia rozmaitych owadów, zwłaszcza komarów, meszek, kleszczy. Szczególnie bezlitosne są komary, które skutecznie potrafią uprzykrzyć czas spędzony na świeżym powietrzu. W zasadzie nie sposób unikać miejsc, gdzie latem występują owady – ale można się nauczyć, jak ochronić dziecko przed ukąszeniem czy użądleniem

Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje odczyn zapalny, który wywołuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy ukąszonego miejsca. Jeżeli zostanie ono rozdrapane przez dziecko lub wda się infekcja, może dojść do zapalenia ropnego czy gorączki.

5 sposobów, jak uchronić dziecko przed ukąszeniem owadów:

1. Miejsce występowania

 – przede wszystkim pamiętajmy o tym, co przyciąga owady oraz gdzie występują.

  • Komary (a także meszki) najczęściej spotkamy nad zbiornikami wodnymi, ponieważ przyciągają je wilgotne miejsca. Dlatego powinniśmy unikać wystawiania na zewnątrz otwartych pojemników z wodą, ale również… stosowania intensywnych zapachów, np. perfum.
  • Kleszcze występują głównie w lasach, ale także na łąkach, w zaroślach, czy parkach miejskich. Aby uniknąć ugryzienia, najlepiej nie spacerować pod drzewami, unikać jasnych kolorów ubrań oraz osłonić ciało dziecka – założyć długi rękaw, czapkę czy kapelusz.
  • Osy przyciąga słodki zapach, ale również intensywne kolory – np. ubrań czy zabawek.
  • Pszczoły z kolei mogą się pojawić, kiedy nadchodzi burza. Owady te stają się niespokojne, gdy powietrze osiąga wysoką temperaturę. Starajmy się, aby dziecko jadło słodkie potrawy w zamkniętym lub osłoniętym pomieszczeniu, było ubrane w stonowane kolory ubrań.

2. Moskitiera do wózka lub łóżeczka

– skutecznie ochroni dziecko przed ukąszeniami owadów. Najlepiej wybrać taką, która ma grubą siatkę, jest łatwa w montażu i można ją prać.

3. Preparaty odstraszające komary

– na rynku jest wiele dostępnych środków: spray przeciw komarom, roll-on, żel czy sztyft. Część z nich jest przeznaczona do użytku dla kobiet w ciąży i dzieci od pierwszych dni ich życia. Czym się kierować przy wyborze?

Zwróćmy uwagę na skład produktów, szczególnie, jeżeli dziecko nie ma jeszcze dwóch lat. Preparat powinien być jak najbardziej naturalny, nie powinien zawierać alkoholu, barwników ani parabenów, a zwłaszcza DEET, który jest popularnym środkiem chemicznym dodawanym do produktów przeciw komarom. DEET został uznany przez Komisję Europejską za niebezpieczny dla zdrowia dzieci poniżej 2 roku życia oraz kobiet w ciąży.

Najlepiej jeżeli preparat zawiera naturalny i skuteczny środek odstraszający, taki jak Citrodiol – wyciąg z australijskiego gatunku eukaliptusa. Zwracajmy uwagę także na czas działania – niektóre środki zachowują skuteczność tylko do pół godziny, dlatego sięgajmy po te, które działają nawet do trzech godzin, zarówno w dzień, jak i w nocy. Preparaty powinny odstraszać wszelkiego typu komary, w tym te najbardziej drażniące i coraz częściej występujące: azjatyckie komary tygrysie.

4. Urządzenie ultradźwiękowe przeciw komarom

– produkt odstraszający komary poprzez emisję ultradźwięków, które nie wpływają negatywnie na organizm człowieka. Na rynku są dostępne urządzenia do gniazdka oraz przenośne, czyli takie, które działają nawet do 100 godzin na małej baterii alkalicznej 1,5V. Można je zamocować do paska, ubrania czy wózka za pomocą praktycznego klipsa. Najlepiej, jeżeli urządzenia ultradźwiękowe wspomagają dodatkowo zastosowane metody odstraszania, czyli wspierają skuteczność preparatów przeciw komarom.

5. Naturalne sposoby

kolejną metodą w walce z natrętnymi owadami są olejki eteryczne stworzone na bazie roślin. Może to być na przykład olejek z trawy cytrynowej, goździków, tymianku, bazylii lub eukaliptusa. Po rozcieńczeniu (np. w oleju) można go stosować bezpośrednio na skórę.  Odstraszy owady i złagodzi objawy ukąszenia.

Przeczytaj: Naturalne sposoby na komary i inne owady

Ukąszenie – co zrobić?

Jeśli mimo wszystko dziecko ukąsi owad, możesz zastosować okład z lodu lub plasterka cebuli, sok z liścia bazylii lub cytryny (w tym przypadku jednak trzeba przez kilka godzin unikać słońca). Ból i opuchliznę złagodzi też okład z liścia białej kapusty lub twarogu (wcześniej zawiń go np. w gazę lub kawałek bawełnianego materiału).

Foto: flikr.com/kahadidi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.