Kategorie
Zdrowie

6 napojów, których nie warto dawać dzieciom

Rynek oferuje pełną gamę napojów, które kuszą kolorem, etykieta i reklamą. Ale czy fakt, że coś ma napis „najlepsze dla dziecka” takim je właśnie czyni? Oto 6 najgorszych napojów dla dzieci:

1. Napoje gazowane

Numer jeden na naszej liście to napoje gazowane. Ten rodzaj płynów absolutnie nie nadaje się dla dzieci. Zawarty w nich dwutlenek węgla podrażnia żołądek. Większość napojów gazowanych ma w swoim składzie mnóstwo cukru, który powoduje skoki insuliny, a jego spożywanie prowadzi do otyłości. Pozostała część zazwyczaj dosładzana jest szkodliwym aspartamem. Do tego dochodzą sztuczne barwniki, które są nieobojętne dla zdrowia dziecka, a w niektórych przypadkach kofeina – dla dziecka po prostu szkodliwa. Niestety, również gazowana woda mineralna nie jest najlepszym wyborem, ponieważ także i ona podrażnia układ trawienny.

2. Kolorowe napoje

Kolejny przegrany w kategorii „najlepszy napój dla dzieci” to kolorowe napoje. Są bardzo popularne, pretendują do miana zdrowych zamienników owoców, kuszą ładnym opakowaniem, przyjazną nazwą i reklamą, że dodadzą energii i witamin. Niestety, one również zawierają mnóstwo cukru lub, co gorsza, syropu glukozowo-fruktozowego, który przyczynia się do powstawania cukrzycy typu 2, podwyższa poziom cholesterolu LDT i trójglicerydów. Kolorowe napoje w swoim składzie mogą mieć także dużą ilość chemicznych konserwantów i sztucznych barwników. Te ostatnie wpływają na pracę układu nerwowego i nadmiernie pobudzają. Mogą mieć szkodliwy wpływ na umiejętność skupienia uwagi, wywoływać reakcje alergiczne i zwiększać objawy astmy.

3. Napoje i nektary owocowe

Chcąc dla swojego dziecka zdrowia, pragniemy zapewnić mu owocowy posiłek. Od najmłodszych lat słyszymy, że soki owocowe zawierają mnóstwo witamin. Nie dajmy się jednak zwieść i nie kupujmy napojów owocowych w kartonie. Ich skład nie jest regulowany żadnymi przepisami, więc to od producenta zależy, ile w nich będzie owoców, a zazwyczaj są one na samym końcu składu. Napoje tego typu rzadko kiedy smakują naturalnie, a nawet jeśli, to jest to zazwyczaj zasługą sztucznych dodatków. Oprócz małej ilości owoców znajdują się w nich też cukier, konserwanty i sztuczne aromaty.

Nektary zazwyczaj zawierają więcej owoców, ale ich ilość w zależności od owocu nie przekracza 50%. Są dosładzane i zakwaszane, a także zawierają sztuczne aromaty.

[ksiazki id=”16,17,25″]

4. Soki z kartonu

Również soki z kartonu (inaczej zwane sokami 100%) trafiły na naszą niechlubną listę. Niestety – taki sok nie zastąpi dziecku posiłku owocowego i nie zaspokoi zapotrzebowania na witaminy. Soki z kartonu są najczęściej odtwarzane z koncentratu. Z racji wysokich cen magazynowania i transportu wody owoce odparowuje się, by uzyskać koncentrat, a następnie docelowo dodaje się taką ilość wody, jaka została odparowana. Powoduje to znaczną utratę witamin, a także w przypadku soków klarownych całkowite pozbawienie błonnika. Soki są często dosładzane, a informacja taka nie musi być zawarta na opakowaniu, jeśli ilość cukru nie przekracza 15 g (łyżka stołowa) na litr.

5. Czarna herbata, herbaty mrożone, herbatki granulowane

Czarna herbata nie nadaje się dla dzieci głównie dlatego, że zawiera pobudzającą teinę. Chris Cashin z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków jest zdania, że małe dzieci nie powinny pić herbaty, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na wchłanianie żelaza przez młody organizm.
Herbaty mrożone sprzedawane w butelkach również zawierają dużą ilość cukru i konserwantów. Herbatki granulowane przeznaczone dla dzieci zazwyczaj mają w swoim składzie na pierwszym miejscu cukier i znikomą ilość wartościowych składników.

6. Wody smakowe

Choć atrakcyjne w wyglądzie opakowania, to w rzeczywistości nic więcej jak woda z dodatkiem cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. I to w niebagatelnych ilościach – wypijając 1,5 litra takiej “wody”, dziecko spożywa 12 łyżeczek cukru! Dodatkowo w napojach tego typu są konserwanty (głównie benzoesan sodu), sztuczne aromaty i przeciwutleniacze.

W takim razie co pić? Co podawać dziecku, by zaspokoić jego pragnienie i nie zaszkodzić zdrowiu?

1. Woda

Woda to zawsze najwłaściwszy wybór. Najlepsza będzie ta ze źródeł głębinowych, ale równie dobrze sprawdzi się kranowa filtrowana. Jeśli już musimy kupić dziecku wodę w butelce, zwróćmy uwagę, żeby była ona średnio zmineralizowana, i pamiętajmy, że butelka PET nie nadaje się do ponownego kontaktu z żywnością.

2. Soki wyciskane

Samodzielnie wyciskane soki owocowe i zmiksowane koktajle będą świetną alternatywną dla posiłku owocowego, sposobem na zapewnienie dziecku naturalnych witamin i zaspokojenie pragnienia.

3. Kompoty

Domowy kompot z owoców ze znanego źródła jest doskonałym uzupełnieniem codziennego menu. Ugotowany bez cukru, pity zarówno na ciepło, jak i na zimno będzie smacznym dodatkiem do posiłku.

4. Herbaty ziołowe

Herbatki ziołowe świetnie nadają się dla dzieci. Warto pamiętać o tym, że nie należy pić ich przez długi czas i że nie wszystkie można podawać maluchom. Ważne jest też, by nie były to zioła ekspresowe, zaparzane w torebce. Jak wykazał profesor Różański na przykładzie badania herbaty z melisy, zawartość cennego olejku eterycznego (który to w melisie jest najważniejszym składnikiem aktywnym) w suszu z torebki ekspresowej wyniosła… 0,006%*.
Herbaty ziołowe najlepiej parzyć z własnoręcznie wyhodowanych ziół lub kupować cięty susz.

5. Kawa zbożowa, kakao, karob

Dobrymi i zdrowymi napojami dla dzieci są także kawa zbożowa i prawdziwe kakao. Biorąc jednak pod uwagę, że cykoria obecna w kawie zbożowej i kakao działają pobudzająco, lepiej proponować je dziecku do porannego posiłku. Wieczorem warto postawić na karob, który jest zbliżony w smaku do kakao, a nie wykazuje działania pobudzającego.

Przeczytaj: 9 przepisów na napoje dla dzieci

* rozanski.li/3821/dlaczego-melisa-rzadko-dziala-uspokajajaco/

Foto: flikr.com/erlendaaby

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.