Gdy myślę o wakacjach, widzę przed oczami wyjazdy urlopowe: dzieci, które maja mnóstwo czasu na wymyślanie różnych sposobów, jak spędzić ten czas, za czym idzie wiele zagrożeń. Nie mam tu oczywiście na myśli tego, żeby przywiązać nasze dzieci, aby sobie nie zrobiły krzywdy ani tego, żeby nie wyjechać na wymarzony urlop ze strachu, że może się wydarzyć jakiś wypadek. Chcę przybliżyć, jak się do tego czasu przygotować, a nie jak z niego zrezygnować.
Pierwsza rzecz, jaka powinna każdemu przyjść do głowy w związku z jakimkolwiek wyjazdem czy aktywnym spędzaniem wolnego czasu, to apteczka pierwszej pomocy.
Na wstępie zadaj sobie pytanie: czy mam apteczkę? Jeśli nie, to jest to pierwsza sprawa, o którą należy zadbać.
Bardzo często okazuje się, że posiadasz apteczkę pierwszej pomocy w samochodzie, ale czy wiesz, co się w niej znajduje i do czego te wszystkie rzeczy mogą służyć. I czy w razie potrzeby wiesz, gdzie ją szybko znaleźć? Niestety zdarza się, że nasza apteczka samochodowa ląduje na samym dnie bagażnika pod wielką masa bagaży.
PAMIĘTAJ: dobra apteczka pierwszej pomocy to apteczka znajdująca się „pod ręką” oraz odpowiednio wyposażona.
Co w takim razie powinno się w niej znajdować?
Nie zważając na to, co mówi norma DIN 13164 dotycząca wyposażenia apteczek samochodowych, którą stosują kraje Unii Europejskiej, wyposaż swoją apteczkę w rzeczy, które wiesz jak zastosować oraz w rzeczy, które są potrzebne i naucz się ich stosowania.
W każdej apteczce powinny znajdować się rękawiczki ochronne lateksowe lub winylowe. O ile potrafisz założyć takie rękawiczki, to już prawdopodobnie nie potrafisz zdjąć ich bezpiecznie w przypadku, gdy są zabrudzone, na przykład krwią. Przy pierwszej próbie nieumiejętnego zdjęcia mokrych rękawiczek całe zabrudzenie ląduje na naszej twarzy w postaci kropelek, które mogą wylądować w twoim oku. Przez oko mogą dostać się do organizmu różne choroby.
Kolejna rzecz, która znajduje się na wyposażeniu każdej samochodowej apteczki, to maseczka ochronna do sztucznego oddychania. Czy kiedykolwiek ćwiczyłeś stosowanie takiej maseczki na fantomie resuscytacyjnym? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to na pewno nie uda ci się tego zastosować na prawdziwym poszkodowanym.
Co z tego, że masz w swojej apteczce opatrunki, skoro nie wiesz, jak je zastosować, żeby były jak najbardziej skuteczne i nie stwarzały dodatkowego zagrożenia dla poszkodowanego? Wszystkiego tego możesz nauczyć się na profesjonalnych kursach i szkoleniach z Pierwszej Pomocy.
Podstawowe wyposażenie apteczki, czy to samochodowej, czy domowej, powinno zawierać środki bezpieczeństwa, takie jak rękawiczki lateksowe lub winylowe, maseczki do wykonywania oddechów ratunkowych oraz ewentualnie okulary ochronne, które pozwolą ci bez obaw i skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Bardzo ważne są chusteczki nasączone alkoholem, potrzebne do odkażania rąk po udzieleniu pierwszej pomocy.
Prócz tego przydadzą się również przedmioty pomocnicze, takie jak nożyczki apteczne z bezpiecznym zakończeniem do rozcinania ubrań lub opatrunków, nożyk do tapet do rozcinania pasów bezpieczeństwa.
Skoro masz już środki zabezpieczające oraz pomocnicze, potrzebne będzie coś do robienia opatrunków, czyli bandaże dziane i elastyczne, gazy jałowe różnych rozmiarów na małe i duże rany, plaster oraz plastry z opatrunkiem na małe skaleczenia. Nie oszczędzaj na środkach opatrunkowych, ponieważ one nigdy się nie przedawniają, a ich duża ilość da ci swobodę w ich stosowaniu. Dobrze było by mieć i wiedzieć, jak stosować chustę trójkątną, która jest bardzo dobra do ułożenia i ustalenia zranionej kończyny w wygodnej pozycji.
Są już zabezpieczenia i jest czym zrobić opatrunki. Przydałby się jeszcze koc ratunkowy „termiczny”, który, jak wszystko, musisz umieć zastosować. Koc taki stanowi ochronę poszkodowanego przed utratą ciepła lub nadmiernym przegrzaniem oraz zabezpiecza przed wilgocią. Koc z jednej strony jest srebrny, a z drugiej złoty. Czemu to służy? Jeśli chcesz, aby koc odbijał promienie słoneczne i zarazem nie doprowadzał do przegrzania poszkodowanego, należy okryć kocem poszkodowanego tak, aby kolor srebrny był na wierzchu. Jeśli chcesz, aby koc pochłaniał promienie słoneczne i ogrzewał poszkodowanego, należy ułożyć koc kolorem złotym w kierunku słońca (zasada: słoneczko do słoneczka). Bez względu na to, jak ułożysz koc, będzie on stanowił ochronę przed wilgocią, bo jest wodoodporny.
Ostatnia kwestia dotycząca wyposażenia apteczek to leki. Jest to dość kontrowersyjny temat. Wielu ludzi lubi stosować wszelkiego rodzaju medykamenty bez zalecenia lekarza. Natomiast ostatnie wytyczne ILCOR z 2010 roku stwierdzają, że laicy medyczni nie mogą stosować leków bez konsultacji z lekarzem. Na pewno pomyślisz sobie: a co z wodą utlenioną albo innymi preparatami do odkażania ran? Wytyczne mówią wyraźnie, że w przypadku ran stosujemy wodę + opatrunek + kontrolę lekarską. Nie ma mowy o żadnych preparatach. Jedynie w przypadku dorosłych, u których występują objawy bólu w klatce piersiowej, czyli osób z podejrzeniem zawału serca, możemy bezkarnie zastosować aspirynę pod język, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań typu: uczulenie na aspirynę lub widocznych krwawiących ran (aspiryna ma działanie zapobiegające krzepnięciu krwi).
Jeszcze jedna, ale za to bardzo ważna i praktyczna uwaga. Wszystkie wyżej wymienione rzeczy, dobrze by było do czegoś włożyć. Jeżeli będą one wrzucone do worka, jedna na drugą, to w sytuacji, gdy będziesz potrzebował komuś pomóc, stracisz mnóstwo czasu na szukanie tej właściwej, na przykład niezbędnych rękawiczek ochronnych. Zwróć więc uwagę czy w apteczce, którą kupujesz, wszystko jest dobrze poukładane i zamocowane. Otwórz ją i sprawdź, czy nic nie wypada i czy wszystko jest łatwo dostępne. Ja osobiście preferuję apteczki wykonane z twardego plastiku, które nie są jednorazowe. Dla przykładu zamieszczam zdjęcie mojej apteczki. Łatwa w przenoszeniu, trudno ja zniszczyć, a gdy ją otworzę, wszystko znajduje się na swoim miejscu i mam do tego łatwy dostęp.