Kategorie
Ekowiadomości

Marzenia dobre na… naukę

Marzenia pomagają dzieciom w koncentracji oraz wpływają pozytywnie na ich wyniki w nauce – do takich wniosków doszli naukowcy na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii

Marzenia pomagają dzieciom w koncentracji oraz wpływają pozytywnie na ich wyniki w nauce – do takich wniosków doszli naukowcy na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii. Dzięki marzeniom dzieci są spokojniejsze, rzadziej czują niepokój, są bardziej zmotywowane do wykonania zadań, i to w krótszym czasie. Badania wykazały, że introspekcja – czas refleksji – może być coraz trudniejszym wyzwaniem, ale zarazem jej wartość wzrasta.

Jak wykorzystać tę wiedzę? Edukacja powinna bardziej skupić się na zapewnieniu dzieciom czasu na przemyślenie, na podjęcie decyzji, na wybór, znalezienie rozwiązania.

W oparciu o osiągnięcia neurologii i psychologii naukowcy pogłębiali wiedzę o tym, w jaki sposób odpoczywa nasz mózg.
„Mózg staje się aktywny, gdy skupimy się wewnętrznie. Indywidualne różnice w aktywności mózgu podczas wypoczynku są skorelowane ze składnikami emocjonalnego funkcjonowania, takimi jak samoświadomość i osąd moralny, i przejawiają się między innymi w różnych aspektach uczenia się i zapamiętywania” – podsumowuje dr Mary Helen Immordino-Yang z Uniwersytetu w Południowej Karolinie.

Co robimy w szkołach, aby wspierać dzieci „od wewnątrz”?
Niestety nadal zbyt często skupiamy się na zewnętrznych, widocznych aspektach edukacji. Tymczasem to nasza wrażliwość wewnętrzna wpływa na sposób budowania wspomnień, a zatem – na pamięć. To dzięki niej dostrzegamy nowe wiadomości w różnych kontekstach, zaś łącząc je w całość – przyswajamy.

Badania wskazują, że aby uczyć się skuteczniej, musimy wyważyć czas poświęcony na refleksję i na „uzewnętrznienie” myśli, odzwierciedlanie ich poprzez słowa. Rozmyślania poprawiają znacznie jakość wypowiedzi. Spokojna refleksja jest ważna, promuje zdrowy rozwój w dłuższej perspektywie.

A ponieważ mamy lato, warto poleżeć na trawie, popatrzeć w niebo i po prostu… pomarzyć. Bez wyrzutów sumienia!

Źródło: www.dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.