fbpx
| Atlas przygód zwierząt – o pasjonującym świecie przyrody

Atlas przygód zwierząt – o pasjonującym świecie przyrody

„Atlas przygód zwierząt”, nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia, to nie lada gratka dla miłośników zoologii. Kolorowa podróż po siedmiu kontynentach opowiedziana trzydziestoma historiami różnych zwierząt intryguje i inspiruje do pogłębiania wiedzy na temat dzikich mieszkańców różnych zakątków świata.

Książkę stworzyły trzy osoby: londyńska ilustratorka Lucy Letherland, której szczegółowe prace są pełne humoru i nieszablonowych akcji, oraz panie odpowiedzialne za treść – Rachel Williams, australijska autorka, redaktorka i wydawca książek dla dzieci, i Emily Hawkins, angielska pisarka i redaktorka. Efektem ich pracy jest blisko dziewięćdziesięciostronicowy album wydany w dużym formacie, pełen interesujących informacji i wielobarwnych obrazów.

Zaczynamy od Afryki. Ilu czytelników zna państwa afrykańskie? Mapa na początku tej części atlasu przybliża ich nazwy i położenie. Chociaż historie koncentrują się na jednym gatunku zwierząt, jak choćby antylopy gnu w Kenii, to jednak uważny odbiorca znajdzie też innych przedstawicieli lokalnej fauny. Na kolejnych kartach podglądamy rajskie życie hipopotamów z delty Okawango w Botswanie, dowiadując się o nich różnych ciekawostek, jak choćby tego, iż potrafią spać pod wodą, a podczas snu wynurzają się, żeby zaczerpnąć powietrza, wcale się przy tym nie budząc!

„Atlas przygód zwierząt” w Natuli.pl

W Europie spotykamy maskonury, które latem wydrążają nory na szczycie islandzkiego klifu. Wyspy Brytyjskie zostały przedstawione jako gospodarz pszczół miodnych, a prowansalskie lawendowe łąki we Francji to ojczyzna płomykówek – gatunku sowy o giętkiej szyi, której głowa może obracać się nawet o 180 stopni! Azja i Bliski Wschód to największy kontynent na świecie. Autorki zapraszają nas tu na przykład na spotkanie z tygrysem syberyjskim oraz na spacer z pawiem indyjskim. Na Sri Lance słoniom indyjskim, mniejszym od afrykańskich kuzynów, towarzyszą wargacz leniwy i lampart lankijski. W Chinach po górach wspina się natomiast panda wielka.

Dalsza podróż to Australia i Oceania. Nie mogło tu zabraknąć historii kangurów rudych czy dziobaków oraz wielobarwnych ptaków wraz z opisami ich różnorodnych rytuałów. Historie o Ameryce Północnej rozpoczyna opowieść o nerkach – łososiach pacyficznych, które większą część dorosłego życia spędzają w oceanie, jednak w okresie godowym podróżują pod prąd do górskiego strumienia, gdzie same przyszły na świat. W Kanadzie spotkamy stada karibu, a w Stanach Zjednoczonych – niedźwiedzie czarne.

Ameryka Środkowa i Południowa zachwyca kolorowym obrazem rajskich roślin, między którymi fruwają z ogromną prędkością, bo aż 50 km/h, wielobarwne kolibry zamieszkujące Kostarykę. W Boliwi możemy śledzić zawiłe korytarze mrówek grzybiarek, a w Chile obserwować wielkiego wieloryba humbaka. Na koniec odwiedzamy Antarktydę ze stadami rybitw i czarno-białymi pingwinami cesarskimi.

Atlas przygód zwierząt nie jest klasyczną formą zoologicznej wyliczanki. To historie opowiedziane słowem i obrazem, w których ciekawostki ilustrowane są dowcipnie i niesztampowo, nie przytłaczając młodego czytelnika nadmiarem informacji. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–10 lat, ale wydaje się, że również młodsi chętnie po nią sięgną, gdyż same rysunki niosą interesujący przekaz, zaciekawiając licznymi szczegółami jeszcze zanim znajomość liter pozwoli bardziej zagłębić się w informacje pisane.


Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające