Kategorie
Recenzje

Atlas przygód zwierząt – o pasjonującym świecie przyrody

„Atlas przygód zwierząt”, nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia, to nie lada gratka dla miłośników zoologii. Kolorowa podróż po siedmiu kontynentach opowiedziana trzydziestoma historiami różnych zwierząt intryguje i inspiruje do pogłębiania wiedzy na temat dzikich mieszkańców różnych zakątków świata.

Książkę stworzyły trzy osoby: londyńska ilustratorka Lucy Letherland, której szczegółowe prace są pełne humoru i nieszablonowych akcji, oraz panie odpowiedzialne za treść – Rachel Williams, australijska autorka, redaktorka i wydawca książek dla dzieci, i Emily Hawkins, angielska pisarka i redaktorka. Efektem ich pracy jest blisko dziewięćdziesięciostronicowy album wydany w dużym formacie, pełen interesujących informacji i wielobarwnych obrazów.

Zaczynamy od Afryki. Ilu czytelników zna państwa afrykańskie? Mapa na początku tej części atlasu przybliża ich nazwy i położenie. Chociaż historie koncentrują się na jednym gatunku zwierząt, jak choćby antylopy gnu w Kenii, to jednak uważny odbiorca znajdzie też innych przedstawicieli lokalnej fauny. Na kolejnych kartach podglądamy rajskie życie hipopotamów z delty Okawango w Botswanie, dowiadując się o nich różnych ciekawostek, jak choćby tego, iż potrafią spać pod wodą, a podczas snu wynurzają się, żeby zaczerpnąć powietrza, wcale się przy tym nie budząc!

„Atlas przygód zwierząt” w Natuli.pl

W Europie spotykamy maskonury, które latem wydrążają nory na szczycie islandzkiego klifu. Wyspy Brytyjskie zostały przedstawione jako gospodarz pszczół miodnych, a prowansalskie lawendowe łąki we Francji to ojczyzna płomykówek – gatunku sowy o giętkiej szyi, której głowa może obracać się nawet o 180 stopni! Azja i Bliski Wschód to największy kontynent na świecie. Autorki zapraszają nas tu na przykład na spotkanie z tygrysem syberyjskim oraz na spacer z pawiem indyjskim. Na Sri Lance słoniom indyjskim, mniejszym od afrykańskich kuzynów, towarzyszą wargacz leniwy i lampart lankijski. W Chinach po górach wspina się natomiast panda wielka.

Dalsza podróż to Australia i Oceania. Nie mogło tu zabraknąć historii kangurów rudych czy dziobaków oraz wielobarwnych ptaków wraz z opisami ich różnorodnych rytuałów. Historie o Ameryce Północnej rozpoczyna opowieść o nerkach – łososiach pacyficznych, które większą część dorosłego życia spędzają w oceanie, jednak w okresie godowym podróżują pod prąd do górskiego strumienia, gdzie same przyszły na świat. W Kanadzie spotkamy stada karibu, a w Stanach Zjednoczonych – niedźwiedzie czarne.

Ameryka Środkowa i Południowa zachwyca kolorowym obrazem rajskich roślin, między którymi fruwają z ogromną prędkością, bo aż 50 km/h, wielobarwne kolibry zamieszkujące Kostarykę. W Boliwi możemy śledzić zawiłe korytarze mrówek grzybiarek, a w Chile obserwować wielkiego wieloryba humbaka. Na koniec odwiedzamy Antarktydę ze stadami rybitw i czarno-białymi pingwinami cesarskimi.

Atlas przygód zwierząt nie jest klasyczną formą zoologicznej wyliczanki. To historie opowiedziane słowem i obrazem, w których ciekawostki ilustrowane są dowcipnie i niesztampowo, nie przytłaczając młodego czytelnika nadmiarem informacji. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–10 lat, ale wydaje się, że również młodsi chętnie po nią sięgną, gdyż same rysunki niosą interesujący przekaz, zaciekawiając licznymi szczegółami jeszcze zanim znajomość liter pozwoli bardziej zagłębić się w informacje pisane.

Avatar photo

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.