Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Bezpieczne i zdrowe tornistry szkolne

Nowoczesne tornistry dla pierwszaków powinny spełniać kilka podstawowych warunków, dzięki którym są bezpieczne i zdrowe dla przyszłego ucznia.

Dzieci rozpoczynające naukę w szkole podstawowej pod względem rozwoju fizycznego znajdują się jeszcze na etapie pośrednim, a wiele narządów – w tym także układ kostno-stawowy – wciąż jeszcze ulega zmianom dostosowując się do warunków zewnętrznych. Z tego powodu przygotowywane dla nich wyposażenie, a szczególnie obowiązkowy szkolny tornister, powinien być dobierany z myślą o jego ewentualnym wpływie na kształtowanie się kręgosłupa. Odpowiednia konstrukcja wymusi na dziecku noszenie obciążenia w sposób prawidłowy jednocześnie eliminując tak popularne w ostatnich latach wady postawy.

Nowoczesne tornistry dla pierwszaków powinny spełniać kilka podstawowych warunków, dzięki którym są bezpieczne i zdrowe dla przyszłego ucznia.

Najważniejsze cechy zdrowych tornistrów szkolnych

1. Ergonomiczne usztywnione plecy

Plecak dla każdego ucznia, a szczególnie dla pierwszoklasisty powinien być wyposażony w odpowiedni profil pleców, który dopasuje się do kształtu ciała dziecka.

tornister1

Najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest aluminiowy stelaż umieszczony w specjalnej na stałe zamykanej tylnej kieszeni. Uniemożliwia ona dostęp dziecku, ale pozwala na wyjęcie metalowej konstrukcji i wygodne czyszczenie tkaniny w razie jej zabrudzenia. W przypadku stelażu plastikowego może dojść do złamania usztywnienia, stąd też warto wybierać tornister z aluminiowym stelażem. Przy okazji aluminium jest lekkie i nie dodaje wagi i tak już ciężkiemu wyposażeniu dziecka. Sztywne plecy nie tylko pozwalają na równomierne rozłożenie obciążenia na całej powierzchni pleców dziecka, ale też dzięki profilowaniu perforowaną gąbką eliminują możliwość wbijania się ostrych krawędzi książek czy szkolnych akcesoriów w ciało.

2. Oddychająca tkanina na plecach

Odpowiedni materiał ma znaczenie szczególnie w okresie letnim, kiedy dziecko chodzi do szkoły w cienkim t-shircie, a plecak przylega do jego ciała powodując silne pocenie i ogólny dyskomfort. Ważne, aby tornister w części pleców był całkowicie pokryty materiałem.

tornister2

Nowoczesne tornistry posiadają specjalne wyłożenie pleców, które jest wykonane w postaci specjalnie wyprofilowanej tak, ze nie przylega całą powierzchnią do ciała, ale pozostawia niewielkie rowki umożliwiające przepływ powietrza. Na oddychanie skóry wpływa też siateczka, którą obszyte są plecy tornistra. Setki niewielkich otworków wchłaniają nadmiar wilgoci i zapobiegają zamoczeniu ubrania oraz ewentualnym odparzeniom, podobnie jak w przypadku plecaków górskich, turystycznych.

3. Regulowane szalki i pas piersiowy

Tornistry dostępne w sklepach przeznaczone są dla dzieci o różnym wzroście, wadze i posturze, dlatego warto wybrać tornister wyposażony w regulowane szelki – bywa bardziej uniwersalny.

tornister3

Regulacja szelek w tornistrze bywa dwustopniowa, dzięki czemu można idealne dopasować ich długość oraz położenie ciężaru w odpowiednim miejscu pleców. Tornister o zbyt długich szelkach będzie się opierał o dolną partię pleców skłaniając dziecko do wyginania się pod jego ciężarem. Dodatkowa pomoc stanowi pas piersiowy utrzymujący plecak w odpowiednim położeniu wówczas, gdy dziecko się pochyla. Warto też zwrócić uwagę na szerokość i miękkość szelek na ramionach, wpływającą na ogólny komfort dziecka. Dodatkowym atutem tornistra będą elementy odblaskowe na szelkach oraz możliwość przypięcia pasków naciągu na magnes- warto połączyć estetykę z bezpieczeństwem dziecka.

4. Dostosowana pojemność wnętrza

Wielkość plecaka sama w sobie nie musi wpływać na postawę dziecka, ale im jest on większy i pojemniejszy, tym więcej rzeczy uczeń chce do niego zapakować.

tornister4

Kupując pierwszakowi plecak trzykomorowy, można spełnić jego marzenia co do efektownego designu i wielu ciekawych schowków w środku. Jednak duża pojemność to zachęta do noszenia ze sobą wielu rzeczy. Najmłodsi uczniowie nie potrafią jeszcze dokonywać selekcji zabierając wszystko, co wydaje m się przydatne. Im więcej bagażu, tym większy ciężar i szkoda dla kręgosłupa, dlatego do pierwszych klas warto wybierać jednokomorowe tornistry. Dzięki jednej komorze dziecko szybko znajdzie potrzebny zeszyt, czy piórnik. Dodatkowym atutem jest to, że łatwo wyczyścić jednokomorowy tornister. Warto również zwrócić uwagę, jeśli tornister posiada nowoczesne udogodnienia pozwalające na odseparowanie śniadania od książek, czy możliwość przypięcia piórnika na magnes- spowoduje to dodatkową radość dla dziecka, a zarazem zaoszczędzi miejsce w plecaku.

Zaprezentowane przykłady to tornistry firmy Topgal zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu najmłodszych uczniów. Każdy z modeli spełnia europejskie standardy w tym zakresie i dodatkowo jest wyposażony w elementy odblaskowe. Atutem bywa również niewielka waga samych tornistrów oraz rozwiązania technologiczne powodujące przyjemność i łatwość użytkowania nawet dla sześciolatków, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.