| Braciszek i Karlsson z dachu. Audiobook

Braciszek i Karlsson z dachu. Audiobook

Grunt to spokój, czyli szalonego Karlssona recepta na życie. Audiobooki wydawnictwa Jung-Off-Ska.

Braciszek i Karlsson z dachu, Astrid Lindgren
audiobook, czyta Edyta Jungowska (wyd. Jung-off-ska)


Na książkach Astrid Lindgren wychowało się już kilka pokoleń – i wszystko wskazuje na to, że może wychować się kolejne! Edyta Jungowska postanowiła pod szyldem własnego wydawnictwa – Jung-off-ska – wydać książki swojej ukochanej pisarki z dzieciństwa w postaci audiobooków. Efekty są zachwycające!
Kunszt literacki Astrid Lindgren i jej znajomość dziecięcej duszy (niejednokrotnie podczas lektury jej książek nasuwa się myśl, że autorka po prostu sama miała duszę dziecka) oraz znakomity talent interpretatorski Edyty Jungowskiej to połączenie, którego efekt nie pozwala pozostać obojętnym.

HEJSAN HOPPSAN! – to zawołanie Karlssona, “tłuściutkiego jegomościa” ze śmigiełkiem na plecach właściwie mogłoby wystarczyć za recenzję “Braciszka i Karlssona z dachu” – pod warunkiem, że słyszy się je w wykonaniu Edyty Jungowskiej. Wydaje się, że w tym okrzyku dziecięca witalność autorki, Astrid Lindgren, łączy się idealnie z fantazją i entuzjazmem lektorki – Edyty Jungowskiej, oraz zadziornością i umiłowaniem przygód bohatera książki – Karlssona.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że to idealne trio – nie bez przyczyny Jungowska sięgnęła po książki Astrid Lindgren, ta z kolei tworząc postać Karlssona wykorzystała cały zasób swojej fantazji i dziecięcości – w najlepszym rozumieniu tego słowa.

Karlsson z dachu to malutki człowieczek, mieszkający na dachu domu pewnej zwyczajnej rodziny. Któregoś dnia z furkotem śmigiełka, umieszczonego na plecach, przylatuje on na parapet Braciszka – głównego dziecięcego bohatera. Stopniowo staje się najlepszym przyjacielem samotnego dotychczas chłopca.
Karlsson jest dorosły, ale fantazję ma iście dziecięcą! Jedno z jego ulubionych powiedzonek – “jestem dziś usposobiony do figli…” – zawsze oznacza, że wkrótce wydarzy się coś ekscytującego. Karlsson twierdzi, że jest we wszystkim najlepszy – i z werwą podejmuje kolejne wyzwania, które, choć fascynujące i barwne – nie zawsze kończą się najlepiej. Jednym zdaniem, Karlsson to prawdziwy psotnik. Stanowczo ma tupet – ale jego dobroduszność i prostota zjednują mu naszą sympatię i sprawiają, że ten tupet trochę nam się udziela… i pomaga iść przez życie dzielnie i z zawadiackim uśmiechem.

Karlsson jest uroczo niejednoznaczną postacią. Z całą pewnością nieidealny, chwilami doprawdy irytujący, i być może właśnie z tych względów – ujmujący. Nierealny ze względu na śmigiełko i niefrasobliwy styl życia, bardzo prawdziwy ze względu na ludzkie słabości – jest znakomitym materiałem na bohatera książki dla dzieci.

Dzieci są najlepszymi krytykami literackimi: bezbłędnie rozpoznają każdy fałsz i nachalny dydaktyzm w opowiadanej im historii. Ci wymagający odbiorcy literatury mają jednak jeszcze inną ważną cechę – książki, które zapadną im w serce, kochają miłością wierną i bezwarunkową, która często trwa całe życie. Tak też było z miłością Jungowskiej do książek Astrid Lindgren, co bardzo wyraźnie słychać na płycie. Aktorka czyta “Karlssona…” z pasją. Jej zaangażowanie i znakomity talent interpretatorski sprawiają, że słuchając audiobooka nie sposób się nudzić. Słowom towarzyszy w niektórych miejscach muzyka i efekty dźwiękowe – zawsze adekwatne do opowiadanej sytuacji, budujące napięcie lub podkreślające najciekawsze momenty.

Na piątkę zasługuje też oprawa graficzna audiobooka – w opakowaniu z płytą oprócz ilustracji znajdziemy naklejki z Karlssonem i jego ulubionymi zawołaniami: “Hejsan hoppsan!” i “Grunt to spokój”. Taki ślad Karlssona umieszczony w strategicznych miejscach, np. tam, gdzie mogą nas ponieść emocje (na widok rozbitego wazonu, albo dziecięcej twórczości na naszej ulubionej tapecie…) – z pewnością pomoże złapać dystans zestresowanym rodzicom (i dzieciom). W sumie – znakomite wykorzystanie wszelkich dostępnych dla audiobooka środków wyrazu.

“Braciszek i Karlsson z dachu” to książka pełna przygód i błyskotliwego (!) humoru – a nic innego chyba nie zachęca dzieci do książek tak bardzo, jak dobra zabawa. W wykonaniu Edyty Jungowskiej książka o “tłuściutkim jegomościu” (napisana ponad pół wieku temu!) ożywa i wciąga najmłodszych w kolorowy świat.
Wciąga też dorosłych – zdecydowanie warto posłuchać razem z dziećmi. Oprócz tego, że zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie, audiobook Jungowskiej stanowi też znakomitą szkołę czytania na głos (przydatne każdemu rodzicowi) – pokazuje, jak bawić się słowami i zamienić czytanie we wspaniałą przygodę.

Nakładem wydawnictwa ukazały się też równie dobre audiobooki “Pippi” i “Dzieci z Bullerbyn” (obydwie książki autorstwa Astrid Lindgren).


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.