Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Buty dla psa – jak wybrać najlepsze?

Gdy na zewnątrz mróz, zaczyna sypać śnieg, albo częściowo topnieje, tworząc błotniste kałuże, chcemy jakoś uchronić swoich czworonożnych pupili przed przemarznięciem łapek i ich zbytnim zabrudzeniem. Coraz więcej osób decyduje się zatem na zakup butów dla psa – kiedyś był to produkt niezbyt powszechnie dostępny i raczej rzadko używany. Obecnie podobne butki nie są niczym dziwnym – wręcz szuka ich coraz więcej osób, w trosce o swojego psa. Z tymi butami jest jednak podobnie jak i z tymi dla ludzi – nie wszystkie są dla wszystkich odpowiednie. Dlatego, jeśli ktoś zamierza kupować buty dla psa, powinien najpierw zapoznać się krótko z ich rodzajami i dowiedzieć się na co zwracać uwagę przed dokonaniem transakcji!

Buty ochronne dla psa

Jeśli chodzi o akcesoria dla psów, rynek bardzo szybko się rozwija, dlatego obecnie można kupić w sklepach przeróżne buty dla czworonogów. Oczywiście, podstawowa sprawa to różnice w rozmiarach, ponieważ butki mogą być przeznaczone dla zwierząt o różnej wielkości. Co ciekawe, w tej chwili dostępne są nawet rozmaite fasony, a do tego dochodzą rzecz jasna różnice w kolorach. W konsekwencji wybór jest tak duży, że niektórzy dobierają do butów przeróżne dodatki i w ten sposób stroją zwierzę na spacer.

Buty trekkingowe dla psa i inne

Wiadomo, że funkcja butów jest jednak zupełnie inna – ich celem jest zabezpieczenie łap zwierzęcia przed mrozem czy wilgocią, jak również przed ewentualnymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, czyli na przykład kawałkami szkła, albo ostrymi kamieniami. Pies mógłby je napotkać na drodze i skaleczyć się w łapę. Z uwagi na fakt, że buty dostosowuje się do różnych sytuacji, rozróżniamy kilka ich rodzajów – w tym między innymi:

  • antypoślizgowe
  • cienkie (używane na przykład po zabiegach chirurgicznych)
  • ocieplane
  • trekkingowe (z dodatkowo wzmocnioną podeszwą)
  • gumowe (najlepsze na spacery w deszczu, np. http://allegro.pl/buty-dla-psa-jorka-kalosze-kozaki-rozmiar-l-kolory-i6849951339.html)
  • zapinane na suwak
  • zapinane na rzepy
  • ze ściągaczami.

To jedynie podstawowe rozróżnienia, ponieważ każdy z typów posiada jeszcze dodatkowo podtypy, a w dodatku pewne cechy mogą się ze sobą mieszać. Na przykład popularne są modele z odblaskowymi elementami, które sprawią, że pies będzie widoczny w nocy – ale w ten sposób można zdobić zarówno buty zimowe, jak i na przykład cienkie, letnie.

Buty dla psa – rozmiar

Chcąc kupić dla swojego pupila idealne obuwie, musimy najpierw rozważyć do czego będzie nam ono głównie służyło. Jeśli chodzi o to, że pieskowi marzną łapki w zimie, najlepiej będzie zdecydować się na ocieplane wersje zimowe. Jeśli natomiast łapki psa już kiedyś zostały zranione i nie chcemy, żeby się to powtórzyło, możemy pomyśleć po prostu o wersji cienkiej, ale ze skórzanym podbiciem, które chroni przed szkodliwymi elementami podłoża. Konieczne jest oczywiście kupowanie takich wersji, które będą możliwie najwygodniejsze dla pieska – nie bójmy się przy tym, że jest nieco zaskoczony zakupem w pierwszej chwili i może nieco dziwnie chodzić. W końcu się przyzwyczai, a jego zdrowie i komfort są przecież najważniejsze.
Kiedy już zdecydujemy jaki typ obuwia wybrać, należy dobrać rozmiar. Nawet najprostsze buty produkowane są zwykle w aż 9 rozmiarach – w końcu psy różnych ras osiągają różne wielkości. Przed zakupem należy zmierzyć łapę psa – jej szerokość i długość (od początku łapki aż po końce palców). W zależności od osiągniętych w ten sposób wyników, można dobrać odpowiedni rozmiar obuwia, sprawdzając w konkretnych tabelkach u wybranego producenta.

Buty dla psa – w trosce o bezpieczeństwo pupila

Niektórzy zastanawiają się, czy jest w ogóle sens kupować obuwie dla psa – przecież przez tyle wieków biegały na zewnątrz bez dodatkowej ochrony i jakoś przetrwały. Prawda jest jednak taka, że im dłużej psy przebywają w pomieszczeniach, tym bardziej tracą swoją odporność. Mimo tego więc, że natura przystosowała ich na przykład do chodzenia po śniegu czy po ostrych kamieniach, konkretne osobniki mogą być bardziej podatne na zranienia.
Kolejna kwestia to ochrona przed solą drogową, która jest od jakiegoś czasu używana, a która źle oddziałuje nie tylko na nasze buty, ale również na łapy psów. Prowadzi do ich wysuszania, a to z kolei powoduje krwawienia. Lepiej więc kupić ochronne buty dla psa, niż później patrzyć jak pupil cierpi.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.