Kategorie
Wychowanie

29 inspirujących cytatów o rodzicielstwie

Niemal codziennie natykamy się na jakieś cytaty o rodzicielstwie. Często wywołują na naszej twarzy uśmiech i aprobatę. Oto garść sentencji, próbujących oddać skomplikowaną naturę rodzicielskich emocji.

 1. Zanim się ożeniłem, miałem przygotowanych sześć różnych teorii na temat wychowywania dzieci. Teraz mam sześcioro dzieci i żadnej teorii. (John Wilmot)
 2. Wszyscy wiedzą jak wychowywać dzieci – poza ludźmi, którzy faktycznie je mają. (P. J. O’Rourke)
 3. Podobnie jak inni rodzice, ja i mój mąż robimy wszystko, co w naszej mocy, wstrzymujemy oddech i liczymy na to, że wystarczy nam pieniędzy, aby opłacić terapię naszych dzieci. (Michelle Pfeiffer)
 4. Zachęcaj i wspieraj swoje dzieci, ponieważ są takie, jakie wierzysz, że są! (Lady Bird Johnson)
 5. Decyzja o posiadaniu dzieci przypomina decyzję o zrobieniu tatuażu… na twarzy. Lepiej być pewnym! (Eat, pray, love)
 6. Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem. (Peggy O’Mara)
 7. Dziecko rzadko potrzebuje dobrego mówcy, częściej dobrego słuchacza. (Robert Brault)
 8. Posiadanie dzieci jest jak mieszkanie w akademiku – nikt nie śpi, wszystko jest zepsute i często ktoś wymiotuje. (Ray Romano)
 9. Gdy dziecko uderzy dziecko, nazywamy to agresją. Gdy dziecko uderzy dorosłego, nazywamy to wrogością. Gdy dorosły uderzy dorosłego, nazywamy to napaścią. Gdy dorosły uderzy dziecko, nazywamy to dyscypliną. (Haim G. Ginott)
 10. Najbardziej zapadł mi w pamięć fakt, że przez 30 lat moja matka nie serwowała nic innego niż resztki. Właściwego posiłku nigdy nie znaleziono. (Calvin Trillin)
 11. W rodzicielstwie najtrudniejsze jest pierwsze 40 lat. (Autor nieznany)
 12. Rodzice mogą jedynie dawać dobre rady lub wskazać właściwą ścieżkę, ale ostateczny kształt charakteru człowieka leży w jego własnych rękach. (Anne Frank)
 13. Płacz dziecka jest tak poważny, jak brzmi. (Jean Liedloff)
 14. Bycie matką to postawa, nie więź biologiczna. (Robert A. Heinlein)
 15. Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)
 16. Problem z byciem rodzicem jest taki, że gdy wreszcie nabierzesz doświadczenia, to zostajesz zwolniony. (Autor nieznany)
 17. Twoje dzieci nie są twoją własnością. Są synami i córkami życia jako takiego. Przychodzą przez ciebie, ale nie od ciebie. I choć są z tobą, to nie należą do ciebie. (Kahlil Gibran)
 18. Ojcostwo to udawanie, że najlepszym prezentem, jaki dostałeś, jest mydło na sznurku. (Bill Cosby)
 19. Najlepszym sposobem, aby utrzymać dzieci w domu, jest dobra atmosfera i spuszczenie powietrza z opon. (Dorothy Parker)
 20. Od dzieci można się wiele dowiedzieć. Na przykład, jak bardzo jesteś cierpliwy. (Franklin P. Adams)
 21. Najlepszym sposobem na przykucie uwagi dziecka jest usiąść i nic nie robić. (Lane Olinghouse)
 22. Gdy moje dzieci stają się dzikie i niespokojne, używam przyjemnego, bezpiecznego kojca. Gdy im przechodzi, wychodzę. (Erma Bombeck)
 23. Dzieci nigdy nie były dobre w słuchaniu starszych, ale też nigdy nie popełniły pomyłki naśladując ich. (James Baldwin)
 24. Zawsze bądź miły dla swoich dzieci, ponieważ to one wybiorą twój dom spokojnej starości. (Phyllis Diller)
 25. Sweter, rzeczownik: odzież noszona przez dziecko, gdy jego matce jest chłodno. (Ambrose Bierce)
 26. „Matka” to czasownik. To coś, co robisz, nie tylko ktoś, kim jesteś. (Cheryl Lacey Donovan)
 27. Muszę wrócić do pracy. NBC i ja mamy umowę. Z dzieckiem mam tylko ustne porozumienie. (Tina Fey)
 28. Mów „nie” tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Założyć czerwony T-shirt i pomarańczowe spodnie? Jasne! Nalać wody do zabawkowego serwisu do herbaty? Ok. Spać z głową w nogach łóżka? W porządku. Samuel Johnson powiedział: „Każdy rygor, który nie powoduje zmiany na lepsze lub zapobiega złemu, jest bezcelowy”. (Gretchen Rubin)
 29. Obłęd jest dziedziczny – masz go od swoich dzieci. (Sam Levenson)

Tłumaczenie: mothering.com

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Autor wyróżnia siedem niewypowiedzianych próśb dzieci do rodziców. Są to pragnienia uniwersalne, stanowiące podstawę egzystencji człowieka. Dlaczego rezygnujemy z nich w procesie wychowania na rzecz przekonań i społecznej poprawności? Wróćmy do źródła. Stwórzmy nowy początek wraz z powołanym przez nas życiem.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “29 inspirujących cytatów o rodzicielstwie”

„Dzieci nigdy nie były dobre w słuchaniu starszych, ale też nigdy nie popełniły pomyłki naśladując ich.” (James Baldwin)

Ja znam taki inspirujący cytat: „Decydowanie się na dziecko to rzecz doniosła. To decydowanie się na to, by Twoje serce spacerowało gdzieś poza Twoim ciałem.” (Elizabeth Stone)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.