Kategorie
Ekowiadomości

Cenne bakterie w mleku mamy

Najnowsze badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition pokazują, że mleko kobiece może mieć aż 700 różnych, cennych bakterii. Zazwyczaj bakterie kojarzą nam się negatywnie z zagrożeniem dla zdrowia, chorobą. W przypadku bakterii występujących w mleku matki jest inaczej – są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Hiszpańscy naukowcy opracowali bakteryjną mapę mleka kobiecego. Podczas „mapowania” składu mleka matki dostrzegli, że siara, która jest wydzielana przez gruczoły mleczne jako pierwsza po porodzie, zawiera ponad 700 gatunków pomocnych mikroorganizmów.

Wyniki badania są istotne, ponieważ mogą wpłynąć na promowanie karmienia piersią. Poza tym badania pozwalają na obserwację ogólnego stanu zdrowia matki. Można ustalić, w jaki sposób opieka w czasie ciąży może wpływać na skład mleka. Naukowcy odkryli, że:

  • bakterie w mleku matki, które miały nadwagę przed ciążą lub sporo przytyły w ciąży; są mniej pomocne dziecku. Może to dziwne, ale także rodzaj pracy wykonywanej przez ciężarne ma wpływ na skład mleka;
  • matki, które rodziły siłami natury, posiadały mleko bogatsze w mikroorganizmy w porównaniu z mamami, które miały zaplanowane cesarskie cięcie. Nadal nie do końca wiadomo, jak zmienia się skład mleka w przypadku, kiedy mama nagle musi rodzić przez CC, a całą ciążę przygotowywała się do porodu naturalnego;
  • bakterie mleczne wykryte w piersiach kobiecych są ważne dla rozwoju układu odpornościowego, co może zmniejszyć ryzyko alergii, astmy i chorób autoimmunologicznych.

Źródło: inhabitots.com
 Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.