Kategorie
Artykuł sponsorowany Pielęgnacja naturalna

Ciąża, poród, karmienie piersią. Jakie kosmetyki są pomocne i na pewno bezpieczne?

Ciąża to czas sporej rewolucji w życiu kobiety. Zwraca ona wtedy większą uwagę na sposób żywienia, skrupulatnie sprawdza leki – by były bezpieczne dla niej i dla dziecka. Coraz więcej kobiet zaczyna też dostrzegać wszechobecną chemię zawartą w kosmetykach i środkach czystości, która może niekorzystnie wpływać na rozwijające się nowe życie.

Ciąża – jak dbać o skórę na brzuchu i udach?

Ciąża to także okres szczególnej dbałości o swoje ciało. Skóra na brzuchu rozciąga się, czasem swędzi, mogą pojawić się rozstępy, których obawia się prawie każda przyszła mama. Choć w dużej mierze kwestia rozstępów, czyli zmian przypominających blizny, uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi czy hormonalnymi, można podjąć próby wspomagania skóry w procesie “rozciągania się”. Ważnym elementem profilaktyki jest unikanie dużych wahań wagi i odpowiednia aktywność fizyczna. Dzięki temu skóra ujędrnia się, a wielkość i widoczność rozstępów może się zmniejszyć. Zdrowa dieta – tak ważna dla ogólnej kondycji zarówno matki, jak i dziecka – ma także duże znaczenie. Warto zadbać o takie składniki mineralne jak cynk i krzem, występujące na przykład w orzechach. Stosowanie naprzemiennie ciepłej i zimnej wody w czasie codziennego prysznicu zwiększa elastyczność skóry. Pomocne mogą być także masaże z wykorzystaniem olejków. Można przygotować je samodzielnie, na przykład łącząc relaksujący olejek lawendowy z łagodzącym rumiankowym. Do naturalnej pielęgnacji nadają się również: olejek różany i z awokado, olejek szałwiowy, oliwa z oliwek czy olejek winogronowy.

motherlove1

Można też skorzystać z gotowej kompozycji przeznaczonej do pielęgnacji ciążowego brzucha. Warto jednak sięgnąć po kosmetyk naturalny, niezawierający szeregu substancji dodatkowych, sztucznych czy parabenów. Marka Motherove przygotowała dla przyszłych mam olejek zapobiegający rozstępom i łagodzący swędzenie. Do jego produkcji wykorzystano zioła z organicznym certyfikatem. Kosmetyk ma delikatny zapach lawendy i rumianku. Dzięki zastosowaniu butelki z pompką jest też wygodny w użyciu. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych śladów. Nadaje się do pielęgnacji skóry brzucha i piersi w czasie ciąży, lecz ze względu na delikatny skład można go stosować również do masażu krocza oraz nawilżania wrażliwej skóry noworodka.

Zobacz: Olejek do pielęgnacji ciążowego brzuszka

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Poród – dlaczego i czym warto masować krocze?

Przygotowując się do porodu naturalnego, wiele kobiet martwi się o elastyczność krocza. W obawie o ewentualne obrażenia położne i szkoły rodzenia zachęcają do ćwiczeń i aktywności fizycznych, które uelastycznią tkanki miękkie, oraz do masażu. A ten warto rozpocząć już w 34 tygodniu ciąży. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni olejek do masażu, najlepiej naturalny: migdałowy, z kiełków pszenicy, jojoba lub dziurawca.

motherlove2

Kompozycja olejku z pestek moreli oraz lawendy od Motherlove może być wykorzystywana do masażu krocza w ciąży, masażu pleców w czasie porodu (lawenda ma działanie relaksujące, masaż może łagodzić uczucie bólu), pielęgnacji skóry noworodka oraz masażu niemowlęcego. Sprawdza się również w leczeniu ciemieniuchy u małych dzieci i nawilżeniu skóry suchej.

Zobacz: Olejek do masażu krocza i masażu noworodka i niemowlaka

Do masażu maluszków warto stosować naturalne, tłoczone na zimno nierafinowane oleje roślinne. Są one bogate w substancje biologicznie czynne takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, odżywiają skórę, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, regenerująco i ochronnie. Wpływają też korzystnie na naturalną mikroflorę. Mogą być to: olej ze słodkich migdałów, z pestek moreli, sezamowy, oliwa z oliwek, olej ryżowy i kokosowy.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Po porodzie – jak dbać o krocze?

Po porodzie naturalnym ciało kobiety potrzebuje czasu na regenerację. Niezależnie od wcześniejszych ćwiczeń porozciągane tkanki krocza mogą powodować dyskomfort, a jeśli doszło do pęknięcia lub nacięcia, proces gojenia trwa dłużej i może być bardziej uciążliwy. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa szybkiego powrotu do zdrowia. Ulgę mogą przynieść chłodne okłady i wietrzenie rany. Doskonałą praktyką naszych babć są ziołowe nasiadówki, czyli kąpiele, w których woda (z dodatkiem naparu z ziół) zakrywa pośladki i biodra. Należy pamiętać, aby temperatura nie była zbyt duża – gorąca woda może spowodować krwotok! Warto skorzystać z kojących właściwości rumianku i nagietka lekarskiego. Ten ostatni ma działanie bakteriobójcze, ochronne, regenerujące i uspokajające.

motherlove3

Nowością na rynku jest regenerujący spray poporodowy Motherlove o bogatym ziołowym składzie: krwawnik pospolity, lawenda lekarska, mącznica lekarska, oczar wirginijski. To preparat o działaniu antybakteryjnym, łatwy w użyciu (butelka z rozpylaczem), łagodzący ból uszkodzonych tkanek, zmniejszający obrzęki i hamujący krwawienie. Sprawdza się szczególnie u kobiet po nacięciu lub pęknięciu krocza.

Zobacz: Regenerujący spray poporodowy

Karmienie piersią – jak dbać o piersi?

W czasie karmienia piersią wiele kwestii kosmetycznych można rozwiązać przy użyciu mleka mamy. Ma ono zastosowanie medyczne i kosmetyczne (Przeczytaj: 100 i więcej zastosowań mleka kobiecego). Jednak wiele kobiet skarży się na ból przy karmieniu i popękane brodawki. Często jest to efekt złego przystawiania dziecka do piersi. Warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, promotorki karmienia piersią lub doświadczonej położnej. Pękające brodawki można pielęgnować, smarując podrażnienia własnym mlekiem i oczywiście zapewniając dostęp powietrza (wietrzenie). Czasem warto sięgnąć też po odpowiednie naturalne kosmetyki. Mogą być to preparaty oparte na lanolinie lub naturalnych olejach.

motherlove7

Krem do pielęgnacji sutków Motherlove szybko łagodzi ból podrażnionych brodawek. Wykorzystane w nim zostały kojące właściwości nagietka i prawoślazu lekarskiego w połączeniu z naturalnym masłem shea, oliwą z oliwek i woskiem pszczelim, który nie zatyka porów skóry. Kremowa konsystencja szybko się wchłania, a dzięki zastosowaniu bezpiecznych składników preparat nie musi być zmywany przed karmieniem.

Zobacz: Krem do pielęgnacji sutków

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.