Kategorie
Polecamy

Co łączy domy dziecka, szpitale i więzienia?

Inna rzeczywistość. Czasem osamotnienie. Trudna codzienność. I jedno wspólne lekarstwo: książka. Książka, która służy do relaksacji, oswajania lęków, rozumienia uczuć. Książka, która otwiera worek z emocjami i pozwala się im przyjrzeć.

Dostęp do literatury to dostęp do świata emocji. Tak patrzymy na to w Fundacji Zaczytani.org, gdzie wykorzystujemy książkę do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym, z otoczeniem. Książka staje się narzędziem w procesie rozumienia samego siebie i innych. A w szczególnych przypadkach może stać się istotnym elementem procesu leczenia, odzyskiwania życiowej równowagi czy powrotu do dobrostanu psychicznego i społecznego.

„Baśnie i bajki dają wsparcie, kompensują niezaspokojone potrzeby, przedstawiają inne wzory myślenia i działania, a tym samym budują zasoby osobiste, stymulują rozwój, umożliwiają poznawanie i rozumienie cudzych, a potem własnych motywów działania, a także uwrażliwiają na piękno i dobro – Maria Molicka

Maria Molicka, najbardziej znana polska autorka książek o bajkoterapii, wskazuje metaforę jako drzwi do świata emocji. Dzięki fikcyjnej opowieści dziecko dowiaduje się, że nie tylko ono ma określone doświadczenia i problemy. Odkrywa, że pewne reakcje, uczucia, rozwiązania są uniwersalne.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Nie czytaj dziecku. Czytaj z dzieckiem!

Książka to narzędzie i niejako pretekst do wspólnego odkrywania emocji i przyglądania się swoim uczuciom. Co ważne – zarówno uczuciom dziecka, jak i rodzica lub opiekuna. Wspólne czytanie w tym ujęciu przestaje być prostym przekazywaniem treści i rozrywką. Staje się czasem wzajemnego poznawania siebie, uświadamiania sobie swoich lęków i radości, twórczego rozwiązywania problemów. Rozwija wyobraźnię sytuacyjną, która pomaga później radzić sobie w sytuacjach analogicznych do tych poznanych w opowieści.

Książki, które leczą

Fundacja Zaczytani.org prowadzi szkolenia z bajkoterapii, a wolontariusze Zaczytanej Akademii spotykają się z dziećmi na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, aby poprzez moc opowieści wspierać najmłodszych w osamotnieniu, chorobie lub trudnej sytuacji. Wierzymy, że dostęp do literatury– przy mądrym jej wykorzystaniu – to, najprościej rzecz ujmując, dostęp do lepszego życia. Dlatego otwieramy Zaczytane Biblioteki dla dużych i małych, zapewniając stały dostęp do książek na oddziałach szpitalnych, w domach opieki dla dzieci i dorosłych, w hospicjach, w świetlicach środowiskowych, ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności czy w zakładach karnych.

Zaczytane Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. Zachęcamy do tego, aby każdy podopieczny danej placówki zabrał ze sobą wybraną pozycję, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia księgozbiory. Jest to możliwe dzięki tysiącom zaangażowanych Polek i Polaków, którzy dzielą się swoimi książkami podczas Wielkiej Zbiórki Książek.

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

Wielka Zbiórk Książek to coroczna ogólnopolska akcja społeczna prowadzona przez Fundację Zaczytani.org. Jej celem jest zebranie jak największej liczby książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a następnie przekazanie ich do Zaczytanych Bibliotek. Z jednej strony jest to akcja bookcrossingowa, która zachęca do dzielenia się książką i dawania jej drugiego życia, z drugiej strony jest akcją pomocową, dzięki której wspieramy tysiące pacjentów i podopiecznych lokalnych placówek. Tegoroczna akcja potrwa do 11 października.

W tym roku zarejestrowło się 875 punktów zbiórki książek w 313 miejscowościach. Oznacza to, że masz duże szanse oddać przeczytane przez siebie książki niedaleko swojego miejsca zamieszkania! Oddaj książkę i pomóż tworzyć społeczne biblioteki.

Jak oddać książki?

Sprawdź listę ogólnodostępnych punktów zbiórki książek i znajdź punkt znajdujący się najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie masz w pobliżu żadnego punktu zbiórki, możesz przesłać książki kurierem do magazynu fundacji. W takim przypadku skontaktuj się z nami: wzk@zacztani.org.

Więcej informacji o Wielkiej Zbiórce Książek znajdziesz na www.zaczytani.org oraz na Facebooku Fundacji Zaczytani.org.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Autor/ka: Marta Tittenbrun

PR manager Fundacji zaczytani.org, specjalistka ds. komunikacji, social mediów i wydarzeń, a także bajkoedukatorka, propagatorka wychowania bliskościowego i znawczyni książek dla dzieci.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.