Kategorie
Polecamy

Co łączy domy dziecka, szpitale i więzienia?

Inna rzeczywistość. Czasem osamotnienie. Trudna codzienność. I jedno wspólne lekarstwo: książka. Książka, która służy do relaksacji, oswajania lęków, rozumienia uczuć. Książka, która otwiera worek z emocjami i pozwala się im przyjrzeć.

Dostęp do literatury to dostęp do świata emocji. Tak patrzymy na to w Fundacji Zaczytani.org, gdzie wykorzystujemy książkę do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym, z otoczeniem. Książka staje się narzędziem w procesie rozumienia samego siebie i innych. A w szczególnych przypadkach może stać się istotnym elementem procesu leczenia, odzyskiwania życiowej równowagi czy powrotu do dobrostanu psychicznego i społecznego.

„Baśnie i bajki dają wsparcie, kompensują niezaspokojone potrzeby, przedstawiają inne wzory myślenia i działania, a tym samym budują zasoby osobiste, stymulują rozwój, umożliwiają poznawanie i rozumienie cudzych, a potem własnych motywów działania, a także uwrażliwiają na piękno i dobro – Maria Molicka

Maria Molicka, najbardziej znana polska autorka książek o bajkoterapii, wskazuje metaforę jako drzwi do świata emocji. Dzięki fikcyjnej opowieści dziecko dowiaduje się, że nie tylko ono ma określone doświadczenia i problemy. Odkrywa, że pewne reakcje, uczucia, rozwiązania są uniwersalne.

Nie czytaj dziecku. Czytaj z dzieckiem!

Książka to narzędzie i niejako pretekst do wspólnego odkrywania emocji i przyglądania się swoim uczuciom. Co ważne – zarówno uczuciom dziecka, jak i rodzica lub opiekuna. Wspólne czytanie w tym ujęciu przestaje być prostym przekazywaniem treści i rozrywką. Staje się czasem wzajemnego poznawania siebie, uświadamiania sobie swoich lęków i radości, twórczego rozwiązywania problemów. Rozwija wyobraźnię sytuacyjną, która pomaga później radzić sobie w sytuacjach analogicznych do tych poznanych w opowieści.

Książki, które leczą

Fundacja Zaczytani.org prowadzi szkolenia z bajkoterapii, a wolontariusze Zaczytanej Akademii spotykają się z dziećmi na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, aby poprzez moc opowieści wspierać najmłodszych w osamotnieniu, chorobie lub trudnej sytuacji. Wierzymy, że dostęp do literatury– przy mądrym jej wykorzystaniu – to, najprościej rzecz ujmując, dostęp do lepszego życia. Dlatego otwieramy Zaczytane Biblioteki dla dużych i małych, zapewniając stały dostęp do książek na oddziałach szpitalnych, w domach opieki dla dzieci i dorosłych, w hospicjach, w świetlicach środowiskowych, ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności czy w zakładach karnych.

Zaczytane Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. Zachęcamy do tego, aby każdy podopieczny danej placówki zabrał ze sobą wybraną pozycję, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia księgozbiory. Jest to możliwe dzięki tysiącom zaangażowanych Polek i Polaków, którzy dzielą się swoimi książkami podczas Wielkiej Zbiórki Książek.

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

Wielka Zbiórk Książek to coroczna ogólnopolska akcja społeczna prowadzona przez Fundację Zaczytani.org. Jej celem jest zebranie jak największej liczby książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a następnie przekazanie ich do Zaczytanych Bibliotek. Z jednej strony jest to akcja bookcrossingowa, która zachęca do dzielenia się książką i dawania jej drugiego życia, z drugiej strony jest akcją pomocową, dzięki której wspieramy tysiące pacjentów i podopiecznych lokalnych placówek. Tegoroczna akcja potrwa do 11 października.

W tym roku zarejestrowło się 875 punktów zbiórki książek w 313 miejscowościach. Oznacza to, że masz duże szanse oddać przeczytane przez siebie książki niedaleko swojego miejsca zamieszkania! Oddaj książkę i pomóż tworzyć społeczne biblioteki.

Jak oddać książki?

Sprawdź listę ogólnodostępnych punktów zbiórki książek i znajdź punkt znajdujący się najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie masz w pobliżu żadnego punktu zbiórki, możesz przesłać książki kurierem do magazynu fundacji. W takim przypadku skontaktuj się z nami: wzk@zacztani.org.

Więcej informacji o Wielkiej Zbiórce Książek znajdziesz na www.zaczytani.org oraz na Facebooku Fundacji Zaczytani.org.

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

Autor/ka: Marta Tittenbrun

PR manager Fundacji zaczytani.org, specjalistka ds. komunikacji, social mediów i wydarzeń, a także bajkoedukatorka, propagatorka wychowania bliskościowego i znawczyni książek dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *