Kategorie
ekowiadomości

Jak rozpoznać produkt ekologiczny, konwencjonalny albo genetycznie modyfikowany?

Gdy byłam dzieckiem, lodówka w moim domu była oblepiona naklejkami z owoców i warzyw. Naklejki najczęściej dostrzegamy na produktach dostępnych w supermarketach, zwykle egzotycznych, ale zdarzają się także na owocach i warzywach pochodzących z Polski, także z eko-uprawy. Jeśli produkt nie ma naklejki, najpewniej została ona umieszczona na kartonie, w którym go przywieziono do sklepu. PLU (ang. Price look-up), bo tak nazywa się ów kod, jest umieszczany na owocach i warzywach w celu łatwiejszej idetyfikacji produktu. Kod PLU to kod wynikający z numeracji produktów świeżych, nieprzetworzonych. Kody te są nadawane przez Międzynarodową Federację ds. Standardów Produktu (IFPS ). Numer informuje nas o producencie lub kraju pochodzenia, o rodzaju produktu, o jego rozmiarze.

[natuli]

Aby odczytać PLU, warto wiedzieć, że:

  • produkty ekologiczne mają 5-cyfrowy numer PLU, który zaczyna z numerem 9;
  • konwencjonalne produkty mają 4-cyfrowy numer PLU, który rozpoczyna się numerem 4;
  • produkty genetycznie zmodyfikowane (GMO) posiadają 5-cyfrowy numer PLU, który zaczyna się numerem 8.

Kiedy posiadamy tę wiedzę, możemy odczytywać podstawowe informacje o produkcie. Spróbowałam w supermarkecie i okazało się, że żaden z przeglądnych przeze mnie owoców i warzyw nie ma kodu PLU rozpoczynającego się od 8. W dużym powierzchniowo sklepie przeważają produkty, których numer zaczyna się na 4. Kupując taki owoc lub warzywo, nie mamy precyzyjnej informacji o tym, w jaki warunkach uprawiano roślinę. Mogła rosnąć w ziemi, korzystać ze światła słonecznego, ale mogła też być uprawiana w szklarni, przy sztucznym świetle.

Warto wiedzieć, że klej stosowany do przyklejania naklejek do produktu musi posiadać odpowiedni certyfikat – atest do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Farby do druku naklejek powinny także mieć atest chociażby do pośredniego kontaktu, ale bezpieczniej byłoby też bezpośredni. Także nośnik ma bezpośredni kontakt z produktem. Atesty powinni dostarczyć dostawcy lub/i producenci farb i kleju.

Sprawdź PLU
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *