Bardzo głodna gąsienica i inne zwierzęta Erica Carle’a
Ta książeczka to absolutnie lektura obowiązkowa! Nadaje się dla najmłodszych, bo jest niezniszczalna. Ale najważniejsze, że ma… fantastyczne małe dziurki, które maluchy uwielbiają przewiercać na wylot swoimi paluszkami. Skąd te dziurki? To robota bardzo głodnej gąsienicy, która wędruje przez świat i przegryza się przez najrozmaitsze produkty spożywcze. Na końcu czeka na czytelników ogromna niespodzianka i dawka wiedzy przyrodniczej.
Generalnie znaki rozpoznawcze Erica Carle’a, to bardzo kolorowe kolażowe ilustracje na białym tle i genialne sposoby na zaangażowanie dzieciaków do lektury. Dzięki temu świetnie się bawią i uczą – nie wiadomo kiedy – nazw dni tygodnia, cyfr, naśladowania zwierząt, kolorów i wielu innych absolutnie podstawowych rzeczy, które wypada znać, zanim pójdzie się w świat. To znaczy, do przedszkola.
Ostrzeżenie: Na Bardzo głodnej gąsienicy zedrzecie sobie gardło. Zostało to udowodnione naukowo. Najgorsze, że od czytania w kółko tego samego można podobno zwariować. Dla waszego własnego dobra zamówcie od razu większy pakiecik książek tego autora. Niby podobne, estetyka ta sama, dzieciakom na pewno też się spodobają, a zawsze to jakaś miła odmiana… Aha, i jeszcze Własny kolor Leo Lonniego.
1001 drobiazgów
Seria 1001 drobiazgów to książki wielozadaniowe. Okazuje się, że nawet dwulatek może być samowystarczalnym czytelnikiem. Dajesz takiemu książkę Mitgutscha i siedzi nawet pół godziny, bez ruchu, i coś do siebie jedynie mamrocze. A ty… (tu puść wodze fantazji, co możesz zrobić z wolną półgodziną). Ale jeśli chcesz spędzić czas z dzieckiem, siadacie razem na dywanie i odpowiadasz na słodkie: A cio to? Łatwiej jest jednak zadawać pytania, niż na nie odpowiadać, więc lepiej ty zapytaj: Gdzie jest traktor? Gdzie koparka? A co tu pływa po stawie? Jak robi kura? Starsze dziecko pytasz: Jak myślisz, dokąd biegnie ta krowa? I po co? A skąd się tu wziął ten wóz strażacki? Podobno zdarza się, że rodzeństwo siedzi przy takiej książce zgodnie ramię w ramię i ogląda!
W skład serii wchodzą książki Na wsi, W mieście, Cztery pory roku, Nad wodą oraz Piraci. Ich autor, Ali Mitgutsch był wielokrotnie nominowany do najważniejszej nagrody w dziedzinie książek dla dzieci – Deutsche Jugendbuchpreis.
Co?!
Wieczór. Czas iść spać. Co by tu wymyślić, żeby odwlec ten nieunikniony moment… Znacie to? No to posłuchajcie! Co?! to opowieść o Patryku i jego babci, która staje na głowie, żeby skłonić sprytnego wnuka to pójścia do łóżka. Świetna do czytania na dobranoc dzieciom, które nie chcą jeszcze iść spać. Czyli… wszystkim. Książka zdobyła w Wielkiej Brytanii prestiżową nagrodę Red House Children’s Book Award, w Niemczech była nominowana do Deutsche Jugendliteraturpreis. Whaat?! i Waas?! – czyli angielska i niemiecka wersja tej książki – skutecznie pozbawiły cennych godzin snu tysiące dzieci, które i tak nie miały zamiaru spać, i rodziców, którzy o niczym innym jak o śnie nie marzyli. Prawdopodobnie dlatego, a może pomimo tego, książka została wyróżniona w tych krajach prestiżowymi nagrodami.
365 pingwinów i 999 kijanek
Zwierzęta, matematyka i świetna zabawa w jednym – to kolejne książki wydawnictwa, które warto znać. Pierwsza z nich to wesoła i nieco absurdalna historia pewnej rodziny, która każdego dnia otrzymuje pocztą jednego pingwina. Polecamy wszystkim małym fanom Pana Poppera i jego pingwinów, Happy Feet oraz Pingwinów z Madagaskaru, a także pingwinów po prostu.
Druga z nich to opowieść o żabiej rodzinie, którą czeka przeprowadzka, bo zajmowany przez nią staw zrobił się za ciasny. Nie jest jednak łatwo przeprowadzić rodzinę z prawie tysiącem maluchów (co wiedzą z pewnością rodzice, którzy próbowali kiedykolwiek przemieścić się dokądś z dwójką), gdy po drodze czyhają głodni wielbiciele kijanek, którzy mają nadzieję na łakomy kąsek. Nigdy nie należy jednak lekceważyć sprytu małych żab! Ani małych dzieci…
Klara i jej brat
Ja i moja siostra Klara oraz kolejne części Ja, Klara i zwierzaki oraz Sto pociech z Klarą – to propozycja Tataraku dla nieco starszych czytelników, którzy gardzą już czytaniem w kółko tego samego. Trzy tomy zapewnią lekturę na wiele wspólnych wieczorów. Pierwsze przykazanie rodzica brzmi, że cisza w pokoju dzieci oznacza niebezpieczeństwo. I o tym są właśnie te książki. Rodzeństwo non stop wpada na jakieś niebezpieczne pomysły – im gorsze, tym lepiej bawią się wasze dzieci.
Dobrze, przyznam że dorośli też mają ubaw po pachy. Książka została wpisana na Złotą listę książek polecanych przez Fundację ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom. Polecamy także audiobooki o Klarze i jej bracie czytane przez Monikę Pikułę.
Informacje:
- Książki możecie kupić w sklepie Natuli.pl klikając tutaj: książki dla dzieci Tatarak,
- W dniach 20 – 25.10 książki dostępne z rabatem 15%,
- Wysyłka książek 5 zł – niezależnie od ilości.