Jesteś w ciąży? Wspaniale! Kliknij w ten link
| Co wchodzi w skład gotowych oliwek dla dzieci?

Co wchodzi w skład gotowych oliwek dla dzieci?

Co wchodzi w skład gotowych oliwek do pielęgnacji i masażu niemowląt? Dlaczego warto się zastanowić, zanim kupi się taki produkt?

W skład gotowych oliwek najczęściej wchodzą oleje mineralne oznaczone w INCI jako: Mineral oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum. Co ukrywa się pod tymi nazwami?

Olej mineralny, czyli ciekła parafina, będąca bazą olejków dla niemowląt, ale także innych gotowych kosmetyków, jest substancją ropopochodną, otrzymywaną w wyniku destylacji ropy naftowej, smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej lub syntetycznie. Jest dla ludzkiego organizmu zupełnie obcą substancją, niezawierającą żadnych składników odżywczych. Na powierzchni skóry tworzy film chroniący ją przed wysychaniem, pozornie ją wygładza, wypełniając pory i dając wrażenie aksamitnej w dotyku.

Warstwa parafiny jednak całkowicie odcina skórę od środowiska zewnętrznego, blokując ujście gruczołów, uniemożliwiając swobodne wydzielanie łoju i potu, uniemożliwia również przenikanie wody, tlenu i składników czynnych zawartych w kosmetykach.

Powłoka parafinowa jest lepka, z łatwością przylega do niej kurz, powleka powierzchnię skóry, wypełniając jej pory i jest trudno z niej zmywalna. Odcinając dopływ tlenu, sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych w skórze.

W gotowych preparatach spotkać można różne dodatki zapachowe, oznaczone w INCI jako: Parfum, Aroma lub Fragrance, które mogą być przyczyną uczuleń, nawet jeżeli są pochodzenia naturalnego.

W składzie gotowych oliwek i kosmetyków dla dzieci można znaleźć również naturalne oleje lub inne naturalne składniki aktywne, które polecamy do masażu niemowląt. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że oleje roślinne zawarte w gotowych kosmetykach, o ile nie jest to wyraźnie zaznaczone, nie są tłoczone na zimno i są olejami rafinowanymi po to, by przedłużyć ich trwałość. W procesie rafinacji oraz podczas podgrzewania tracą one zapach, smak i kolor, ale przede wszystkim cenne składniki odżywcze. Najczęściej też są tylko kilkuprocentowym dodatkiem do preparatu złożonego głównie z wody i parafiny.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że używamy naprawdę naturalnych produktów i że nie zawierają one żadnych szkodliwych składników, stosujmy dziewicze oleje lub zróbmy sobie po prostu samemu nasze olejowe mieszanki.

Jeżeli chcemy korzystać z gotowych preparatów do masażu, zwróćmy uwagę na ich skład (INCI). Wybierając kosmetyk, warto sięgnąć po naturalne preparaty z odpowiednimi ekologicznymi certyfikatami: Ecocert, BDiH, ICEA, Soil Association czy Ecogarantie.

Bombardowani zewsząd reklamami cudownych i niezbędnych dla naszych pociech kosmetyków pamiętajmy o złotej zasadzie: im mniej, tym lepiej.

Foto


Kasia Ledwoń

Szczęśliwa mama Szymona, Zosi, Mani i Franka. Zwolenniczka naturalnego podejścia do wychowania, pielęgnacji i odżywiania dzieci. Na swoich warsztatach (www.kolebkanatury.pl) uczy rodziców jak masować dzieci, jak przyjemnie i bezpiecznie nosić je w chustach i miękkich nosidłach. Dzieli się z rodzicami swoją wiedzą na temat ekorodzicielstwa i narzędzi pomagających nawiązać z dzieckiem więź pełną szacunku i bliskości. Specjalistka ochrony środowiska. Doradca Noszenia ClauWi®. Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala. Fanka Porozumienia Bez Przemocy. Buddystka.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.kolebkanatury.pl
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Letnie anginy u dzieci

Juul na poniedziałek, cz.95 – “Moje dziecko je tylko makaron”, czyli kto decyduje o jedzeniu?

Czy można urodzić bez bólu? Fragment książki “Poród naturalny”

Przejdz do: