| Czarno na białym o wychowaniu – „Sztuka wychowania, czyli jak pomóc dziecku i zadbać o siebie”

Czarno na białym o wychowaniu – „Sztuka wychowania, czyli jak pomóc dziecku i zadbać o siebie”

Jak sprawić, by dziecko czuło się kochane, szanowane, a przy tym potrafiło kochać i szanować innych? Odpowiedź jest prosta, a znajdziemy ją w poradniku Agnieszki Wróbel – znanej pedagog, psychoterapeutki i trenerki II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W swojej książce podpowiada, że zmiany warto zacząć od siebie, swojego zachowania i nastawienia do rzeczywistości.


“Sztuka wychowania” w Natuli.pl

Dlaczego warto?

Rodzicom coraz częściej przychodzi mierzyć się z tak zwanymi problemami wychowawczymi. Dotyczą one zarówno małych dzieci, jak i “buntowniczych” nastolatków. Niestety, winy zazwyczaj szukamy właśnie w dzieciach. Tymczasem to my, rodzice powinniśmy przeanalizować nasze obawy, oczekiwania czy sposób komunikowania się z innymi. Żeby mówić o spokojnych dzieciach, sami musimy się tak czuć – to najważniejsza i wielokrotnie podkreślana w książce myśl.

Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, na przykład:

 • czy traktuję dziecko jako członka rodziny,
 • czy zaspokajam jego potrzeby psychiczne takie jak: akceptacja, poczucie bezpieczeństwa, szacunek, miłość, przynależność itp.

Doskonała forma książki – poradnik z wieloma przykładami, opisami sytuacji i analizami psychologicznymi przypadku – pomoże rodzicom znaleźć właściwe odpowiedzi. Każda z części publikacji jest podzielona na obszerne podrozdziały, w których zawarte są wskazówki i podpowiedzi, gdzie może tkwić problem i jak go rozwiązać.

Jedną z ważniejszych propozycji jest spisanie kontraktu, który ułatwi życie wszystkim członkom rodziny – pomoże wzbudzić wzajemny szacunek, empatię i akceptację. Zgodnie z sugestią autorki taka umowa pomoże usystematyzować strukturę rodziny, czyli wyznaczyć odpowiednie miejsce dla poszczególnych jej członków – dzieciom nie wchodzić w rolę przywódcy, a rodzicom rozgraniczać rolę przyjaciela i przywódcy właśnie.

W pierwszej części Agnieszka Wróbel opisuje potrzeby dziecka oparte na zrozumieniu, wzajemnym szacunku i dobrej komunikacji. W kolejnej – radzi, czego unikać. Proponuje też uzbroić się w cierpliwość, wykazać się dużą dozą zrozumienia oraz wystrzegać się wobec dziecka krytykowania, oceniania czy postawy roszczeniowej. Konsekwencje takich zachowań są szczegółowo opisane i poparte przykładami.

Co zdaniem autorki sprawdzi się w relacji z dzieckiem? Oczywiście akceptacja, empatia, autentyczność i zrozumienie. Autorka podpowiada także, jak radzić sobie z trudnymi relacjami, które pojawiają się w rodzinie, jak obniżyć napięcie i zmienić na przykład walkę o wpływy we współpracę.

 • Książka może być inspiracją do pozytywnej zmiany – zaczynając od siebie, pomagamy dziecku.
 • Podział na trzy rozdziały: o potrzebach dziecka, o tym, czego unikać i co warto zastosować – pozwoli szybko znaleźć najbardziej interesujące nas treści.
 • Autorka buduje w rodzicach wiarę w moc dziecięcej intuicji.
 • Książka podpowiada, jak mówić do dziecka, by za pomocą komunikatu “ja” wyrażać swoje myśli, uczucia i postawy.
 • By zachować w rodzinie spokój, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, warto zaakceptować siebie, swoje emocje, zbudować poczucie własnej wartości i dać sobie i pozostałym członkom rodziny przestrzeń i prawo do autonomii. Reszta ułoży się sama. Poradnik “Sztuka wychowania…” to świetne do tego narzędzie.


  Nina Bojda

  Mama półrocznego Franciszka, organizatorka warsztatów kulinarnych w terenie oraz wydarzeń plenerowych. Zachęca ludzi do gotowania w naturze jednocześnie propagując ginącą tradycję biwakowania i spędzania wolnego czasu poza domem. Wraz z mężem tworzy blog jedzeniewterenie.com
  Odwiedź stronę autorki/autora: https://jedzeniewterenie.com/


  Czytaj na dziecisawazne.pl

  edukacja alternatywna
  Przykład z góry – rzecz o skandynawskim modelu edukacji

  wychowanie
  Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko? Skąd się bierze złość i jak jej zaradzić

  rodzina
  ,,Kochać to nie znaczy martwić się, kochać to znaczy ufać” – krótki tekst o byciu matką

  zdrowie
  Woda, cukier i pochodne morfiny – co znajdziemy w popularnych syropach na kaszel?

  edukacja alternatywna
  “Puszczyk” w samym środku lasu, czyli czego można nauczyć się w leśnej szkole?

  ciąża i poród
  Złote mleko – cudowny napój z Indonezji na czas ciąży i połogu

  wywiady
  Noszenie to bliskość, która rozwiązuje większość rodzicielskich problemów! Rozmowa z Martą Szperlich – Kosmalą

  zdrowie
  Zamknij usta i oddychaj przez nos! Dlaczego oddychanie przez nos jest takie ważne?

  edukacja alternatywna
  Dlaczego nauczyciele mają martwić się emocjami dziecka? Ponieważ szczęśliwe dzieci lepiej się uczą!

  wychowanie
  Czy spanie razem z dzieckiem wpływa na jego rozwój seksualny?