fbpx
| Czarno na białym o wychowaniu – „Sztuka wychowania, czyli jak pomóc dziecku i zadbać o siebie”

Czarno na białym o wychowaniu – „Sztuka wychowania, czyli jak pomóc dziecku i zadbać o siebie”

Jak sprawić, by dziecko czuło się kochane, szanowane, a przy tym potrafiło kochać i szanować innych? Odpowiedź jest prosta, a znajdziemy ją w poradniku Agnieszki Wróbel – znanej pedagog, psychoterapeutki i trenerki II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W swojej książce podpowiada, że zmiany warto zacząć od siebie, swojego zachowania i nastawienia do rzeczywistości.


“Sztuka wychowania” w Natuli.pl

Dlaczego warto?

Rodzicom coraz częściej przychodzi mierzyć się z tak zwanymi problemami wychowawczymi. Dotyczą one zarówno małych dzieci, jak i “buntowniczych” nastolatków. Niestety, winy zazwyczaj szukamy właśnie w dzieciach. Tymczasem to my, rodzice powinniśmy przeanalizować nasze obawy, oczekiwania czy sposób komunikowania się z innymi. Żeby mówić o spokojnych dzieciach, sami musimy się tak czuć – to najważniejsza i wielokrotnie podkreślana w książce myśl.

Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, na przykład:

 • czy traktuję dziecko jako członka rodziny,
 • czy zaspokajam jego potrzeby psychiczne takie jak: akceptacja, poczucie bezpieczeństwa, szacunek, miłość, przynależność itp.

Doskonała forma książki – poradnik z wieloma przykładami, opisami sytuacji i analizami psychologicznymi przypadku – pomoże rodzicom znaleźć właściwe odpowiedzi. Każda z części publikacji jest podzielona na obszerne podrozdziały, w których zawarte są wskazówki i podpowiedzi, gdzie może tkwić problem i jak go rozwiązać.

Jedną z ważniejszych propozycji jest spisanie kontraktu, który ułatwi życie wszystkim członkom rodziny – pomoże wzbudzić wzajemny szacunek, empatię i akceptację. Zgodnie z sugestią autorki taka umowa pomoże usystematyzować strukturę rodziny, czyli wyznaczyć odpowiednie miejsce dla poszczególnych jej członków – dzieciom nie wchodzić w rolę przywódcy, a rodzicom rozgraniczać rolę przyjaciela i przywódcy właśnie.

W pierwszej części Agnieszka Wróbel opisuje potrzeby dziecka oparte na zrozumieniu, wzajemnym szacunku i dobrej komunikacji. W kolejnej – radzi, czego unikać. Proponuje też uzbroić się w cierpliwość, wykazać się dużą dozą zrozumienia oraz wystrzegać się wobec dziecka krytykowania, oceniania czy postawy roszczeniowej. Konsekwencje takich zachowań są szczegółowo opisane i poparte przykładami.

Co zdaniem autorki sprawdzi się w relacji z dzieckiem? Oczywiście akceptacja, empatia, autentyczność i zrozumienie. Autorka podpowiada także, jak radzić sobie z trudnymi relacjami, które pojawiają się w rodzinie, jak obniżyć napięcie i zmienić na przykład walkę o wpływy we współpracę.

 • Książka może być inspiracją do pozytywnej zmiany – zaczynając od siebie, pomagamy dziecku.
 • Podział na trzy rozdziały: o potrzebach dziecka, o tym, czego unikać i co warto zastosować – pozwoli szybko znaleźć najbardziej interesujące nas treści.
 • Autorka buduje w rodzicach wiarę w moc dziecięcej intuicji.
 • Książka podpowiada, jak mówić do dziecka, by za pomocą komunikatu “ja” wyrażać swoje myśli, uczucia i postawy.
 • By zachować w rodzinie spokój, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, warto zaakceptować siebie, swoje emocje, zbudować poczucie własnej wartości i dać sobie i pozostałym członkom rodziny przestrzeń i prawo do autonomii. Reszta ułoży się sama. Poradnik “Sztuka wychowania…” to świetne do tego narzędzie.


  Nina Bojda

  Mama półrocznego Franciszka, organizatorka warsztatów kulinarnych w terenie oraz wydarzeń plenerowych. Zachęca ludzi do gotowania w naturze jednocześnie propagując ginącą tradycję biwakowania i spędzania wolnego czasu poza domem. Wraz z mężem tworzy blog jedzeniewterenie.com
  Odwiedź stronę autorki/autora: https://jedzeniewterenie.com/


  Przeczytaj więcej:

  natuli.pl
  Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

  OKULARY
  Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

  wywiady
  “W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

  edukacja alternatywna
  6 mitów na temat nauki języków obcych

  POLECAMY
  Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

  ciąża i poród
  Narodziny oczami dziecka

  wychowanie
  Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

  ciąża i poród
  Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

  POLECAMY
  Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

  karmienie piersią
  Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

  karmienie piersią
  Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

  wychowanie
  Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców