Kategorie
Artykuł sponsorowany

Endo podpowiada, jak uczyć się języka angielskiego

Świat stoi przed nami otworem. Globalna wioska daje wiele możliwości, ale, by móc w pełni z nich korzystać, dobrze jest znać języki obce. Warto oswajać się z nimi już od najmłodszych lat, ponieważ umysł dziecka ma ogromny potencjał i niczym gąbka, szybko i spontanicznie chłonie wszelkie nowe informacje. Gdy dodamy do tego dobrą zabawę i swobodną, wakacyjną atmosferę mamy przepis na najbardziej naturalną i skuteczną formę nauki.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Od kiedy rozpocząć naukę języka angielskiego?

Niejeden rodzic zmaga się z tym dylematem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – istotne, by uwzględnić różne predyspozycje i tempo rozwoju dzieci. Specjaliści od procesu nauczania są jednak zgodni, że warto wykorzystać potencjał, który drzemie w najmłodszych, i od wczesnych lat otaczać je językiem obcym.

Według teorii pierwszych dziesięć lat życia to najbardziej efektywny czas w nauczaniu języka obcego. Narządy artykulacyjne są wówczas bardzo plastyczne, co ułatwia dzieciom uczenie się wymowy obcych słówek. Proces osłuchiwania się z językiem i akcentem także przebiega wówczas zdecydowanie sprawniej. Warto również wiedzieć, że po dwunastym roku życia pewnej modyfikacji ulega układ słuchowy – ucho dziecka staje się wrażliwe wyłącznie na długość fal charakterystyczną dla języka ojczystego.

Monika Czajkowska-Bagińska, nauczycielka specjalizująca się w nauce języka angielskiego poprzez zabawę, zachęca do jak najwcześniejszego rozpoczęcia nauki – Dzieci są w stanie zapamiętywać znacznie więcej informacji niż dorośli, są ciekawe świata, można więc zaproponować im naukę w formie gier i zabaw. Najmłodsi mają też naturalny dar naśladowania, dzięki czemu bardzo szybko uczą się akcentu – wyjaśnia.

Zobacz więcej na kanale Endo!

Zanurz się w języku!

Mózg potrzebuje odpowiedniej stymulacji, dlatego warto eksponować go na różnorodne źródła języka obcego. Mowa tu o zjawisku immersji językowej, czyli zanurzeniu w języku. Oczywiście najłatwiej przychodzi to podczas pobytu zagranicą, gdzie jesteśmy podatni na jego działanie przez całą dobę. Można jednak spróbować odtworzyć takie warunki w domu. Jak przygotować takie środowisko?

Wystarczy zaangażowanie ze strony rodzica i odrobina pomysłowości, by własnymi siłami przybliżyć dziecku obce słownictwo – oglądanie bajek w języku angielskim, czytanie książek, słuchanie radia i piosenek, prace plastyczne oraz szukanie inspiracji w otaczającym nas świecie. A inspiracje są wszędzie – na przystanku autobusowym, ulicy, opakowaniach czy też na ulubionych t-shirtach. Ważne, aby od  samego początku wykształcić w dzieciach wrażliwość na język obcy oraz rozbudzić ich ciekawość.

Dzieci charakteryzują się spontanicznością, kreatywnością oraz ciekawością świata. Uczą się języka obcego głównie przez zabawę, czyli poprzez rymowanki, piosenki, taniec czy malowanie, co sprawia im dużą przyjemność. Właśnie wtedy zachodzi automatycznie proces przyswajania języka obcego – tłumaczy Monika Czajkowska-Bagińska, lektorka języka angielskiego. Ciepłe, przyjazne nastawienie oraz wypełniony rozrywkami sezon wakacyjny z pewnością sprzyjają spontanicznej nauce. O wiele łatwiej poszerzać językowe horyzonty w atmosferze relaksu oraz wśród osób, z którymi czujemy się swobodnie.

Zobacz więcej na kanale Endo!

Oko w oko z angielskim

W przyswajaniu nowych zwrotów pomaga pamięć wzrokowa. Do ekspozycji nowych słówek warto więc wykorzystać tablicę korkową lub magnetyczną. Prostym sposobem jest także oklejenie mieszkania karteczkami z angielskimi nazwami (np. kontakt, lampa, lustro). Podobny zamysł przyświeca marce Endo, która z myślą o małych poliglotach wprowadziła właśnie specjalną kolekcję koszulek z dowcipnymi tekstami po angielsku.

Firma znana z artystycznych grafik i dużej dozy poczucia humoru wspiera naukę języków obcych we właściwym sobie żartobliwym stylu. Na t-shirtach przygotowanych w ramach kampanii „Powiedz to po angielsku z Endo” znajdziemy sympatyczne slogany jak ”Don’t talk to me Boo Bear!”, ”Made for cuddles” czy „Nobody’s perfect. Really?”. Możemy mieć pewność, że noszone na koszulce chwytliwe hasła zostaną z jej użytkownikami na dłużej. Endo pragnie zaszczepić w dorosłych myśl, że dzieci można zachęcić do poznania języka angielskiego w przyjemnej, nieinwazyjnej formie: poprzez wspólne aktywności, proste zabawy czy podarowanie gustownego t-shirtu.

Inspirujące filmy edukacyjne i więcej pomysłów na zabawy z angielskim znajdziecie na kanale Endo

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *