Kategorie
Artykuł sponsorowany

Czy dziecko może korzystać z karty płatniczej?

Karta płatnicza to wygodne rozwiązanie, z którego większość dorosłych korzysta na co dzień. Kart mogą używać również nastolatkowie, którzy mają konto i skończyli 13 lat. A co z młodszymi dziećmi? Czy osoby poniżej 13 roku życia mogą mieć kartę dla dziecka?

Karta bankowa dla dziecka – od jakiego wieku?

Zgodnie z polskim prawem, z kart płatniczych przypisanych do konta bankowego, mogą korzystać dzieci, które skończyły 13 lat. Nie oznacza to jednak, że młodsze pociechy nie mogą używać kart debetowych. Z kart bankowych mogą korzystać dzieci już od 6-7 roku życia, jednak pod pewnymi warunkami. Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji banku. Najczęściej dzieciom w tym wieku można zamówić kartę prepaidową lub debetową, przypisaną do konta rodzica.

Jakie możliwości daje karta płatnicza dla dziecka?

Dziecko, które ma mniej niż 13 lat, może korzystać z karty w ograniczony sposób. Dzięki karcie ma możliwość wykonywania prostych, codziennych transakcji, jak np. kupno biletu komunikacji miejskiej czy drobne zakupy w sklepie. Wszystkie transakcje są realizowane w ramach limitu ustalonego przez rodziców. Jakie możliwości daje karta dla dziecka? Maluch może:

  • otrzymywać kieszonkowe bezpośrednio na swoje konto,
  • stawiać pierwsze kroki w edukacji finansowej,
  • na bieżąco monitorować swoje wydatki,
  • samodzielnie płacić w sklepie.

Karta do konta to gadżet, bez którego ciężko odnaleźć się we współczesnej, finansowej rzeczywistości. Warto, żeby dzieci miały z nią styczność od najmłodszych lat. Dzięki temu, łatwiej im będzie zarządzać finansami w dorosłym życiu.

Karta dla dziecka poniżej 13 lat – jakie ma limity?

Karta dla dziecka poniżej 13 lat musi posiadać pewne ograniczenia i limity. Część limitów jest odgórnie wprowadzana przez banki, a niektóre z nich mogą ustalić rodzice. Kartę dla dzieci 7-12 lat można założyć np. tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-santander-dla-dziecka-0-12-lat. Przykładowe limity, z jakimi można się spotkać to:

  • brak możliwości płacenia kartą dla dziecka w internecie,
  • dzienny limit na wypłaty z bankomatu to 100 zł (maksymalnie 5 transakcji),
  • dzienny limit transakcji bezgotówkowych to 100 zł (maksymalnie 10 transakcji),
  • brak dostępu do programów lojalnościowych.

Limity na kartach płatniczych dla dzieci, będą się różnić w poszczególnych bankach. Najczęściej, domyślny limit transakcji wynosi 100 zł, ale często można go zwiększyć nawet do 500 zł.

Karta płatnicza dla dziecka poniżej 13 lat – do czego mu się przyda?

Zastanawiasz się, czy Twojemu dziecku w ogóle jest potrzebna karta płatnicza? Gotówka, niemal z dnia na dzień traci na popularności, na rzecz płatności bezgotówkowych. Karta bankowa dla dziecka  to rozwiązanie, które pomoże kilkulatkowi postawić pierwsze kroki w edukacji finansowej. Maluch może otrzymywać kieszonkowe bezpośrednio na swoje konto. W ten sposób, dziecko będzie mogło na bieżąco kontrolować swoje finanse – wydatki i wpływy – a jeśli zechce, może również zacząć oszczędzać.

Karta płatnicza dla dziecka poniżej 13 roku życia ma wiele ściśle określonych limitów i ograniczeń. Ponadto rodzice maja pełen podgląd do konta, do którego przynależy karta. Dzięki temu, rodzice nie muszą się obawiać, że kilkulatek dorobi się szybko debetu na koncie. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.