Kategorie
rzeczy dla dzieci

Czy warto dać dziecku wyzwanie na Nowy Rok?

W Nowym Roku chcemy zmian! Już w grudniu planujemy, co poprawimy w następnych miesiącach, by żyło nam się po prostu lepiej i wygodniej. Skoro okres temu sprzyja, warto także zastanowić się nad podziałem obowiązków domowych, ale nie tylko wśród dorosłych, ale także i dzieci! Jak to zrobić? Czym może zająć się Twoja pociecha? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Wielu rodziców za późno zaczyna angażować dziecko w obowiązki domowe. Odwleka ten moment tłumacząc, że pociecha ma szkołę, sprawdziany i też potrzebuje wolnego czasu. Z roku na rok rodzic przejmuje coraz więcej obowiązków za dziecko, aż nadchodzi moment, w którym nie jest w stanie ich udźwignąć. Zazwyczaj pociecha jest już nastolatkiem i spędziła kilkanaście lat życia bez jakichkolwiek obowiązków domowych. Nic dziwnego, że nagłe ich wprowadzenie jest dla niej szokiem. Tym samym im wcześniej wprowadzisz sprawiedliwy podział obowiązków, tym lepiej dla całej rodziny. Nowy Rok to doskonała okazja na wprowadzenie zmian!

Podział obowiązków domowych

Pierwsze, co musisz sobie uświadomić, to fakt, że obowiązki domowe nie spoczywają tylko na jednej osobie. Każdy z domowników powinien mieć swoje zadania do wykonania. Jak to zrobić? Wypisz wszystkie czynności, jakie regularnie należy wykonywać w domu, a potem zasiądź z rodziną i wspólnie wybierzcie, kto zajmuje się określonymi obowiązkami. Ten prosty sposób sprawi, że ciężej będzie uciec od odpowiedzialności i zrzucać na innych swoje obowiązki domowe.

Jakie obowiązki dla dziecka?

To, jakie obowiązki zostaną przekazane dziecku jest uzależnione od jego wieku. Zupełnie inne zadania dostanie maluch, w przeciwieństwie do nastolatka. Warto z roku na rok, przekazywać kolejne obowiązki, bądź takie, które będą właściwe dla wieku dziecka. Kilkuletnia pociecha może posprzątać swoje zabawki, zanieść talerze do zmywarki, czy zająć się drobnymi pracami porządkowymi, jak odniesienie niektórych rzeczy na ich miejsce. W późniejszych latach bez obaw możesz przekazać nastolatkowi odkurzanie mieszkania, ścieranie kurzy, czy wyrzucanie śmieci. Zajmie mu to raptem chwilę w ciągu dnia, a zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości. Twoim spokojem ducha, jak i samodzielnością dziecka.

Kiedy warto zatrudnić pomoc domową? 

Często świetnym rozwiązaniem przy utrzymywaniu porządku w domu jest zatrudnienie pomocy domowej np. za pośrednictwem portalu www.pomocedomowe.pl. Taka osoba może pomóc Ci w sprzątaniu raz bądź kilka razy w tygodniu. To od Ciebie zależy, na jaką częstotliwość się zdecydujesz.

Wybranie pomocy domowej to doskonałe rozwiązanie, jeśli jesteś osobą bardzo zapracowaną,a ilość wolnego czasu z miesiąca na miesiąc dramatycznie Ci się kurczy. Wtedy zatrudnienie pomocy domowej sprawia, że jednocześnie zyskujesz czysty dom, jak i czas dla siebie. Przy szukaniu pomocy domowej warto zwrócić uwagę na takie informacje, jak obszar, w którym działa dana osoba np. sprzątanie we Wrocławiu, doświadczenie, zakres prac, których się podejmuje, a także referencje od poprzednich klientów.

Dzięki zatrudnieniu pomocy domowej Twój dom będzie lśnił. Koniec martwienia się o porządki na święta, czy gorączkowe sprzątanie mieszkania przed wizytą niezapowiedzianych gości. Tym samym zyskasz także święty spokój. Dziś zatrudnienie pomocy domowej nie jest rozwiązaniem, na które mogą pozwolić sobie nieliczni. Wprost przeciwnie! Coraz więcej zapracowanych osób decyduje się na takie rozwiązanie z różnych powodów, by odpocząć, mieć czas na rozwój osobisty, czy zwyczajnie uzyskać pomoc w codziennych obowiązkach.

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *