fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Czy warto dać dziecku wyzwanie na Nowy Rok?

Czy warto dać dziecku wyzwanie na Nowy Rok?

W Nowym Roku chcemy zmian! Już w grudniu planujemy, co poprawimy w następnych miesiącach, by żyło nam się po prostu lepiej i wygodniej. Skoro okres temu sprzyja, warto także zastanowić się nad podziałem obowiązków domowych, ale nie tylko wśród dorosłych, ale także i dzieci! Jak to zrobić? Czym może zająć się Twoja pociecha? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Wielu rodziców za późno zaczyna angażować dziecko w obowiązki domowe. Odwleka ten moment tłumacząc, że pociecha ma szkołę, sprawdziany i też potrzebuje wolnego czasu. Z roku na rok rodzic przejmuje coraz więcej obowiązków za dziecko, aż nadchodzi moment, w którym nie jest w stanie ich udźwignąć. Zazwyczaj pociecha jest już nastolatkiem i spędziła kilkanaście lat życia bez jakichkolwiek obowiązków domowych. Nic dziwnego, że nagłe ich wprowadzenie jest dla niej szokiem. Tym samym im wcześniej wprowadzisz sprawiedliwy podział obowiązków, tym lepiej dla całej rodziny. Nowy Rok to doskonała okazja na wprowadzenie zmian!

Podział obowiązków domowych

Pierwsze, co musisz sobie uświadomić, to fakt, że obowiązki domowe nie spoczywają tylko na jednej osobie. Każdy z domowników powinien mieć swoje zadania do wykonania. Jak to zrobić? Wypisz wszystkie czynności, jakie regularnie należy wykonywać w domu, a potem zasiądź z rodziną i wspólnie wybierzcie, kto zajmuje się określonymi obowiązkami. Ten prosty sposób sprawi, że ciężej będzie uciec od odpowiedzialności i zrzucać na innych swoje obowiązki domowe.

Jakie obowiązki dla dziecka?

To, jakie obowiązki zostaną przekazane dziecku jest uzależnione od jego wieku. Zupełnie inne zadania dostanie maluch, w przeciwieństwie do nastolatka. Warto z roku na rok, przekazywać kolejne obowiązki, bądź takie, które będą właściwe dla wieku dziecka. Kilkuletnia pociecha może posprzątać swoje zabawki, zanieść talerze do zmywarki, czy zająć się drobnymi pracami porządkowymi, jak odniesienie niektórych rzeczy na ich miejsce. W późniejszych latach bez obaw możesz przekazać nastolatkowi odkurzanie mieszkania, ścieranie kurzy, czy wyrzucanie śmieci. Zajmie mu to raptem chwilę w ciągu dnia, a zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości. Twoim spokojem ducha, jak i samodzielnością dziecka.

Kiedy warto zatrudnić pomoc domową? 

Często świetnym rozwiązaniem przy utrzymywaniu porządku w domu jest zatrudnienie pomocy domowej np. za pośrednictwem portalu www.pomocedomowe.pl. Taka osoba może pomóc Ci w sprzątaniu raz bądź kilka razy w tygodniu. To od Ciebie zależy, na jaką częstotliwość się zdecydujesz.

Wybranie pomocy domowej to doskonałe rozwiązanie, jeśli jesteś osobą bardzo zapracowaną,a ilość wolnego czasu z miesiąca na miesiąc dramatycznie Ci się kurczy. Wtedy zatrudnienie pomocy domowej sprawia, że jednocześnie zyskujesz czysty dom, jak i czas dla siebie. Przy szukaniu pomocy domowej warto zwrócić uwagę na takie informacje, jak obszar, w którym działa dana osoba np. sprzątanie we Wrocławiu, doświadczenie, zakres prac, których się podejmuje, a także referencje od poprzednich klientów.

Dzięki zatrudnieniu pomocy domowej Twój dom będzie lśnił. Koniec martwienia się o porządki na święta, czy gorączkowe sprzątanie mieszkania przed wizytą niezapowiedzianych gości. Tym samym zyskasz także święty spokój. Dziś zatrudnienie pomocy domowej nie jest rozwiązaniem, na które mogą pozwolić sobie nieliczni. Wprost przeciwnie! Coraz więcej zapracowanych osób decyduje się na takie rozwiązanie z różnych powodów, by odpocząć, mieć czas na rozwój osobisty, czy zwyczajnie uzyskać pomoc w codziennych obowiązkach.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Czym jest “kultura błędu” i dlaczego nie warto wytykać błędów uczniom? Fragment książki “Nowa szkoła”

naturopatia
Jak leczyć wiosenne przeziębienie?

zdrowie
Bliskość sprawia, że dzieci są zdrowsze!

wywiady
“Weganizm jest prosty i można z nim żyć bez poczucia straty”. Rozmowa z Asją Michnicką

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem