Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Czytanie to świetna zabawa, czyli nowości w serii „Czytam sobie”

Seria “Czytam Sobie” wydawnictwa Egmont została zaplanowana z ogromnym rozmachem jak na nasz mały rynek książki dla dzieci. Jej ideą jest zachęcenie najmłodszych do samodzielnego czytania poprzez pokazanie, że czytanie to dobra zabawa. Kluczem do tego mają być specjalne książki dostosowane do możliwości początkujących czytelników. Zarówno seria, jak i towarzysząca jej akcja odniosły pełny sukces, czego dowodzi fakt, że od 2013 roku wciąż wydawane są kolejne tytuły.

Zjawisko niemal niespotykane – książki miały swoje reklamy w telewizji, co więcej, wzięli w nich udział znani i lubiani aktorzy i pisarze. Same reklamy były naprawdę świetne. Ale co ważniejsze – Egmont zaprosił do współpracy autorów i ilustratorów z naprawdę najwyższej półki, dzięki czemu mamy do czynienia z literaturą na wysokim poziomie, a nie nudnymi czytankami zlepionymi z przypadkowych słów.

czytamsobie_660x300

Niezwykle ważny jest przemyślany podział serii na trzy poziomy, w zależności od stopnia zaawansowania w samodzielnym czytaniu.

Poziom pierwszy: Składam Słowa”

Od 150 do 200 wyrazów w tekście, 23 podstawowe litery. Tekst jest tak napisany, że nie ma w sobie liter ze znakami diakrytycznymi oraz dwuznaków, bo są zbyt trudne na początek. Książki zawierają także ćwiczenia głoskowania.

Poziom drugi: Składam Zdania”

Od 800 do 900 wyrazów w tekście, 23 podstawowe litery i h” oraz ćwiczenia sylabizowania. Zdania w książkach z tego poziomu są nieco dłuższe, niektóre są złożone. Występują elementy dialogów.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Poziom trzeci: Połykam Strony”

Od 2500 do 2800 wyrazów w tekście, użyte zostały już wszystkie litery, zdania są dłuższe i bardziej złożone, a na końcu zamieszczono alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

Zofia Stanecka:

Napisanie książki do serii „Czytam Sobie”, zwłaszcza tej najkrótszej, z pierwszego poziomu, dla dzieci dopiero zaczynających czytać, to prawdziwa łamigłówka. Tekst, poza brakiem słów z ogonkami, dwuznakami i zmiękczeniami, nie może też zawierać dialogów (te dozwolone są od drugiego poziomu). A przecież taka pierwsza książka do samodzielnego czytania powinna być tak samo wciągająca, pełna przygód i niespodzianek, jak każda inna!

Świetne jest to, że na wszystkich poziomach można kupić zarówno literacką beletrystykę, jak i literaturę faktu. Dlatego każdy może wybrać to, co naprawdę go interesuje i co wciągnie go w czytanie.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dlaczego warto czytać?

Czytanie stymuluje mózg do pracy, podnosi poziom inteligencji i empatii, pobudza wyobraźnię, relaksuje. Sprawne czytanie jest kluczem do sukcesów w nauce. Ale to także po prostu świetna zabawa! Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci uczące się czytać miały dostęp do interesujących i atrakcyjnych treści dostosowanych do ich poziomu rozwoju.

Prof. Grzegorz Leszczyński:

Czytanie pozwala na bardzo silne utożsamienie się z bohaterem. Zwłaszcza w przypadku dziecka, które przeżywa lekturę znacznie silniej niż dorosły. Lektura jest niesłychanie silnym doświadczeniem. Żadne inne powroty do lektur nie są tak intensywne, jak do tych z dzieciństwa, bo tam zostawiliśmy siebie. To myśmy zbudowali tę przestrzeń, w której porusza się doktor Dolittle. To myśmy stworzyli te chatki, przestrzenie, łąki i pokoje pełne zabawek w „Dzieciach z Bullerbyn”. To myśmy wypełnili akademię pana Kleksa. Poza tym lektura książki wymaga absolutnego skupienia. Można oglądać telewizję i rozmawiać przez telefon, można słuchać radia i lepić pierogi. Ale nie można czytać i robić niczego innego. Lektura pochłania i to jest niesłychanie ważne doświadczenie, ponieważ jeżeli dziecko się w tym rozsmakuje w młodych latach, to będzie do tego lgnęło.

Właśnie ukazały się trzy nowości na pierwszym poziomie serii:

wpis-czytam-sobie

O smoku spod Wawelu

Autorem jest Wojciech Widłak, twórca serii o Panu Kuleczce. Tekst zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska. Nowa wersja legendy o straszliwym smoku grasującym w Krakowie.

osmokuspodwaweluKup w Natuli – 11,04

W kraju Polan

Książkę napisała Zofia Stanecka, autorka między innymi serii o Basi. Ilustracje Magdy Kozieł-Nowak. Średniowiecze i czasy Mieszka I w wersji dla najmłodszych czytelników.

wkrajupolanKup w Natuli – 11,04

Planety pana Mikołaja

Książka autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, specjalistki od biografii, z ilustracjami Katarzyny Bajerowicz. Dawka wiedzy o dzieciństwie wielkiego astronoma i jego późniejszych odkryciach.

planety-pana-mikolajaKup w Natuli – 11,04

Seria Czytam Sobie” oprócz tego, że wspomaga naukę samodzielnego czytania, kształtuje też gust literacki i estetyczny (dzięki wysokiemu poziomowi tekstów i ilustracji) oraz daje dziecku poczucie sukcesu (dyplomy i naklejki dołączone do książek).

Kup najnowsze książki z serii w Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Dzieciom polecamy: Pan Kleks

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.