Kategorie
Recenzje

Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać

Według szacunków naukowców około 20% nastolatków doświadczy do 18 roku życia przynajmniej jednego epizodu depresji. To przytłaczająca liczba, szczególnie że depresja nadal nie jest traktowana poważnie, zwłaszcza w odniesieniu młodzieży. Bez odpowiedniej wiedzy łatwo zaszufladkować objawy choroby jako trudne zachowania, tak typowe dla okresu dorastania. Chory nastolatek w oczach najbliższego otoczenia nierzadko jawi się po prostu jako leń…

„Depresja nastolatków” to książka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, która obala szkodliwe mity i daje wsparcie. Pomaga zarówno rodzinom, jak i samym chorym w walce z poważnymi zaburzeniami nastroju. Jej autorami są praktycy – terapeuci mający doświadczenie w pracy z dziećmi i nastolatkami. „Depresja nastolatków” stara się także upowszechnić wiedzę o tym, że depresję można leczyć. Co więcej – że tę ciężką chorobę, która nierzadko zagraża życiu, leczyć się powinno!

A gdyby to była cukrzyca?

Autorzy książki apelują, by nie lekceważyć destrukcyjnej mocy depresji i traktować tę chorobę z taką powagą, z jaką traktujemy inne schorzenia. „Depresja nastolatków” skłania do zadania sobie pytania: A gdyby to była cukrzyca, to jaki byłby mój plan działania? Zapewne nie dociekanie, dlaczego zachorowałem, a pójście do lekarza i podjęcia leczenia. Dlatego tak istotne jest, by w przypadku depresji skupić się w pierwszej kolejności nie na rozstrzygnięciu kwestii, skąd się wzięła choroba, tylko – jak ją leczyć.

Ale nie na straszeniu skupili się twórcy tej książki (choć przywołują statystyki dotyczące samobójstw wśród młodzieży i przestrzegają przed mitem, że ktoś, kto mówi o samobójstwie, na pewno go nie popełni!), tylko na przedstawieniu rzetelnej i kompleksowej wiedzy na temat depresji. W efekcie powstała przystępna publikacja edukacyjna i poradnik w jednym, która może się okazać nieocenioną pomocą nie tylko dla rodzin nastolatków chorych na depresję, ale także dla nauczycieli i innych osób pracujących z młodzieżą.

Depresja dzieci i młodzieży

To kurs online wybitnego psychologa, Wojciecha Eichelbergera dla rodziców i opiekunów dzieci zagrożonych depresją.

Otwiera oczy na rzeczy, których nie chcemy widzieć i pozwala zrozumieć świat, który istnieje obok nas, a zwykle pozostaje przed nami zamknięty.

Jak nie przegapić momentu, gdy dziecko potrzebuje pomocy? Jeśli nie przyjdzie samo opowiedzieć o nurtujących je problemach, to my musimy wyciągnąć do niego dłoń. Jak to zrobić nie naruszając jego granic a jednocześnie naprawdę mu pomóc?

Poznajmy odpowiedzi

„Depresja nastolatków” pozwala depresję zauważyć i zrozumieć. Książka oferuje kompleksowe odpowiedzi na najważniejsze pytania – czym jest depresja, jak ją stwierdzić, jakie są czynniki zachorowania, dlaczego częściej na tę chorobę cierpią dziewczynki i kobiety. Doradza, jak wesprzeć dziecko w trakcie leczenia. I przede wszystkim zapoznaje z zasadami tego trudnego procesu, co pozwala nie tylko przygotować się do niego całej rodzinie, lecz także ocenić przebieg terapii. Książka opisuje metody pracy terapeutycznej oraz prezentuje meandry farmakoterapii, czyli to, co budzi największy lęk u pacjentów i ich bliskich. Podpowiada, kiedy konieczne jest leczenie szpitalne i jak ono wygląda.

Co istotne – informacje, które znajdziemy w „Depresji nastolatków”, są bardzo konkretne. Książka zawiera na przykład pytania, jakie nastolatek może usłyszeć od psychiatry czy psychologa, dokładne kryteria diagnostyczne czy opis działania środków farmakologicznych i ich możliwych skutków ubocznych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mniej bać się depresji

Po „Depresję nastolatków” z pewnością powinni sięgnąć wszyscy rodzice, którzy zauważają u swoich nastolatków niepokojące objawy. O chorobie mogą świadczyć między innymi długotrwałe pogorszenie nastroju, utrata zainteresowania rzeczami, które do tej pory sprawiały przyjemność, rzadsze wychodzenie z domu, problemy ze snem, koncentracją czy apetytem. Po przeczytaniu książki rodzice z pewnością będą w stanie zauważyć alarmujące zachowania. Publikacja pozwoli im także mniej bać się depresji, a dzięki temu – sięgnąć po właściwą pomoc dla swoich dzieci i wspierać je w procesie powrotu do zdrowia.

Książka jest szczera i przyjazna, krótko mówiąc: ma wobec swoich czytelników dobre zamiary. Jej przystępna i urozmaicona forma, przywoływane przykłady – wzięte z praktyki klinicznej – oraz ćwiczenia, ilustracje, ramki i dwa komiksy psychoedukacyjne pomagają w łatwiejszy sposób zapoznać się z tym trudnym tematem.

Pamiętajmy, że Internet nie oferuje pełnej wiedzy, a często nie zawiera nawet sprawdzonych informacji. Dlatego potrzebujemy książek o depresji. Bo potrzebujemy właściwych pytań i wyczerpujących, rzetelnych odpowiedzi.

Książkę można kupić w księgarni natuli.pl

Zobacz także:

Książki o depresji dla młodzieży. 5 wartościowych przewodników, które warto znać

Autor/ka: Anna Bednarska

Studiowała dziennikarstwo, filologię polską i terapię przez sztukę. Była między innymi redaktorką, wykładowczynią i opiekunką do dzieci. Autorka sztuk teatralnych i powieści “Trudny mężczyzna”. W natuli.pl pisze o książkach i przeprowadza wywiady z autorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.