Kategorie
Artykuł sponsorowany

TULA – tornister idealny

Wiek wczesnoszkolny, czyli okres pomiędzy 6 a 9 rokiem życia, to czas niezwykle intensywnego i dynamicznego wzrostu. Dzieci w tym wieku potrafią urosnąć nawet do 6 cm rocznie, co bez odpowiedniej profilaktyki może skutkować wadami postawy. W okresie szybkiego wzrostu układ mięśniowy nie nadąża za rozwojem kośćca i nie stanowi dla niego wystarczającej ochrony. Tymczasem rosnące kości są bardzo wrażliwe na deformacje, zwłaszcza kręgosłup, kolana i stopy – bo to one są narażone na największe obciążenie.

Według danych zebranych przez Instytut Matki i Dziecka aż 90% dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej cierpi na wady postawy. Głównymi winowajcami są brak ruchu i szkolny plecak. Źle dobrany tornister może powodować lub pogłębiać wady postawy. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze szkolnego plecaka?

Nie za ciężko!

Źle dobrany lub po prostu zbyt ciężki plecak czy tornister może powodować skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Dzieje się tak wtedy, gdy plecy są zbyt mocno lub nierównomiernie obciążone (np. dziecko nosi tornister na jednym ramieniu). W czasie dźwigania zbyt ciężkiego plecaka dziecko pochyla się do przodu, co z kolei powoduje nadmierną krzywiznę kręgosłupa w odcinku piersiowym – plecy stają się okrągłe, pogarsza się również wentylacja płuc. Jeśli dojdzie do tego również przeciążenie mięśni, może to doprowadzić do zmian w układzie kostno-mięśniowym i pojawienia się wad postawy, które będą doskwierać młodemu człowiekowi już do końca życia (i objawiać się np. bólami kręgosłupa).

WHO rekomenduje, by waga plecaka nie przekraczała 10% wagi dziecka, zatem ważący 30 kg uczeń nie powinien dźwigać na barkach więcej niż 3 kg.

Co do szkoły – plecak czy tornister?

Plecaki często są lżejsze, jednak tornistry mają tę przewagę, że posiadają usztywniane i profilowane plecy, które pomagają dziecku utrzymać prawidłową postawę.

Z całą pewnością należy unikać toreb przewieszanych przez ramię – wywierają nacisk na jedną stronę ciała i powodują nierównomierne obciążenie kręgosłupa.

W ostatnich latach popularne stały się również plecaki na kółkach. Okazuje się, że choć odciążają kręgosłup dziecka, nie pozostają bez wpływu na jego zdrowie. Badania przeprowadzone przez Evę Orantes-Gonzalez – hiszpańską doktorantkę z uniwersytetu w Granadzie – pokazują, że ciągniecie plecaka może powodować zmiany w sposobie chodzenia przez wygięcie miednicy i bioder.

Klasyczny, lekki i odpowiednio dobrany tradycyjny tornister może być najlepszym wyborem pod warunkiem, że spełnia kilka podstawowych kryteriów.

Wybierając odpowiedni tornister, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • usztywnione i wyprofilowane plecy, które pomagają dziecku w utrzymaniu prawidłowej postawy;
  • jak najniższą wagę tornistra – warto wybierać jak najlżejszy model, tak by razem z książkami nie przekraczał rekomendowanych 30% wagi ciała dziecka;
  • szerokie szelki – idealne mają około 4 cm szerokości, dzięki czemu nie wpijają się w ramiona; warto także zwrócić uwagę na to, czy nie są zbyt blisko szyi dziecka, bo w przeciwnym wypadku mogą powodować otarcia;
  • rozmiar tornistra – nie może być on szerszy niż ramiona dziecka; najlepiej go przymierzyć, by upewnić się, że nie zwisa poniżej linii pleców i nie jest zbyt szeroki;
  • pas biodrowy lub klamrę piersiową – pomagają one w równomiernym rozłożeniu ciężaru;
  • materiał, z którego tornister jest wykonany – ważne, by był odporny na zabrudzenia i łatwy do czyszczenia.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Warto także pamiętać, by do szkolnego plecaka pakować jak najmniej: wybierać zeszyty w miękkich okładkach, nosić tylko niezbędne podręczniki, ograniczyć do minimum liczbę przyborów.

Nieocenionym sprzymierzeńcem w profilaktyce chorób kręgosłupa jest także ruch. Warto zadbać o to, by dziecko miało możliwość aktywnego spędzania czasu po szkole, najlepiej na świeżym powietrzu, ale nie tylko – wskazane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia ogólnorozwojowe czy pływanie.

TULA – tornister idealny?

Nowością na polskim rynku są tornistry Tula (tak, tak tej samej, której fantastyczne nosidła ergonomiczne nie raz rekomendowaliśmy). Firma poszerza asortyment i tym razem przygotowała coś dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Bez wątpienia tornistry Tuli mają fantastyczny design: fasonem nawiązują do tradycyjnych i oldschoolowych tornistrów, mają jednak żywe kolory i intrygujące wzory – a zatem wszystko to, co cenimy także w nosidłach! Materiał, z którego zostały wykonane, to łatwy w czyszczeniu wodoodporny poliester, któremu niestraszny deszcz, kurz czy brud!

Tornistry zostały zaprojektowane, by rosnąć razem z dzieckiem – pomagają w tym miękkie i regulowane szelki oraz klamra piersiowa na regulowanej wysokości – a ich wymiary (szerokość: 30,5 cm, wysokość: 23 cm i głębokość: 10 cm) zostały tak przemyślane, by służyć dzieciom od 3 roku życia aż do pierwszych klas szkoły podstawowej. Tornister łatwo się zamyka (na magnetyczne zamknięcie), ma dużo miejsca na przedszkolne lub szkolne akcesoria i dwie mniejsze przegródki na dodatkowe gadżety, a wewnętrzny identyfikator przydaje się, by podpisać własność.

Tornistry Tula, podobnie jak inne produkty tej firmy, nie tylko cieszą oko, ale przede wszystkim przekonują solidnym i trwałym wykonaniem. Polecamy!

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.