Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Detektyw Blomkvist znowu na tropie, czyli premiera audiobooka wydawnictwa Jung-off-ska

Popularność kryminałów wśród dorosłych przekłada się na popularność tego gatunku wśród młodszych czytelników. Jak grzyby po deszczu mnożą się bardziej i mniej udane serie detektywistyczne dla dzieci, a przodują w tym gatunku pisarze skandynawscy, specjaliści od mrocznej strony człowieczeństwa. Ale kryminały dla dzieci pisała także szwedzka autorka najbardziej pogodnych i zabawnych książek na świecie – Astrid Lindgren.

Postać dziecięcego detektywa Astrid Lindgren stworzyła już w 1946 roku. Skąd pomysł na taką właśnie książkę? Otóż pisarka przez jakiś czas pracowała jako stenotypistka u docenta kryminologii Harry’ego Södermana. Zdobytą wtedy wiedzę wykorzystała do stworzenia cyklu książek o chłopcu, który zaczytywał się w powieściach Arthura Conana Doyle’a i Agathy Christie. Trzynastoletni Kalle Blomkvist marzy o tym, żeby zostać detektywem. Zdaje sobie jednak sprawę, że w jego małym rodzinnym miasteczku Lilkoping po prostu zupełnie nic się nie dzieje. Pech polega na tym, że wszyscy mieszkańcy są zbyt uczciwymi ludźmi. Ech, gdyby tak mieszkał w londyńskich slumsach albo chociaż w chicagowskiej dzielnicy przemysłowej…

blomkvist

Seria o detektywie składa się z trzech tomów. W pierwszym trzynastoletniemu Kallemu udało się udowodnić, że zna się na detektywistycznej robocie, dzięki temu że do miasteczka przybywa wujek Einar. Jego przyjazd wywołuje szereg nieprzewidzianych wydarzeń i daje upragnione zajęcie marzącemu o niebezpiecznych przygodach chłopcu. Nie działa on jednak sam – towarzyszą mu przyjaciele – Anders i Ewa-Lotta, w której obaj chłopcy się podkochują.

W drugim tomie pt. Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży bohater musi zmierzyć się z naprawdę poważną sprawą. Otóż na jego oczach zostaje uprowadzony sławny profesor wynalazca oraz jego syn Rasmus. Sprawcą porwania jest inżynier Petersen, który pragnie przejąć wynalazek profesora. Wraz ze swymi przyjaciółmi Blomkvist przeżyje mnóstwo niebezpiecznych przygód i wykaże się odwagą, refleksem, sprytem i wiedzą. Ale niezwykle dynamiczna akcja i sporo kryminalnej wiedzy to nie wszystko. Przygody detektywa Blomkvista to także historia wspaniałej przyjaźni i pierwszego zauroczenia płcią przeciwną.

Trzeci tom to naprawdę mrożąca krew w żyłach historia – Ewa-Lotta znajduje na Prerii ciało zamordowanego mężczyzny… Zaintrygowało was, jakim cudem Preria znalazła się w pobliżu nudnego szwedzkiego miasteczka?

blomkvistokladki

Kup w Natuli – 29,90 – 31,90

Serię o detektywie, podobnie jak inne bestsellery Astrid Lindgren, wzięła na warsztat Edyta Jungowska i stworzyła kolejne fantastyczne słuchowisko. Chyba trudno dziś znaleźć dziecko, które nie kojarzy jej lekko zachrypniętego głosu, wprost idealnie stworzonego do czytania barwnych przygód bohaterów Astrid Lindgren. Słuchacze nie zawiodą się także w przypadku opowieści o Blomkviście. Właśnie ukazał się drugi audiobook w serii. Ma, podobnie jak pierwsza część, świetną oprawę graficzną, autorstwa Piotra Sochy. To może być tegoroczny hit gwiazdkowy dla dzieci 8+. Oby tylko na trzecią część w interpretacji Edyty Jungowskiej nie trzeba było czekać zbyt długo…

Wszystkie audiobooki wydawnictwa Jung-off-ska można kupić w Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.