Kategorie
Karmienie piersią

„Czy przesypia już całe noce?” – nocne karmienie jest ważne

Sen dziecka jest tematem, który bywa dla rodziców bardzo frustrujący. O ile budzenie się na karmienie małego niemowlęcia wydaje się wszystkim normalne i akceptowane społecznie, o tyle w stosunku do niemowląt w drugim półroczu życia (i starszych dzieci) zaczyna się mieć pewne wymagania.

Nocne karmienie piersią bywa źródłem wątpliwości młodych rodziców. „Czy przesypia już całe noce?” – to jedno z najczęstszych pytań, które słyszą młodzi rodzice. Gdy udzielają odpowiedzi odmownej, często mogą usłyszeć całą litanię imion dzieci znajomych, które tę umiejętność nabyły. I wtedy rodzi się w nich wątpliwość: Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Może zwyczajnie się nie najada?

Nocne karmienie – wątpliwości młodych mam (i nie tylko)

Pewności młodej matce nie dodaje lekarz, który podczas wizyty pyta: “Mam nadzieje, że nie karmi już pani w nocy? W tym wieku dziecko powinno spać bez przerwy x godzin. Nocne karmienie obciąża jego żołądek, który nie ma czasu odpocząć”.

Komentarz występuje także w wersji: “No tak, bo pani pokarm już mu nie wystarcza, proszę dać mu kaszę marki X na kolację. Będzie spać całą noc!”.

Po takiej porcji rewelacji młode (często także zmęczone nocnymi pobudkami) matki zaczynają odczuwać narastające wątpliwości czy karmienie piersią w nocy jest dobre dla ich pociech. Niepokój podsyca także fakt, że często w drugim półroczu życia niemowlęta zaczynają gorzej sypiać w stosunku do poprzednich miesięcy. Bywa, że 2–3 miesięczne maluchy potrafią spać ciurkiem 5–6 godzin, a w okolicach 5–6 miesiąca budzą się co chwilę.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nocne pobudki na karmienie to norma

Wbrew powszechnej opinii i przekonaniom jak powinno być, budzenie się starszych niemowląt i małych dzieci w nocy na pierś jest zupełną normą. Poniżej przyjrzymy się dlaczego tak się dzieje.

1. Mleko z piersi jest lekkostrawne

Mleko mamy i mleko modyfikowane mają zupełnie różne składy. Może się zdarzyć, że dzieci pijące mieszankę będą przesypiać całe noce. Dlaczego? Bo mleko modyfikowane jest o wiele bardziej ciężkostrawne i organizm dziecka “wyłącza się” i przechodzi w tryb trawienia. To takie samo uczucie, jak dorośli mają po wielkim obiedzie z deserem. Niejedna osoba marzy wtedy o drzemce. Z kolei mleko matki jest idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. Jest lekkostrawne i proces trawienia nie obciąża całego organizmu. Jednak stąd mogą wynikać szybsze pobudki na nocne karmienie piersią.

Przeczytaj: „Kiedy prześpi całą noc?”

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

2. Dzieci budzą się w nocy. Taka jest ich natura

Nocne pobudki to naturalne zjawisko. Wynika to ze sposobu pracy dziecięcego mózgu. Fazy snu u dziecka są krótsze niż u osoby dorosłej, stąd częstsze pobudki w ciągu nocy. Bliskość mamy i ssanie piersi pomagają w łagodnym zaśnięciu. Nocny pokarm jest naturalnym środkiem nasennym dla niemowlęcia. Mleko matki zawiera wysokie stężenie tryptofanu, który umożliwia produkcję melatoniny w organizmie dziecka.

Warto jeszcze przeczytać:

3. Karmienie piersią to bliskość i bezpieczeństwo

Budzenie się na pierś jest sposobem na upewnienie się, że mama jest w pobliżu. Takie zachowanie dyktowane jest procesem ewolucji. Dla niemowlęcia pozostanie samemu oznaczało pewną śmierć, dlatego dzieci biologicznie są tak zaprogramowane, by przywoływać opiekuna. Jak twierdzi prof. James McKenna, uznany ekspert w dziedzinie co-sleepingu: „Niemowlęta są biologicznie zaprogramowane do wykrywania, że nastąpiło coś niebezpiecznego – oddzielenie od opiekuna. Czują przez skórę, że coś się zmieniło – brak miękkiego dotyku matki, ciepła jej ciała, zapachu mleka, łagodnego ruchu, oddechu i poczucia bezpieczeństwa. Niemowlęta dostają sygnał, który ich ciało odbiera jako porzucenie – czas, aby się obudzić i wezwać opiekuna z powrotem – wiedzą intuicyjnie, że od tego zależy ich przeżycie”.

4. Skład mleka matki w nocy jest inny

Nocne mleko ma inny skład niż pokarm produkowany w dzień. Mleko matki jest bowiem w nocy bardziej kaloryczne. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla mam maluchów, które słabo przybierają na wadze. Sugerowanie zwiększenie liczby stałych posiłków i ograniczenie nocnych karmień jest tak naprawdę niedźwiedzią przysługą. Nie ma bardziej kalorycznego pokarmu dla niemowlęcia niż mleko mamy. Jednocześnie rodzic nie ma żadnego obowiązku podawania dzieciom kasz lub produktów konkretnej firmy, jak to się zdarza sugerować niektórym pediatrom. Niemowlęta mogą z powodzeniem spożywać kaszę mannę, jaglankę, płatki owsiane przygotowane na wodzie lub mleku roślinnym.

5. Bogactwo kwasów tłuszczowych

Nocne mleko jest także bardzo bogate w kwasy tłuszczowe, które pełnią niezwykle ważną rolę we wspieraniu funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Innymi słowy nocne karmienia mają pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu malucha.

6. W pobudkach nie chodzi tylko o głód

Zwiększenie liczby pobudek w drugim półroczu życia dziecka jest zupełnie naturalne. Nie ma więc związku z faktem, czy dziecko się najada czy nie. Półroczny maluch jest dużo bardziej aktywnym członkiem rodziny. Codziennie zdobywa nowe kompetencje, doświadcza wielu różnych bodźców i interakcji. Nic dziwnego więc, że często nocą odreagowuje nadmiar doświadczeń! Pierś mamy daje poczucie bliskości, bezpieczeństwa i koi nadmiar emocji.

7. Zęby jako przyczyna pobudek

Drugie półrocze życia dziecka to także czas, w którym zaczynają wyrzynać się zęby. Bywa zatem, że to trudny czas: maluchy mogą być płaczliwe, niespokojne, drażliwe. Zwiększenie ilości nocnych karmień to ich sposób na radzenie sobie z bólem i niepokojem. Z nocnymi karmieniami związany jest także mit próchnicy. Bez obaw: mechanizm pobierania mleka z piersi jest zupełnie inny niż z butelki, zatem dzieciom karmionym piersią nie grozi próchnica butelkowa.

Przeczytaj: Próchnica a karmienie piersią

8. Ochrona przed SIDS

Częste pobudki i ssanie piersi to także mechanizm chroniący przed SIDS. Być może ma to związek z tym, że mleko matki pomaga zwalczać infekcje i służy mózgom małych dzieci. Ponadto ssanie piersi jest łagodniejsze dla dróg oddechowych niż butelka i poprawia koordynację oddychania i połykania. Karmienie piersią zmniejsza także refluks u dziecka. Istotnym czynnikiem jest też to, że w trakcie karmienia piersią zwiększa się świadomość i uważność matki na dziecko. A więc nocne karmienia raczej służą zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Przeczytaj: Śpijmy razem na zdrowie

9. Dziecięce potrzeby

Nie ma nic złego w zaspokajaniu dziecięcych potrzeb. Bez względu na to, czy maluch ma 3, 6 lub 18 miesięcy, najwyraźniej ma ważny powód, dla którego potrzebuje mleka mamy. I nie warto mu tego odmawiać tylko dlatego, że długie karmienie piersią nie jest społecznie akceptowane.

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

3 odpowiedzi na “„Czy przesypia już całe noce?” – nocne karmienie jest ważne”

Witam. W szpitalu na oddziale gastroenterologii okazało sie, ze 6 miesięczne niemowlę ma refluks ukryty. Karmię piersią co godzinę czasem dwie. W nocy dziecko lubi spać przy piersi i od lekarzy usłyszałam, że w tym wieku to już nie jest normalne tak karmić. To jak to w końcu jest? Dostałam „niezły cios” jak to usłyszałam.

Nasz młody mimo, ze ma 21 miesięcy w nocy bywa, ze budzi się co godzinę. Na kp, na noszenie, tak po prostu. Zastanawiamy się czy to normalne? Bywa również, ze prześpi całą noc. Nie jest to uzależnione od długości drzemek w dzień, godziny i wielkości zjedzonej kolacji, intensywności dnia itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.