100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| “Czy przesypia już całe noce?” – 9 powodów, dla których nocne karmienie jest ważne

“Czy przesypia już całe noce?” – 9 powodów, dla których nocne karmienie jest ważne

Sen dziecka jest tematem, który bywa dla rodziców bardzo frustrujący. O ile budzenie się na karmienie małego niemowlęcia wydaje się wszystkim normalne i akceptowane społecznie, o tyle w stosunku do niemowląt w drugim półroczu życia (i starszych dzieci) zaczyna się mieć pewne wymagania.

“Czy przesypia już całe noce?” to jedno z najczęstszych pytań, które słyszą młodzi rodzice. Gdy udzielają odpowiedzi odmownej, często mogą usłyszeć całą litanię imion dzieci znajomych, które tę umiejętność nabyły. I wtedy rodzi się w nich wątpliwość: Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Może zwyczajnie się nie najada?

Pewności młodej matce nie dodaje lekarz, który podczas wizyty pyta: “Mam nadzieje, że nie karmi już pani w nocy? W tym wieku dziecko powinno spać bez przerwy x godzin. Nocne karmienie obciąża jego żołądek, który nie ma czasu odpocząć”.

Komentarz występuje także w wersji: “No tak, bo pani pokarm już mu nie wystarcza, proszę dać mu kaszę marki X na kolację. Będzie spać całą noc!”.

Po takiej porcji rewelacji młode (często także zmęczone nocnymi pobudkami) matki zaczynają odczuwać narastające wątpliwości. Niepokój podsyca także fakt, że często w drugim półroczu życia niemowlęta zaczynają gorzej sypiać w stosunku do poprzednich miesięcy. Bywa, że 23 miesięczne maluchy potrafią spać ciurkiem 56 godzin, a w okolicach 56 miesiąca budzą się co chwilę.

Tymczasem budzenie się starszych niemowląt i małych dzieci w nocy na pierś jest zupełną normą. A oto dlaczego tak się dzieje:

1. Mleko mamy i mleko modyfikowane mają zupełnie różne składy

Może się zdarzyć, że dzieci pijące mieszankę będą przesypiać całe noce. Dlaczego? Bo mleko modyfikowane jest o wiele bardziej ciężkostrawne i organizm dziecka “wyłącza się” i przechodzi w tryb trawienia. (To takie samo uczucie, jak dorośli mają po wielkim obiedzie z deserem. Niejedna osoba marzy wtedy o drzemce). Z kolei mleko matki jest idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. Jest lekkostrawne i proces trawienia nie obciąża całego organizmu.

Przeczytaj: „Kiedy prześpi całą noc?”

2. Dzieci budzą się w nocy. Taka jest ich natura

Wynika to ze sposobu pracy dziecięcego mózgu. Fazy snu u dziecka są krótsze niż u osoby dorosłej, stąd te pobudki są dużo częstsze. Bliskość mamy i ssanie piersi pomagają w łagodnym zaśnięciu. Nocny pokarm jest naturalnym środkiem nasennym dla niemowlęcia. Mleko matki zawiera wysokie stężenie tryptofanu, który umożliwia produkcję melatoniny w organizmie dziecka.

3. Budzenie się na pierś jest sposobem na upewnienie się, że mama jest w pobliżu

Takie zachowanie dyktowane jest procesem ewolucji. Dla niemowlęcia pozostanie samemu oznaczało pewną śmierć, dlatego dzieci biologicznie są tak zaprogramowane, by przywoływać opiekuna. Jak twierdzi prof. James McKenna, uznany ekspert w dziedzinie co-sleepingu: „Niemowlęta są biologicznie zaprogramowane do wykrywania, że nastąpiło coś niebezpiecznego – oddzielenie od opiekuna. Czują przez skórę, że coś się zmieniło – brak miękkiego dotyku matki, ciepła jej ciała, zapachu mleka, łagodnego ruchu, oddechu i poczucia bezpieczeństwa. Niemowlęta dostają sygnał, który ich ciało odbiera jako porzucenie – czas, aby się obudzić i wezwać opiekuna z powrotem – wiedzą intuicyjnie, że od tego zależy ich przeżycie”.

4. Nocne mleko ma inny skład niż pokarm produkowany w dzień

Jest także bardziej kaloryczne. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla mam maluchów, które słabo przybierają na wadze. Sugerowanie zwiększenie liczby stałych posiłków i ograniczenie nocnych karmień jest tak naprawdę niedźwiedzią przysługą. Nie ma bardziej kalorycznego pokarmu dla niemowlęcia niż mleko matki. Jednocześnie rodzic nie ma żadnego obowiązku podawania dzieciom kasz lub produktów konkretnej firmy, jak to się zdarza sugerować niektórym pediatrom. Niemowlęta mogą z powodzeniem spożywać kaszę mannę, jaglankę, płatki owsiane przygotowane na wodzie lub mleku roślinnym.

5. Nocne mleko jest także bardzo bogate w kwasy tłuszczowe, które pełnią niezwykle ważną rolę we wspieraniu funkcjonowania centralnego układu nerwowego

Innymi słowy nocne karmienia mają pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu malucha.

6. Zwiększenie liczby pobudek w drugim półroczu życia dziecka jest zupełnie naturalne i nie ma związku z faktem, czy dziecko się najada czy nie

Półroczny maluch jest dużo bardziej aktywnym członkiem rodziny. Codziennie zdobywa nowe kompetencje, doświadcza wielu różnych bodźców i interakcji. Nic dziwnego, że często nocą odreagowuje nadmiar doświadczeń! Pierś mamy daje poczucie bliskości, bezpieczeństwa i koi nadmiar emocji.

7. Drugie półrocze życia dziecka to także czas, w którym zaczynają wyrzynać się zęby

To trudny czas: maluchy mogą być płaczliwe, niespokojne, drażliwe. Zwiększenie ilości nocnych karmień to ich sposób na radzenie sobie z bólem i niepokojem. Z nocnymi karmieniami związany jest także mit próchnicy. Bez obaw: mechanizm pobierania mleka z piersi jest zupełnie inny niż z butelki, zatem dzieciom karmionym piersią nie grozi próchnica butelkowa.

Przeczytaj: Próchnica a karmienie piersią

8. Częste pobudki i ssanie piersi to także mechanizm chroniący przed SIDS

Przeczytaj: Śpijmy razem na zdrowie

9. Nie ma nic złego w zaspokajaniu dziecięcych potrzeb

Bez względu na to, czy maluch ma 3, 6 lub 18 miesięcy, najwyraźniej ma ważny powód, dla którego potrzebuje mleka mamy. I nie warto mu tego odmawiać tylko dlatego, że długie karmienie piersią nie jest społecznie akceptowane.

Foto: flikr.com/donnieray


Ewa Krogulska

Psycholog, redaktorka, doula i certyfikowana przez CNOL Promotorka Karmienia Piersią. Współorganizatorka oddolnej inicjatywy Lepszy Poród walczącej o prawa kobiet w porodzie. Prywatnie mama dwóch chłopców.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.lepszyporod.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Unia Europejska zdecydowała się ratować pszczoły!

Juul na poniedziałek, cz. 88 – “Naszymi codziennymi wyborami i działaniami decydujemy o tym, jak będzie wyglądała teraźniejszość i przyszłość naszych dzieci”

Przejdz do: