Kategorie
Zdrowie

Dlaczego i jak dotleniać mózg?

Mózg składa się głównie z tłuszczów, które izolują i chronią neurony. Energię czerpie z glukozy, przy której przetworzeniu bardzo ważną rolę odgrywa tlen. To on zapewnia komórkom mózgu dopływ określonych związków chemicznych. Jest swoistym paliwem, ułatwiającym zapamiętywanie i przetwarzanie informacji.

W książce The New Psychiatry dr Nathan Masor przedstawił badania, które pokazują, że aby człowiek mógł efektywnie myśleć, krew w tętnicach mózgowych musi być nasycona tlenem w 90. procentach. Wszelkie odstępstwa od tej normy powodują zaburzenia. Gdy poziom nasycenia spada do 75 procent, nasz układ nerwowy funkcjonuje fatalnie, targa nami chwiejność emocjonalna, nie potrafimy podejmować decyzji i kierujemy się błędnymi osądami. To dlatego dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tlenu jest tak ważne.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Tlen dla małych dzieci – codziennie spacery

Spacer to najprostsza forma spędzania wolnego czasu, która ma także niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszych dzieci. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala dotlenić mózg, ułatwia koncentrację i pomaga szybciej przyswajać informacje. Dla dzieci jest to o tyle ważne, że ich układ nerwowy jest w trakcie intensywnej rozbudowy. Przetwarzanie informacji i przyswajanie nowych umiejętności, odbywa się tu znacznie szybciej, niż w przypadku dorosłego człowieka.
Dotleniony, zaktywizowany organizm lepiej broni się przed wirusami i bakteriami, co w przypadku dzieci dopiero nabierających odporności jest bardzo ważne. Świeże powietrze również doskonale oczyszcza i odkaża drogi oddechowe.
Odpowiednie ilości tlenu powodują wreszcie, że w mózgu wytwarzają się endorfiny – hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Wietrzenie pomieszczeń

Efekty zwiększonego dopływu tlenu działają tylko przez kilka minut, dlatego warto utrzymywać zwiększony dopływ tego składnika przez dłuższy czas. Najlepszym sposobem jest dokładne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy (w pracy, w domu). Wraz ze zmniejszającą się ilością tlenu dostarczanego do naszego mózgu, spada nasza sprawność umysłowa.

Wietrzenie pokoju dziecka przed snem, poza tym, że pozwala maluchowi lepiej się zregenerować, zapewnia dłuższy, spokojny odpoczynek. Warto jednak pamiętać o tym, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 19 stopni C.

Aktywność fizyczna

Podczas aktywności fizycznej zwiększa się ilość tlenu pobierana przez organizm. Dzięki temu zwiększają się zdolności do wytwarzania większej ilości energii. Krótka, intensywna gimnastyka powoduje, że wyraźnie odczuwamy przypływ sił. Równie ważne jest, by przy pracy siedzącej, wstawać co pół godziny i trochę się poruszać.

[natuli2]

Ćwiczenia relaksacyjne

Nie musimy znać specjalnych technik relaksacyjnych (choć niewątpliwie są one pomocne), wystarczy wykonać kilka głębokich wdechów i powtarzać czynność przez kilka minut. Poza dotlenieniem, relaksacja pozwala obniżyć poziom kortyzolu w organizmie (hormonu stresu), zwiększa koncentrację i dostarcza wartościowego odpoczynku. Badania wskazują, że ludzie którzy stosują techniki relaksacyjne, lepiej radzą sobie z wyzwaniami, dużo szybciej się uczą i łatwiej zapamiętują. Najlepszy efekt osiąga się przy regularnym uprawianiu relaksacji.

Powietrze – tylko świeże

Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do zmian strukturalnych w komórkach nerwowych mózgu, a w konsekwencji do problemów z zapamiętywaniem i uczeniem się, a nawet depresji. O ile jednak na smog panujący w polskich miastach mamy niewielki wpływ, o tyle już np. na to, czy przebywamy bądź należymy do grona osób palących papierosy – znacznie większy. Badania pokazują, że dzieci osób palących osiągają niższe (o 9 pkt) wyniki w standardowych testach inteligencji.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.