Przebarwienia skórne dla wielu osób stanowią defekt kosmetyczny, którego z chęcią by się pozbyły. Zwłaszcza że, podobnie jak zmarszczki, dodają one lat. Przebarwienia powstają na skutek nadmiernej produkcji barwnika melaniny przez melanocyty. Przyczyn jest wiele, m.in. intensywne opalanie, stosowanie leków (np. tabletek antykoncepcyjnych, antybiotyków oraz niektórych leków przeciwzapalnych), zaburzenia hormonalne czy stany zapalne wywołane uczuleniem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na rozjaśnienie zmian skórnych.
W aptekach i drogeriach jest wiele preparatów, które poprawiają koloryt skóry. Najpierw jednak można wypróbować domowe sposoby, które nasze mamy i babcie stosowały z takim samym lub nawet lepszym efektem. Aby uzyskać pożądany rezultat, domowe kuracje wybielające przebarwienia trzeba stosować dłużej niż kosmetyki – czasami potrzeba nawet 3-4 miesięcy regularnego używania. Taka kuracja jest jednak bezpieczniejsza i zdrowsza dla naszego organizmu. Aby przyspieszyć jej działanie, należy przed każdym zabiegiem robić peeling, który oczyszcza i złuszcza martwy naskórek, co pozwala przygotować skórę do zabiegu.
Uwaga! Reklama do czytania
Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Cytryna
Cytryna jest bogata w witaminy A, C oraz z grupy B, zawiera wapń, żelazo, potas, fosfor, sód, magnez oraz jod. Oczyszcza skórę, zamyka pory, redukuje zmarszczki oraz rozjaśnia cerę.
1. Tonik cytrynowy rozjaśniający piegi i przebarwienia
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny należy rozcieńczyć pół na pół z wodą. Wymieszać i stosować do przemywania przebarwień i piegów. Najlepiej stosować dwa razy dziennie.
2. Maseczka z cytryny i soli na przebarwienia i rozszerzone pory
Świeżo wyciśnięty sok z połówki cytryny wymieszać z łyżeczką soli. Za pomocą lnianej szmatki lub kawałka materiału nanieść na twarz maseczkę i delikatnie wklepać. Należy to powtarzać kilka razy w tygodniu. Twarz powinna się oczyścić, a przebarwienia i rozszerzone pory zredukować.
3. Maseczka cytrynowo-białkowa
Białko jajka kurzego ubić na sztywną pianę, dodać łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Nałożyć maseczkę na twarz, szyję i dekolt na 15-20 minut. Następnie spłukać letnią wodą. Taka maseczka ujędrnia i oczyszcza skórę, zamyka pory oraz likwiduje przebarwienia. Polecana jest w szczególności dla cery tłustej z przebarwieniami.
4. Maseczka z maślanki i cytryny
Do szklanki maślanki dodajemy trzy łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą. Taka maseczka wygładza, oczyszcza oraz likwiduje przebarwienia skórne.
Pietruszka
Pietruszka jest bogata w witaminy A, C oraz z grupy B, zawiera wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, mangan i siarkę. Oczyszcza skórę, zwęża pory oraz rozjaśnia cerę.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
5. Tonik z pietruszki
Drobno posiekaną pietruszkę zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem do wystudzenia. Stosować do przemywania przebarwień i piegów, najlepiej dwa razy dziennie.
6. Maseczka z pietruszki i jogurtu
Pietruszkę drobno posiekać, dodać łyżkę jogurtu naturalnego, dobrze wymieszać. Maseczkę nałożyć na twarz na 20 minut. Następnie zmyć ciepłą wodą. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując maskę 2-3 razy w tygodniu. Wygładza, uelastycznia i redukuje przebarwienia.
7. Okład z pietruszki i jabłka
Drobno posiekaną natkę pietruszki można stosować w postaci okładu dzięki połączeniu jej z tartym jabłkiem. Masę należy nałożyć na bawełnianą ściereczkę lub gazę, następnie na twarz i pozostawić na 5-10 minut. Okład wygładza, nawilża i rozjaśnia skórę.
Ogórek
Ogórek jest bogaty w witaminę C oraz te z grupy B, zawiera potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo oraz cynk. Odświeża, tonizuje oraz rozjaśnia przebarwienia skórne.
8. Tonik z ogórka
Zetrzeć ogórka na tarce o małych oczkach. Dobrze odcisnąć sok. Stosować do przemywania przebarwień i piegów na twarzy i dekolcie, najlepiej dwa razy dziennie. Tonik rozjaśnia, odświeża oraz łagodzi stany zapalne skóry. Idealny na letnie dni.
9. Maseczka z ogórka i jogurtu
Startego razem ze skórką ogórka zmieszać z łyżką jogurtu naturalnego. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Maseczkę pozostawić na 15-20 minut, następnie zmyć ciepłą wodą. Maseczka tonizuje i rozjaśnia koloryt skóry.
Rumianek
Rumianek jest bogaty w witaminy C oraz z grupy B, zawiera wapń, magnez, potas oraz cynk. Oczyszcza, rozjaśnia przebarwienia, przyspiesza proces gojenia się ran, łagodzi stany zapalne skóry.
10. Tonik z rumianku
Suszone lub świeże kwiaty rumianku zalać szklanką wrzątku, odstawić do ostygnięcia. Stosować do przemywania twarzy, szyi, ramion i dekoltu. Tonik rozjaśnia przebarwienia oraz łagodzi podrażnienia.
2 odpowiedzi na “10 przepisów na kosmetyki domowej roboty do pielęgnacji twarzy (z cytryny, pietruszki, ogórka i rumianku)”
Czy porcję naturalnego toniku czy innego kosmetyku można zostawić do następnego użycia czy za każdym razem trzeba przygotować nowy? Jak przechowac jeśli można? Czy lepiej walczyć z przebarwieniami jesienią czy przed latem tez można?
Można przechowywać w lodówce ale tak maksymalnie do dwóch tygodni, a latem nawet krócej jeśli są wysokie temperatury. Przed latem też można tylko jest to proces długotrwały i może potrwać kilka miesięcy.