Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Szczęście, przyjaźń i szkoła według Duni – seria książek dla dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą

Dzieci, które idą do szkoły, rozpoczynają bez wątpienia nowy etap w życiu. Wychodzą spod skrzydeł rodziców i rozpoczynają trochę życie na własny rachunek. Nawet jeśli chodziły już do przedszkola, zmiana w ich życiu jest spora: w szkole trzeba stawiać czoła wielu nieprzewidzianym sytuacjom.

Jak ma więc żyć i postępować świeżo upieczony „szkolniak”? Jak radzić sobie w nowej sytuacji? Co jest najważniejsze, czego się spodziewać? Czego oczekiwać? Nikt chyba jeszcze nie napisał instrukcji postępowania dla pierwszaków. Może to i dobrze, bo trudno sobie wyobrazić, żeby którykolwiek z nich chciał i był w stanie przebrnąć przez lekturę czegoś takiego. Ale powieść? To całkiem inna para kaloszy.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dunia, a właściwie Daniela, to bohaterka powieściowej serii autorstwa Rose Lagercranz. Dziewczynka, która właśnie rozpoczyna naukę w szkole, stara się skupiać na pozytywnych stronach rzeczywistości, chociaż nie ma idealnego życia. Choćby dlatego, że jej mama nie żyje. Albo dlatego, że jej najlepsza przyjaciółka wyprowadza się do innego miasta.  Niektóre okropne dziewczyny próbują jej w szkole dokuczać…

okladkiŻycie Duni składa się z przeplatających się sekwencji pozytywnych i negatywnych wydarzeń. Dunia popełnia czasem błędy, niekiedy ponoszą ją emocje, zdarza się, że czuje się nierozumiana, a nawet ucieka z domu. Bohaterka radzi sobie najlepiej, jak potrafi, z wszystkimi przeciwnościami losu, ale jej największą bronią jest pozytywne myślenie. Kiedy nie może zasnąć, wyobraża sobie wszystkie te razy, kiedy była szczęśliwa. Okazuje się, że było ich mnóstwo!

Wydawnictwo Zakamarki wydało sześć tomów powieści o Duni:

Moje szczęśliwe życie

Dunia rozpoczęła pierwszą klasę i znalazła najlepszą przyjaciółkę na świecie Fridę. Były nierozłączne, ale Frida musiała się wyprowadzić do innego miasta i Dunia bardzo przez to cierpiała. Na pocieszenie tata kupił jej chomiki, o których dziewczynka marzyła. A potem Dunia dostała od Fridy najprawdziwszy list…

moje-szczesliwe-zycie_4_www
dunia3

Książkę możecie nabyć tutaj

Moje serce skacze z radości

Dunia czuła się w szkole samotna bez Fridy. Niektóre dziewczyny były bardzo niemiłe i Dunia musiała sobie jakoś z tym poradzić… Wspominała wizytę u Fridy i od razu robiło jej się lepiej. Doprowadzona przez Wiki i Mikę do ostateczności Dunia zaatakowała je keczupem w szkolnej stołówce. Niestety, trafiła jeszcze w kogoś… Kiedy wydawało się, że wszystko jest w jak najgorszym porządku, nagle pojawiła się Frida…

moje-serce_www_04
moje_serce_420pxrgb

Książkę możecie nabyć tutaj

Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dunia wspomina swoją pierwszą klasę, która właśnie się kończy. Wszystkie szczęśliwe chwile. Wtedy okazuje się, że jej tata miał groźny wypadek… Na szczęście Dunia może liczyć na pomoc bliskich: babci, dziadka, kuzyna i Fridy, której rodzice zgadzają się zabrać Dunię na wakacje na wyspie.

kiedy-ostatnio-bylam-szcz_2_www
dunia2

Książkę możecie nabyć tutaj

Życie według Duni

Dunia i Frida spędzały wakacje na wyspie. To był fantastyczny czas, szczególnie że tata czuł już się lepiej i mógł codziennie telefonować. Kiedy jednak pewnego dnia przyjechał na wyspę z… nową dziewczyną, życie Duni legło w gruzach…

zycie-wg-duni_str-10-11_www_700pxrgb
dunia4

Książkę możecie nabyć tutaj

Do zobaczenia następnym razem

Dunia jest już w drugiej klasie i wybiera się na klasową wycieczkę do skansenu. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie Wiki i Mika, które znowu dają jej popalić… Bohaterka znowu radzi sobie tak, jak potrafi i… ucieka.

dunia--5_rozkladowki_2_700pxwww
do-zobaczenia-nast_pnym-razem_420pxrgb

Książkę możecie nabyć tutaj

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię

Kolejna odsłona perypetii Duni. Tym razem dziewczynka chce zrobić przyjaciółce urodzinową niespodziankę i wybiera się do niej w samotną podróż pociągiem.

Książkę możecie nabyć tutaj

Seria o Duni mówi o uczuciach oczami dziecka. Jest idealna dla początkujących czytelników, rozpoczynających przygodę w szkole i przygodę z czytaniem. Pokazuje, że w życiu jest miejsce na radość i smutek, że z przeciwnościami można i warto walczyć, że to, czy jesteśmy szczęśliwi, w dużej mierze zależy od nas samych. Szkolne doświadczenia Duni mogą pomóc dziecku ogarnąć nowe środowisko i zrozumieć własne uczucia. Dla rodzica mogą być świetnym punktem wyjścia do rozmowy o szkolnych radościach i kłopotach. Przede wszystkim jednak seria to kawał pięknej literatury dla młodego czytelnika.

Seria Rose Lagercranz jest świetnie wydana. Ma solidną okładkę, ale jest lekka i poręczna. Ma przejrzysty układ, dużą czcionkę i sporo ilustracji, co ułatwia czytanie, ale dzięki podziałowi tekstu na rozdziały daje poczucie obcowania z prawdziwą powieścią. No i do tego świetne ilustracje Evy Eriksson! Jest wprost idealna na pierwszą poważną lekturę dla dziecka rozpoczynającego przygodę z samodzielną lekturą.

Całą serię o Duni kupisz w Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.